Урок английского языка по теме: «The world teenagers’ competition»

Конспект урока английского языка в 7 классе по теме: «The world teenagers’ competition» (УМК «Английский с удовольствием» / “Enjoy English” (7 класс; М.З. Биболетова, Н.Н. Трубанева) Цель: развитие диалогических умений  по теме Задачи:   - активизировать новые лексические единицы по теме «Theworldteenagers’ competition» - научить учащихся диалогическому высказываниюОбразовательная цель:- расширить кругозор детей по теме «Theworldteenagers’ competition»Развивающая цель:-  развивать языковую догад...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Конспект урока в 7 классе по английскому языку



Дата: 03.09.2014

Учитель: Чамкаева Екатерина Петровна

Класс: 7

Школа: МОУ СОШ № 1

Тема: Section 1 «Welcome to the world teenagers' competition» Вводный раздел.

Цель: развитие диалогических умений по теме

Задачи:

- активизировать новые лексические единицы по теме «The world teenagers' competition»

- научить учащихся диалогическому высказыванию

Образовательная цель:

- расширить кругозор детей по теме «The world teenagers' competition»

Развивающая цель:

- развивать языковую догадку и фонематический слух

- развивать способности вступать в иноязычное общение

Воспитательная цель:

- воспитывать умение общаться с одноклассниками;

- воспитывать интерес к предмету и к стране изучаемого языка

Планируемые результаты обучения:

Личностные:

Формирования потребности в практическом использовании знаний в различных жизненных ситуациях и мотивации к дальнейшему овладению английским языком.

Метапредметные:

1. Умение участвовать в диалоге при обсуждении прочитанного и прослушанного.

2. Умение работать с информацией, предоставленной в форме рекламы.

Предметные:

1. Умение оперировать активной лексикой в соответствии с коммуникативной задачей.

2. Умение воспринимать информацию на слух по содержанию текста, построенного на учебном материале.

3. Умение составлять небольшое высказывание по теме.

Литература:

УМК «Английский с удовольсьвием» / "Enjoy English" (7 класс; М.З. Биболетова, Н.Н. Трубанева)

Учебник (Student's Book)

Рабочая тетрадь (Workbook)

Книга для учителя (Teacher's Book)

Аудиоприложение (CD MP3) для работы в классе

Оборудование: интерактивная доска, ноутбук.

Структура занятия.

• Организационный момент.

• Целеположения и мотивация.

• Актуализация (повторение ранее изученной лексики по теме).

• Систематизация и обобщение.

• Применение учебного материала в знакомых и новых учебных ситуациях.

• Проверка уровня обучения.

• Информация о домашнем задании.

• Рефлексия.





















Ход урока.


Этапы

мпн./t

Содержание урока



Примечания

Учитель (Teacher)

Обучающиеся (Class)

I.

6

мин.











II.

5 мин.






III.

15

мин.











IV.

2

мин.
























V.

2

мин.






VI

10 мин











VII.

4 мин




Орг. момент


Stand up ! Hello, students ! I'm glad to see you ! Sit down, please ! My name is Ekaterina Petrovna ! I'm your new teacher and I want to make the acquaintance with you !  We'll play Snow Ball! Do you know the rules? You should name yourself and then say the word of initial / first letter of your name (it may be an adjective or a noun which characterizes you). F.e. My name is Ekaterina Petrovna, the typical word which characterizes my caracter is Extraordinary ! And what's your name ? Nice to meet you! And what about you?

Nice to see you…

Сообщение темы урока, постановка коммуникативной задачи


So, I'm very happy to meet you! Now tell me what date is it today? And what about season? It's a cold winter, isn't it?

Yes, you are right and please tell me the warmest season of the year, between spring and autumn? I've forgotten…

Did you like summer in this year? Was it warm? How did you spend your summer holidays, I wonder? Did you have a nice time? Did you speak English during your holidays? And do you remember the title of our English Book?

Absolutely! Open your Student's Book at page 6, look at the title of the section1! Read it and try to explain the meaning! The world teenagers' competition, what is it? Yes, surely!


Активизация Л.Е. по теме

Wonderful ! First of all, let's examine the advertisement at page 6 ! Your task is to answer my questions!

1.What can you see in picture 1?

2.Can you describe yourself in five words?

3.What's your motto?

Постановка целей и задач урока

Today we get to be acquainted with some teenagers from different English-speaking countries, listen to the dialogues between them and find out if you would like to take part in International teenagers' competition.

Фонетическая разминка.


- But first of all let's remember some words and word combinations. We read them, translate and repeat. Repeat them after me. Good job! Now read them all one by one with translation. Alia, begin please. Very well!

Примерные слова:

to take a chance

to win a competition

to lose out of luck

to have an idea

to waste a prize

to try in luck

to be part

to miss of time

As you see, we have two tables with words there, your task now is to make meaningful word expressions and write them down on the blackboard and in your exercise-books. Who would like to begin? Yes, please.

Обучение лексической стороне речи


Answer my questions please:

1. -Misha, would you like to visit any English-speaking countries? What country?

-Yes, I'd like to visit Great Britain.

- And you, Roma?

-I'd like to visit Australia.

2. Why would you like to visit this country?

- I'd like to visit the USA because it's a powerful country.

- I'd like to make friends with people and practice my English.

3. Nadya, do you think that travelling can help you to improve your English?

-Yes, I think so.

4. Alex, have you ever taken part in the international competition?

-No, I haven't, but I'd like to.

5. Can you describe yourself in five words?

- I'm kind, energetic and like to speak English.

At last lesson I asked you to write the answers to the following questions: What is your motto? How do you see yourself in ten years time?

Who would like to read your answers? Very well! What motto did you like the best of all? Can this motto be the one of the whole class or even the nation?

Физ.минутка


Are you tired? Let's have a rest, stand up please!

Hands up, hands down
Hands on hips, sit down
Bent left to the side
Bent left bent right
1, 2, 3 hop 1, 2, 3 stop!

Обучение диалогической речи


As you remember, we have listened to two dialogues between teenagers last lesson. Let's remember them and listen once again. Do you remember the translation? Now your task is to create your own dialogues. Discuss with your partner if you would like to take part in the Teenagers' Competition. Words and phrases from ex.4 page 7 will help you. Be ready in 5 minutes. Let's check your dialogues. Very good!

- What new interesting things have you learnt today? Have you understood everything?

Подведение итогов. Д/З.Оценивание.Рефлексия


Рефлексия.

What have we done today? What have you learned?

What can you do now? Choose and finish the sentences.

(Предложения написаны на доске)

Now I can make suggestions about…

answer the questions about

speak about…

find information…

make up dialogues…

know how to

Подведение итогов.

Dear boys and girls, you were active today. Thank you for your work. Your marks are….Your homework - you should make a webpage' plan! The topic is «The world teenagers' competition»! What is it for you?

That is all for today. Good-bye, my dear friends. See you on Friday.



Cl : Hello, teacher !




S1 : Hello, my name is…

S2 : I'm...


S3: Today is the third of September.

S4: No, it's a warm autumn!

S5: Summer


S6: Enjoy English






p. 7





to be out of luck

to win a competition





















Слова на интерактивной доске
















Аудиозапись

Ex. 2, p. 7








Д/з на доске

Выставление оценок в журнал и дневник.


© 2010-2022