Презентация по английскому языку на тему

Ағылшын тілі сабағы оқушылардың өз бетінше жұмыс жасау, топтық жұмыстарда белсенділігін арттыруға негізделген Басты мақсаты: Оқушыларды Present Simple шағын күнделікті мектеп өмірін баяндауда қолданып монологтік сөйлеу дағдыларын дамыту. Жаңа лексикалық бірліктер енгізіліп, оқушылар өз бетімен осы шақ формасының болымды, сұраулы сөйлемдердің жасалуын үйренеді. Бұл грамматикалық тақырыптың қолданылуын арнайы сұрақтарды қолданып та түсіндіріледі. Оқушылар мектептеріне сипаттама беріп, монологтік с...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Класс: 6 Күні: 25.11.2014

Сабақтың тақырыбы: Our school

Сабақтың мақсаты:
• Білімділік - жаңа лексикалық бірліктерді енгізу;
• тәрбиелік - оқушылардың бойына мектебіне, пәндеріне деген сүйіспеншілігін арттыра отырып, жан- жақты білімді тұлға қалыптастыру.
• дамытушылық - сөйлеу тілін дамыту (фонематикалық тыңдауды), сөйлеуге байланысты (ойлау дағдыларын, тыңдау), диалогтік және монологтік дағдыларын дамыту, ағылшын тіліне қызығушылығын арттыру.

Сабақтың міндеттері:
• пәндер туралы ақпарат беру барысында сөйлеу тілін дамыту;
• монологтік сөйлеуде лексико- грамматикалық білімдерін дамыту;
• оқып жатқан тілдің мәдениетіне қалыптастыру.

Cабақ түрі: Аралас сабақ
Көрнекілігі: «English 8» (авторы Т.Д. Кузнецова, П.Г. Козлов), тақырыпқа сай суреттер , кроссворд, жаңа сөздері бар қималар.

Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, орыс тілі.

Сабақ барысы:
I. Organization moment.
Good morning, boys and girls! I'm glad to see you, sit down, please. What is the date today? What is the day today? Who is absent today? So, today we will speak about our school, about our subjects and about our studying.

II. Warming up. Let's start with a short poem:
Biology and Chemistry,
Geography and History,
English and Spanish,
Music and Art,
We study at school,
That's great and cool!
Listen and repeat line by line and learn the poem by heart.


T: Answer my questions, please.

1. What's your favourite subject at school?

2. Do you have many friends at school?

3. Do you work hard at school?

4. Do you like your school?

5. Is you school big or small?

III. Activities.

Тақтаға плакат ілінеді.

1.T: Find 8 names of school subjects. First read the horizontal lines then read the vertical lines. P1,2,3,4,5



E

U

S

S

I

A

N

A

L

G

E

O

G

A

P

M

I

F

N

E

A

U

P

D

U

T

T

T

G

M

A

T

H

S

S

H

E

L

L

I

K

F

E

Y

I

I

O

L

O

G

Y

C

D

A

O

S

D

A

U

V

E

A

L

T

K

H

I

S

T

O

Y

W

U

H

I

S

M

E

I

T

G

E

O

G

A

P

H

Y

E

2.T: Read about Jack and fill in necessary worlds to the text.

School, homework, can't, is good at, reading

Jack Wilson is not organized. He is often late for____________. He doesn't do his________ every day. He doesn't like ________________books. But Jack____________ sport. He spends too much time on the football field. So, he_________spend more time on his homework.

Jack Wilson is not organized. He is often late for school. He doesn't do his homework every day. He doesn't like reading books. But Jack is good at sport. He spends too much time on the football field. So, he can't spend more time on his homework.

3.The school buildings. Match the different places with their definitions.

1. Listen to the descriptions of the subjects and tick in the table:
---------------------------------- 1 ----- 2 ----- 3 ----- 4 ---- 5 ---- 6 ----- 7 ----- 8
Literature
History
English
Information Technology
Maths
Art
Science
Physical Education


T: Check your answers.

1.At this subject you can learn how to use computer. (IT)
2. At this subject you can run, jump, play football or tennis. (PE)
3. At this subject you can study nature and do some experiments. (Science)
4. At this subject you can paint your favourite pictures. (Art)
5. At this subject you can read stories, novels and poems. (Literature)
6. At this subject you can travel from our days to 2nd, 3rd or 12th centuries.(History)
7. At this subject you can count and write figures. (Maths)
8. At this subject you can learn to speak, to read, to write in foreign language. (English)

IV.Grammar:

