Конспект урока

Цели и задачи урока. Образовательные: активизировать употребление ранее изученной лексики в речи учащихся; совершенствовать навыки речевой деятельности учащихся. Развивающие:   работа над фонетическими навыками; практиковать учащихся в умении различать настоящее простое и настоящее длительное время; развитие устной речи с употреблением Present Progressive; развитие умения учащихся осуществлять монологические высказывания; Воспитательные: воспитание у ребят чувства сотрудничества и от... Технологический аспект: В контексте данного урока – это проблемное обучение, которое направлено на приобретение ЗУН; усвоение способов самостоятельной деятельности; развитие познавательных и творческих способностей учащихся ; игровые технологии, имитирующие ситуации реального общения и направленные на воссоздание и усвоение общественного опыта. Приемы: формирование коммуникативной компетенции; использование метода опоры; учебно-познавательная игра. Подходы: аудиовизуальный; личностно-ориентированный. Оборудование урока:  запись на доске тематические картинки карточки с предложениями грамматические таблицы
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Активные методы при изучении грамматики 6«Б» класс 11.02.14

Шайманова Бибигуль Кыдырбековна г Актобе СШЛ №23

Present Simple and Present Progressive Tenses


Цели и задачи урока.

  • Образовательные:

    • активизировать употребление ранее изученной лексики в речи учащихся;

    • совершенствовать навыки речевой деятельности учащихся.

  • Развивающие:

    • работа над фонетическими навыками;

    • практиковать учащихся в умении различать настоящее простое и настоящее длительное время;

    • развитие устной речи с употреблением Present Progressive;

    • развитие умения учащихся осуществлять монологические высказывания;

  • Воспитательные:

    • воспитание у ребят чувства сотрудничества и ответственности;

    • расширять кругозор ребят.

Технологический аспект:

В контексте данного урока - это проблемное обучение, которое направлено на приобретение ЗУН; усвоение способов самостоятельной деятельности; развитие познавательных и творческих способностей учащихся ; игровые технологии, имитирующие ситуации реального общения и направленные на воссоздание и усвоение общественного опыта.

Приемы:

  • формирование коммуникативной компетенции;

  • использование метода опоры;

  • учебно-познавательная игра.

Подходы:

  • аудиовизуальный;

  • личностно-ориентированный.

Оборудование урока:

  • запись на доске

  • тематические картинки

  • карточки с предложениями

  • грамматические таблицы

ХОД УРОКА

1. Организационный момент

1) Приветствие:

T: Good morning boys and girls. I am glad to see you. Sit down please. Begin phonetic drill

2) Sleeping, singing, talking, eating, wearing, watching, playing, making, reading, writing.

The song: Are you sleeping?

Are you sleeping, are you sleeping,

Brother John? Brother John?

The morning bell is ringing,

The morning bell is ringing,

Ding, ding, dong. Ding, ding, dong.


3) Озвучивание темы урока:

T: Today we'll continue our talk about school and compare the tenses you've already learnt - Present Simple and Present Progressive Tenses. Let's remember what new grammar we took at our previous lesson.

P: We studied The Present Progressive Tense

T: Well, who can remind class when we can use it and how it is formed. What's the difference between Present Progressive and Present Simple? (При ответе используется таблица на доске)

The Present Simple Tense

The Present Progressive Tense

Usually, always, often, sometimes, seldom, never; every day(week, month, year, Sunday etc.)

At the moment, now

(Do / does) V/Vs

Am/is/are + Ving

2 Речевая зарядка. Погружение в иноязычную речь

T: Now, as we are talking about school, let's remember what you usually do at school.

(Режим работы P1, P2, P3…)

P: We usually read books (speak English, do exercises, count, draw, sing, play football, run and jump, study etc.) at school.

(Учитель записывает выражения на доске.)

T: Well, and as you are at school now, can you tell me what are you doing?

(Режим работы P1, P2, P3…)

P: We are speaking English (doing exercises, studying etc.) now.

3. Активизация лексики

T: Let's look at the pictures on the blackboard. What are they doing? (Работа с иллюстрациями на доске. Режим P1, P2, P3 …)

Конспект урока

T: I'll give you some commands and you will report me what you are doing now (Режим работы P1, P2, P3…):
T: Sveta and Vlada, stand up, please. What are you doing?
P: We are standing.
T: What are they doing, Ira ?
P: They are standing.
T: Go to the blackboard, (write your name on the blackboard, come to the table, open your book, read the book, close your book, speak English, run, jump, swim, wash your hands.)
T: Well done.

4. Аудирование

T: Now, listen to me and say what tense I use in my sentences:

  1. I go to school every day. Present Simple

  2. Tom is running now. Present Progressive

  3. Willy is taking a shower now. Present Progressive

  4. Nancy washes every day. Present Simple

  5. Nancy and Willy often play chess. Present Simple

  6. They are playing chess now. Present Progressive

  7. My dog runs a lot. Present Simple

  8. It is running now. Present Progressive

  9. I am watching my dog. Present Progressive

  10. My Granny watches TV every day. Present Simple

  11. I am helping Mum about the house. Present Progressive

  12. My Mum kisses me every day. Present Simple

  13. My Dad is doing exercises. Present Progressive

  14. We have lots of fun. Present Simple

  15. We are learning English now. Present Progressive

  16. I like English. Present Simple 5. Обучение говорению

T: Look at your cards, please and say what you, your friends and relatives usually do and what you are doing now. (Режим работы P1, P2, P3…)

Usually

Now

My mother/ drink coffee in the morning

drink tea

I/ speak Russian with my friends

speak English

Tom/ not read books

read a book

I/ not eat soup

eat soup

I/ make my bed myself

my mother / make my bed

My father / read newspapers

read a magazine

We / have dinner in the kitchen

have dinner in the living room

My friends/ play football after school

play hockey

I/ go to bed early

go to bed late

My brother/ not listen to music while doing homework

listen to music

I / go to school by bus

Walk to school

My sister/ not like playing the piano

Play the piano

My dog/ play with a ball

Play with a stick

I /do my homework in the evening

Do my homework before the lesson

6. Test. Present Progressive or Present Simple?

  1. We (have / are having) coffee every morning.

  2. I like tea, but now I (have / am having) coffee.

  3. Mary (plays / is playing) the piano every evening.

  4. Where is John? - He (plays/ is playing) the piano.

  5. Our boys usually (play/ are playing) football in the yard. Call them. They (play/ are playing) football in the yard.

  6. My sister Betty (cooks /is cooking) dinner in the kitchen. That's strange! Usually she (doesn't cook/ isn't cooking) dinner.

  7. Ann usually (makes/ is making) doll dresses herself.

  8. She is in the kitchen. She (makes / is making) tea for us.

  9. I am busy. I (make/ am making) my bed.

  10. I always (make/ am making) my bed before breakfast.

  11. Don't put your coat on. The sun (shines/ is shining).

  12. In summer the sun (shines/ is shining) brightly.

  13. Run downstairs. Your sister (waits / is waiting) for you.

  14. I usually (wait / am waiting) for Tom. He is always late.

7. Итог урока

Teacher: Dear friends our lesson is over.

As a result of our lesson I can say that you were active and industrious.
Your marks are__________________

8. Домашнее задание

Write down your homework: page 153 ex 8
Thank you for your work today.
The lesson is over. Good-bye.



© 2010-2022