- Преподавателю
- Иностранные языки
- Тема: My passport (Мой паспорт)
Тема: My passport (Мой паспорт)
Раздел | Иностранные языки |
Класс | 3 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Меша Т.С. |
Дата | 02.09.2015 |
Формат | zip |
Изображения | Нет |
Класс: 3Б
Тема: My passport (Мой паспорт). Говорение.
Цель: формирование навыков говорения с использованием тематической лексики в рамках темы «Мой паспорт».
Задачи:
-
высказывать собственные мысли с опорой на предложенные лексические средства;
-
расширять лингвистический и филологический кругозор учащихся;
-
способствовать развитию памяти, внимания, воображения;
-
содействовать формированию потребности к самостоятельной познавательной деятельности.
Оборудование: книга, рабочая тетрадь, наглядный и раздаточный материал, презентация.
Ход учебного занятия
-
Начало учебного занятия
а) приветствие: Good morning, pupils! I'm glad to see you! Sit down, please!
б) речевая зарядка: How are you?
в) фонетическая зарядка: звуки
-
Основная часть
а) проверка домашнего задания: ex.5b, p.121
б) активизация материала предыдущего учебного занятия:
1. Guess the riddles.
They are from Belarus. They are red. They are beautiful. They can run and jump. They eat fish and rabbits. They drink milk and water. (Foxes)
They are from Belarus. They are big. They can climb trees. They like fish. (Bears)
It's funny. It can jump and climb trees. It eats bananas, apples, cakes and sweets. (Monkey)
-
Complete the text about lions.
They are from Africa. They are big. They can run. They like meat.
в) введение материала:
Do you remember them?
-
Ex. 1, p.124- Look and speak.
-
Ex. 2a, p.125 - Listen and guess. Who's speaking?
-
Ex. 2b, p. 126 - Read and complete.
-
Ex. 2c, p. 126 - Speak about Maksim.
г) ФИЗКУЛЬТМИНУТКА
д) закрепление материала:
-
Role play with your classmates. Ask questions?
1. What's your name?
2. Where are you from?
3. How old are you?
4. What's your favourite season?
5. What's your favourite colour?
6. What's your favourite number?
7. Have you got a pet?
8. Do you like oranges?
9. Can you skate?
10. Have you got a pencil-case?
-
Put the words in the right order .
-
My, Mike, name's.
-
from, Belarus, I'm.
-
pupil, I'm, a.
-
a, I've, got, family, big.
-
dog, a, got, I've.
-
like, I, ice-cream.
-
I, dance, can.
-
Use the correct punctuation.
Myname'sOlgaI'mapupilI'mnineI'mfromBelarusIhavegotabigfamilyIlikesweetsandjuiceIcandance
-
Complete the sentences about yourself.
My name is __________. I am _______. I am from __________. I have got __________ eyes and _________ hair. I have got a big family. I have got a mum, _________________________. I am a pupil. I can run, swim and _____________________. I can play football and ___________________.
I like sweets, apples and __________________.
-
Cross the odd one out.
sport
ski
bear
skate
tennis
swim
volleyball
ice-hockey
food
tomatoes
apples
porridge
potatoes
crocodile
cucumbers
meat
colours
yellow
purple
green
brown
cat
black
pink
family
granny
dad
sister
brother
hippo
mum
granddad
school
pencil
rubber
ruler
pen
pupil
pencil-case
elephant
numbers
two
nine
three
eight
seven
lion
four
pets
rat
parrot
goldfish
tortoise
run
hamster
guinea-pig
-
Заключительная часть.
а) домашнее задание: ex.3, p. 126
б) подведение итогов: What have we learned?
в) выставление отметок: Your marks are…
г) прощание: Our lesson is over! Have a nice day! Goodbye!