Present Simple Tense (Қазіргі осы шақ) - етістігі әдеттегідей, әдетте қайталанып тұрушы белгілі бір уақыт-мезгілді білдірмейтін, жалпы іс-әрекетті білдіреді. Мысалы:
I live in Almaty - Мен Алматыда тұрамын. (әрдайымғы жасау жері, сондықтан әдеттегі іс-қимыл)
We get up at 7 o'clock - Біз таңертең сағат 7де оянамыз. (әрқашан, әр күні бір уақытта, яғни сағат 7де тұратынын білдіріп тұр)


Singular form (Жекеше түр)


Affirmative (Болымды) Interrogative (Сұрақ) Negative (Болымсыз)
I play Do you play? I don't play
You play Do I play? You don't play
He plays Does he play He doesn't play
She plays Does she play? She doesn't play
It plays Does it play? It doesn't play

Жекеше түрде болымды формада do/does сөйлемде қатыспайды. Бірақ үшінші жақта етістікке -s/-es жалғауы жалғанады.
Cұрақ формада I, you есімдіктерінің алдына do көмекші етістігі, he/she/it есімдіктерінің алдына болса, does көмекші етістігі шығу арқылы жасалады.
Болымсыз формада болса, do/does көмекші етістіктерінен соң, not шылауы қосылады.


Plural form (Көпше түр)


Affirmative (Болымды) Interrogative (Сұрақ) Negative (Болымсыз)
We play Do you play? We do not play
You play Do we play? You do not play
They play Do they play? They do not play

Көпше түрде болымды формада сөйлемдер тек ғана do көмекші етістігінің қатысуымен қолданылады. Болымды формада бірақ do көмекші етістігі сөйлемде қатыспайды. Сұрақ формада do көмекші етістігі есімдіктер алдына шығу арқылы жасалады. Болымсыз формада do көмекші етістігінен соң, not шылауы жалғанады.

V. Use the verbs in the brackets in Present simple

1. I _________ (play) tennis after school.

2. You _________ (start) school at nine o´clock.

3. We _________ (have) lunch at school.

4. They _________ (watch) TV after dinner.

5. She _________ (not get up) at seven o´clock.

6. We _________ (go) to bed at nine o´clock.

7. What time _________ I (get) up?

8. What _________ she _________ after school?

9. He _________ (play) football.

10. Susan _________ (go) to the cinema.

11. My mother _________ (start) work at half past seven.

12. What _________ they _________ (do) in the evening?

VI. T: Try to match questions and answers and make dialogue.

1. What is the number of your school?

2. My school is large.

3. How many floors has your school got?

4. There are four floors in my school.

5. Is your school large or small?

6. The number of my school is four

7. Do you like your school?

8. Your school is old, isn't it?

9. Yes, I do.

10. You are right. My school is about 30 years old.

VII. T: Try to match the words with the pictures as in example.

Desk

pencil case

Classroom

Blackboard

Classmates

Rubber

Exercise - book

school bag

Ruler

VIII. Read the text.

Our school

Our school is large. It is located not far from the centre of the city. If you come to our school you will see a wide school- yard around it and a sports ground behind the school. We usually have physical Training lessons there.

Our school has got three floors. There are several classrooms for the pupils of the primary school on the ground floor. There is a cloak- room, a dining room and a library there too. In the library you can find many interesting books. Our pupils go there when they want find something interesting for their home assignment. If you look around the library hall you will see many portraits of famous English, Kazakh, and Russian writers on the wall.

When you enter and go to the right along the corridor you will see the dining room, where teachers and pupils have their dinner. Near the dining room you will see the Gymnasium. The pupils like to go there because many of them like PT lessons.

The classrooms for secondary forms and computer rooms for all pupils are on the first and the second floors. There we have two Kazakh classrooms, English, Russian, Physics, Geography and other classrooms.

Large- үлкен

Locate- орналасу

Come- келу

Wide- кең

School- yard- мектеп алаңы

Sports ground- спорт алаңы

Physical Training- Дене шынықтыру

Floor- қабат

Several- бірнеше

Ground- бірінші қабат

A cloak-room- киім ілетін бөлме

A dining-room- асхана

A library- кітіпхана

Assignment- тапсырма, бұйрық

IX. T: Is the information in these sentences True or False?

  1. Our school is small. F

  2. Our school has got two floors. F

  3. There are several classrooms for the pupils of the primary school on the ground floor. T

  4. In the library you can not find many interesting books.F

  5. If you look around the library hall you will see many portraits of famous Chinese, French, and German writers on the wall.F

X. Қорытындылау:

T: Today we've remembered the names of school subjects, speak about our school.

XI.Home task:

Write about your school.

«Нұрлы- көш орта мектебі» ММ-сі













Ашық сабақ

Тақырыбы:«Our school»











Ағылшын тілі мұғалімі : Жумагалеева Г.Б.

























2014-2015о.ж.



© 2010-2022