Открытый урок

Бұл сабақ Кембридж университетінің әдіс-тәсілдері бойынша жоспарланған. Сабақтың тақырыбы: Мұхтар Мағауин «Бір атаның балалары» хикаяты. Сабақтың мақсаты: Шығарма арқылы соғыс кезіндегі ел басына түскен ауыртпалыққа талдау жасатып, қажетті ақпарат ала білуге үйрету. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдіс-тәсілдері: СТО, диалогты оқыту, «Ойлаудың 6 қалпағы», «Ақылды асық», «Салыстырмалы талдау», «Жүректен жүрекке», «Мозайка»,  АКТ, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту Көрнекілік құралдары: презентация, «1941-1945 жылдардағы ҰОС» видио, фотолар,      М. Мағауин портреті, асық, кесте, ресурс1Күтілетін нәтиже: Жазушы туралы мәлімет алады. Шығармадағы оқиғаның мазмұнын меңгереді. Ауыл адамдарының адамгершілік істерін таниды.
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: Мұхтар Мағауин «Бір атаның балалары» хикаяты

Мақсаты: Шығарма арқылы соғыс кезіндегі ел басына түскен ауыртпалыққа талдау жасатып, қажетті ақпарат ала білуге үйрету.

Міндеттері:

  1. Шығарманың негізгі идеясын анықтауда топтық ынтымақтастықта бірлесіп жұмыс жасауға бейімдеу.

  2. Әр оқушының өзіндік ой-қиялына ерік бере отырып, өз ойын еркін жеткізу қабілетін дамыту.

  3. Қазақ халқының мейірімді, қонақжай, бауырмашыл қасиеттерін оқушы бойына сіңіру.

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдіс-тәсілдері: СТО, диалогты оқыту, «Ойлаудың 6 қалпағы», «Ақылды асық», «Салыстырмалы талдау», «Жүректен жүрекке», «Мозайка», АКТ, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту

Көрнекілік құралдары: презентация, «1941-1945 жылдардағы ҰОС» видио, фотолар, М. Мағауин портреті, асық, кесте, ресурс1

Пәнаралық байланыс: тарих

Күтілетін нәтиже: Жазушы туралы мәлімет алады. Шығармадағы оқиғаның мазмұнын меңгереді. Ауыл адамдарының адамгершілік істерін таниды. Ойын нақты жеткізе алады. Өзін-өзі реттейді

Сабақтың кезеңі, уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

І Ұйымдастыру кезеңі (5 минут)

Сәлемдесу, кезекші оқушымен сөйлесу арқылы түгелдеу.

«Жүректен жүрекке» тренингі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

«Мозайка» әдісі арқылы топқа бөлу. ҰОС-на байланысты суреттер.

Оқушылар ортаға шығып, шеңбер болып тұрады. Бір-біріне бүгінгі күнге сәттілік тілеп, тілек айтады.

Фото қималарын құрастыру арқылы оқушылар 5 топқа бөлінеді.

ІІ Үй тапсырмасын сұрау (7 минут)

М. Мағауин «Бір атаның балалары» хикаятын оқып келу.

«Ақылды асық» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

«1941-1945 жылдардағы ҰОС» видиосын көрсету арқылы сабақтың негізгі тақырыбына алып келу.

Әр түрлі түске боялған асықтар топтарға бөлініп беріледі. Асықтарда сын тұрғысынан ойлануға арналған сұрақтар болады.

Не үшін? Не себептен?

Неге? Кім?

ІІІ Жаңа сабақты меңгерту

(25 минут)

М. Мағауиннің өміріне презентация көрсетіледі

«Ойлаудың 6 қалпағы» әдісі арқылы жаңа сабақты меңгерту.

«Қызыл қалпақ»- сезімталдық. Оқушы ойларын толықтырып, қорытындылап отырады.

Дәптермен жұмыс. Хронологиялық кесте орындайды.

1-топ. «Ақ қалпақ» Факт, мәлімет береді. Шығарманың негізгі оқиғаларын баяндап, нақты мәлімет береді.

2-топ «Қара қалпақ» жағымсыз. Шығарманың жағымсыз кезеңдерін айту. Қандай проблема оқиғалардың ақиқат екенін , өмірмен байланыстырады.

3-топ «Сары қалпақ» жетістік. Шығарманың тәрбиелік мәнін баяндап, қазақ халқының артықшылығын айтады.

4-топ «Жасыл қалпақ» ағартушылық. Ахмет қарияның орнында қандай әрекет жасайтының атып, ойларын дәлелдейді.

5-топ «Көк қалпақ» қорытынды жасау. Шығарманың аяқталуын баяндап, Зигфридтің болашағы туралы болжам жасайды.

ІҮ. Қорытынды (4 минут)

Сергіту сәті «Әлем кереметтері» видиодан көрсету.

«Салыстырмалы талдау» әдісі

Кесте

Соғыс кезіндегі жетім балалар тағдыры

Қазіргі кездегі жетім балалар тағдыры


Ү. Үй тапсырмасы (2 минут)

Үй тапсырмасының орындалу барысы түсіндіріледі.

«Қамқорлық» тақырыбында әңгіме жазу

ҮІ. Бағалау (2 минут)

Мадақтап, бағаларын қояды.

Топтар бірін-бірі стикер арқылы бағалайды.

Өзін-өзі бағалау «Білім ағашы»

Күнделіктеріне баға қойдырады.




© 2010-2022