Ұлттық сусындар. Сабақ жоспары 6 сынып

Қай халықтың болмасын дастарқаны, сол халықтың тұрмыс салтына, әдет-ғұрпына, тіршілік тынысына орай қалыптасары белгілі. Ғасырлар бойы көшпелі тұрмыс кешкендіктен болар қазақ халқының тағамдары өзге жұрттан өзгешелеу. Оның негізгісі: ет, сүт, қымыз, сары май, құрт, ірімшік секілді өңкей малдан алынатын өнім түрлері. Осы сабақты жоспарлағанда, осындай мақсаттарды қойдым .Сабақтың мақсаты: Қазақтың ұлттық тағамдарының ерекшелігі мен құндылығын, қазақ халқының қонақжай дәстүрін құрметтеу, тағамдард...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

6 сынып

Тақырып: Ұлттық сусындар


Сабақтың мақсаты: Қазақтың ұлттық тағамдарының ерекшелігі мен құндылығын, қазақ халқының қонақжай дәстүрін құрметтеу, тағамдардың жасалу жолдарына түсініктер беру.
Тәрбиелігі: Жаңашырлыққа, әдемілікке, тіл мәдениетіне жаңа заман талабына сайтәрбиелеу.
Дамытушылығы: оқушылардың шығармашылығын, қолөнер шеберлігін, ұйымдастырушылық қабілетін дамыту.
Көрнекіліктер: плакаттар,

Сабақтың жоспары:
1. Ұйымдастыру кезеңі( Үй жұмысын тексеру)
2. Жаңа сабақ
3. Қазақ халқының сусындары
4. Мәтінмен жұмыс
5. Қортынды

6.Үйге тапсырма,бағалау
І.Сабақ барысы
Қай халықтың болмасын дастарқаны, сол халықтың тұрмыс салтына, әдет-ғұрпына, тіршілік тынысына орай қалыптасары белгілі. Ғасырлар бойы көшпелі тұрмыс кешкендіктен болар қазақ халқының тағамдары өзге жұрттан өзгешелеу. Оның негізгісі: ет, сүт, қымыз, сары май, құрт, ірімшік секілді өңкей малдан алынатын өнім түрлері.
.

ІІ. Қазақ халқының сусындары:қымыз,шұбат.
Шұбат
Шұбатты көбінесе торсықта немесе ағаш күбіде ашытады. Торсықты көбінесе түйенің мойнағынан жасайды. Шұбат ашытуға ешкі терісі де пайдаланылады. Шұбат ашытылған торсықты тұзды сумен жуып-шайып отырады. Шұбат - әрі тағам, әрі емдік қасиеті бар сусын. Қыр елінде қымыз бен шұбаттан жазылмайтын ауру жоқ дейді.Шұбат өкпе, асқазан, түрлі ішек ауруларын жазады .Шұбаттың түсі қардай аппақ. Дәмі тіл үйіріп, ішкен кісінің тынысын кеңейтіп, жанын рахатқа бөлейді.

Тапсырма

1.Мәтінді оқып,аудару.

2.Мәтінге сұрақтар қою.

3.Мәтіннен септік жалғауларын тауып,септігін ажырату.

ІІІ. І -гейм «Бой сергіту»

Команданың әр мүшесіне карточка беріліп, дайындыққа 1минут уақыт бөлінеді. 1минут уақыттан кейін әрқайсысы жауап береді.

Сусындар командасы

1.Қазақтың ұлттық тағамдарын ата?(Шұжық, бесбармақ,қазы,қарта т.т)

2. Шұжық ненің етінен жасалады? (қой,сиыр,түйе,жылқы етінен)

3. Сенің сүйікті тамағың не?(...)

4. Қазақтың басты ұлттық тағамы не?(ет)

5.Қымыз ненің сүті?(биенің сүті)

6. Сүт тағамдарын ата?(шұбат, айран, қымыз)

Тағамдар командасы

1. Айран ненің сүтінен жасалады?(сиыр сүтінен)

2. Қазы, қарта, жая ненің еті?(жылқы еті)

3. Бесбармаққа ненің етін салады?(жылқы, сиыр, қой, түйе етін)

4. Жылқы етінің қандай ерекшелігі бар?(жылқының еті қатпайды, майы тоңазымайды)

5. Құрт неден жасалады? (сүттен)

6. Сенің сүйікті тағамың не?(...)

II-гейм «Шашылған бауырсақтар»

Тапсырмалар жазылған карточкалар:

1. Мына сөйлемді аудар:

Из мясо конины готовят казы, карта, жал. (Жылқының етінен қазы, қарта, жал дайындайды)

2. Баяндауыш қандай сұраққа жауап береді?(баяндауыш кім?не? деген сұраққа жауап береді)

3.Мына сөйлемді аудар:

Творог, курт, масло молочные блюда.(Сүт тағамдары -рімшік, сүт, құрт, май.)

4. Қазақтың ұлттық дастарқанында тамақтардың негізгі үш түрі бар. Оларды ата? (ет, сүт, нан тағамдары)

5. Мына сөздерді аудар:

еда, пища- (дәм)

не попробовав- (ауыз тимей)

гость-(қонақ)

ІV.Қортынды

V.Үйге тапсырма: ұнайтын ұлттық сусыны туралы шағын әңгіме жазу немесе презентация жасау


© 2010-2022