План-конспект урока английского языка Транспортные средства, Спотлайт, БУП (8 класс)

Раздел Иностранные языки
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

План-конспект урока по английскому языку в 8-м классе

по учебнику Спотлайт по теме «Транспортные средства»/6d

____.____.2016 г.

Учитель ____________________

Цель: Развитие умений монологической речи.

Задачи обучающие. Развивать умения прогнозировать содержание текста. Развивать умения поискового чтения. Повторить л/е по теме транспорт. Развивать умения аудирования, развивать грамматические навыки, познакомить с идиомами.

Задачи развивающие. Развивать критическое мышление, память, воображение, умение слушать, умение работать с информацией. Развивать способность логично излагать свои мысли.

Задачи воспитательные. Воспитывать умения общаться с одноклассниками. Формировать ценностные ориентации.

Тип урока. Урок чтения, аудирования и говорения.

Оборудование. CD, DVD, компьютер, интерактивная доска.

Технологии: здоровье-сберегающие, информационно-коммуникативные.

Методы обучения: творческий, наглядный, частично-поисковый, рефлексия.

ХОД УРОКА

I. Орг.момент. Подготовка к работе, постановка цели урока, создание благоприятной атмосферы, введение в языковую среду.

Good morning! How are you? How are things going with you? I hope you are OK! Let's start our lesson.

II. Целеполагание (определение темы и цели урока учащимися). What do you expect to read about?

III. Фон.зарядка. Tonguetwister. Repeat after me (настрой артикуляционного аппарата).

I wish to wish the wish you wish to wish, but if you wish to wish the wish the witch wishes I won't wish the wish you wish to wish.

IV. Речевая зарядка (введение учащихся в атмосферу иноязычного общения).

1. By the way, what is your time-table today?

2. Have you already had a Russian lesson?

3. And how many lessons did you have yesterday?

V. Проверка д/з. Grammer Check стр. 148, WB стр. 56. Учащиеся сдают на проверку тетради с д/з (метод «цветные поля»).

VI. Сообщение нового материала.

Упр.1. а) Look at the picture and the title of the text/ What do you think the title mean? (Прогнозирование содержание текста. The title mean the way of travelling/). b) Read the text and complеted the missing words (изучающее чтение). 1. vost/many. 2. from. 3. their. 4. the. 5.b. 6. in. 7. for. 8. them. 9. some 10. by.

Упр.2. Поисковое чтение. Find the words in the text which mean: 1. way - means. 2. effect - impression. 3. turn - rotate. 4. show - indicate. 5. well-known - popular. 6. goods - merchandise.

Упр.3. Повтор л/е по теме транспорт. Complete the table with as many means of transport as possible. Compare with your partner and e-board.

by land:

coach

car

bicycle

bus

train

horse/donkey/camel

on foot

skateboard

motorbike

underground/metro

by sea:

steamboat

ferry

canoe

raft

cruise ship

yacht

ship

boat

by air:

helicopter

aeroplane

hot air balloon

private jet

Упр.4. Аудирование. CD. Listen to three people giving their opinions on different means of transport/ How does each person prefer to travel? Why? Sophie - bike because you don't get stuck in traffic. Peter - train because it is a fast way to travel and he likes looking out of the window. Greg - boat because you can walk around or go outside and look at the sea.

Релаксация. Звучит спокойная музыка 2 мин, дети отдыхают.

Упр.5. а) Монологическая речь, сообщение на основе прочитанного. What is the most commonly used means of transport in your country? How do you prefer to travel? Why? b) Продуктивное письмо, письменный ответ на вопрос. Write a few sentences on the topic, compare your answers with the partner.

Упр.6. Развитие воображения. CD. Look at the picture and listen to the music extract? Where are you? How do you fell? Tell a partner.

Упр.7. Грамматические навыки при использовании тематической лексики в речи. Use the words in the correct form to complete the exchanges. Check with the partner.

1 A: miss, B: give. 2. B: got off. 3/ A: booked. 4 A: board. 5. B: take. 6 A: catch.

Упр.8. Употребление в речи предлогов at/on в выражениях с видами транспорта. Fill in at or on/ Then make sentences of your own. Use reported speech. 1. at. 2. on. 3. on. 4. at. 5. at/ 6. on. 7. at. 8. on. 9. at. We met John at the airport.

Упр.9. Речевой этикет в транспорте. In which of the places mentioned above would you hear the following.

a) 1. train. 2. station, airport. 3. harbour. 4. road, bus stop. 5. airport. 6. bus stop, harbour. 7. station. 8. bus stop. 9. airport.

b)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

d

c

i

g

h

e

f

a

Упр. 10. Аудирование. Понимание основного содержания. Listen to the announcements where could you hear each? Which words help you to decide ?

  1. tercity service, buffet car, carriage A.

  2. captain, welcome a board, flight BA 345, flight time, flying, flight attendants, enjoy the flight.

Упр. 11. Идиомы по теме транспорт. Use the words below in the correct fort to complete the idioms. Check in App.3. What are these idioms in your language?

1B: drives 2B: track 3A: road 4B: boat 5B: shipped

Упр.12. Использование новых л/е в контексте. Think of 10 new words/phrases you have learnt in this lesson/ Make sentences using them. Tell your partner.

Итоги урока. Домашнее задание: Упр. 13, стр. 57 (инструктаж). Выставление и комментирование оценок.

Рефлексия с помощью опор на интерактивной доске. Which emotions do you feel? - I feel:

Positive emotions

Negative emotions

satisfaction

irritation

happiness

boredom

joy

sadness

success

fear

surprise

proud

Why?

Because I:

was not bored,

worked hard

was active

received a good mark.

The lesson is over. Good buy class.

© 2010-2022