Урок к УМК Spotlightдля 5 класса по теме У ветеринара

Раздел Иностранные языки
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Предмет: английский язык

Класс: 5

Тема: Животные со всего света

№ урока в теме: 4

Тема: «С моим питомцем у ветеринара»

Тип урока: урок комплексного применения знаний

Цель: формирование языковой и коммуникативной компетенции у обучающихся по темам: «Животные», «Части тела», «У ветеринара»

Задачи:

  1. Образовательные: создать условия для применения знаний в знакомой и новой учебной ситуациях.

  2. Развивающие: развивать умения во всех видах речевой деятельности; развивать умение работать индивидуально и в группе; способствовать развитию интереса к предмету; развивать рефлексивные способности учащихся; развивать способности к слуховой и зрительной дифференциации, непроизвольному запоминанию; развивать познавательную, информационную и коммуникативную компетенции.

  3. Воспитательные: воспитывать любовь к животным, экологическую культуру в целом, способствовать развитию умений работать в группах.

Компетенции:

  1. Языковая: развитие умений оперирования языковыми единицами в коммуникативных целях.

  2. Речевая: развитие умений в говорении, чтении, аудировании.

  3. Учебно-познавательная: развитие общих и специальных учебных умений, позволяющих совершенствовать учебную деятельность по овладению иностранным языком.

  4. Компенсаторная: развитие умений выходить из положения в условиях дефицита языковых средств при получении и передаче иноязычной информации.

Оборудование:

мультимедийная презентация, 2шапочки врача, стетоскоп, 2 мягких игрушки, раздаточный материал (карточки с текстом, лексикой, диалогом)

Ход урока:

Речь учителя

Речь ученика

УУД

  1. Организационный момент.

-Good morning. How are you?

-I'm fine too. Let me introduce myself. I'm O.A. I'm an English teacher from school 6.

What date is it today?

What day is it today?

Who is absent today?

Have you got pens? Student's books? Workbooks? Are you ready to work?

Let me tell you about myself. I've got a family. My hobby is reading. I like pets. I've got a lot of pets at home: a cat, a dog, a rabbit, a guinea, a tortoise, a parrot and fish.

(СЛАЙД 2).

My favourite pet is a parrot. Its name is Robert. It has got a head, 2 wings, two legs, two eyes and one beak. Have you got any pets at home? Tell me, please, about you and your pet.

You'll get cards. Fill in and tell,please.

-Oh, you are my friends. I think we 'll work together very well. We've got 3 groups: The Red, The Yellow, The Green- these are names of your teams according sweets.

-Fine. Thank you. And you?



Yes. We have./Yes. We are.







  • I've got a dog.

Its name is Bob. It has got a head, four legs, two eyes, a nose, a tail.

3 jettons



Регулятивные: волевая саморегуляция.

Личностные: действие смыслообразования.

Коммуникативные:

учебное сотрудничество с учителем и со сверстниками.

- Look at me, I 'm putting on the hat and taking the interesting thing. Can you tell me, please, what I am now?

- You are not right. I'm a veterinarian, a vet - in short. I love animals, not only big creatures but small too.

-What do you think we are going to talk today about?

- Yes, you are right. We are going to talk about pets.

Can you tell me what me, a vet, must know about pets?

Speak Russian.

-Good. Today we'll learn the names of health troubles, review parts of body and how we can treat our pets.

(слайд3)

Let's imagine we are English vets. Ok? If you are right you'll get a jetton. At the end of the lesson we'll see how many jettons each of you'll have. The pupil who has the most number of jettons- will get the diploma Master of Animals..

I believe the lesson will be interesting for you and you'll enjoy it.



-A doctor?

-Animals, pets

-заболевания

-parts of body

-как лечить животных

За каждый правильный ответ Вы будете получать жетоны, а в конце урока мы подведем итог, кто наберет наибольшее количество жетонов-получит диплом- специалиста ветеринара


  1. Работа с лексикой.

-The first is- health troubles. Do you know what problems the pets can have with the parts of their bodies.

-I'll give you a list of some new words to help you to learn pets' health troubles. Look at the screen, listen to me. (первичное предъявление) (слайд 4)

Now repeat after me all together

Broken wing- сломанное крыло

Broken leg - сломанное нога

Toothache- зубная боль

Stomachache -боль в животе

Earache- боль в ухе

Headache - головная боль

High temperature - высокая температура

Cough- кашель

Let's play a game "Guess"

(слайд 5)

-Can you make up your own sentences with these words.

Try, please. (Read and translate)

My dog has got a broken leg.

My parrot - a broken wing.

My cat- a high temperature.

My guinea- an earache.

Good guys.



  • The head, the leg

  • No



Учащиеся повторяют за учителем, затем читают несколько человек друг за другом. Затем У1 называет слово по-русски, а У2, У3, У4 переводят.

9 jettons

-Is it a toothache? Yes. It is/ No. it isn't

2 jettons

У1 составляет предложение из заданных слов (применяя SMART-доску)

3 jettons

Познавательные:

логические: использование речевого образца для построения собственного высказывания.

Регулятивные:

коррекция;

прогнозирование.

Коммуникативные:

аргументированное изложение своего мнения.


  1. Работа над чтением.

-Don't forget we are vets today. We must help our pets with their problems.

Do you know what we can do to help our pets?

It's not a problem. We are smart vets and we'll find the way out.

Now we'll working in groups.

Remember how we work in groups?

Напомните правила работы в группе

You'll get some parts of the text. The task for you is to put the parts together to make a whole text.

I give you 2-3 minutes.

Your time is up. Let's check the text. Who wants to begin reading?

Is this group right?

Take your jetton

Слайд 6

Well done. Now answer my questions on the text. Raise your hands, please.

  1. What health troubles do you remember from the text?



  1. What advice does the vet give?

Слайд 7





  • No. we don't



-слушаем друг друга

-помогаем друг другу

Учащиеся получают разрезанный на части текст и соединяют его.

учащиеся читают вслух

(проверка-появление текста на слайде по абзацам)

4 jettons

У1- broken wings, broken legs, a toothache, a stomachache, an earache, a headache, a high temperature and cough

У4-If a pet has got a stomachache, the vet gives it some medicines and advises to keep the pet to a diet.

У3-If a pet has got an earache, the vet cleans the ears and advises not to wash the pet.

У5-If a pet has got a broken wing or leg, the vet can treat it and give the advise not to walk and to have a rest.

4 jettons

Познавательные:

умение структурировать знания;

умение осознанно и произвольно строить речевое высказывание;

логически корректное оформление высказывания




  1. Физкультминутка

Let's sing the moving song

(слайд 8) Don't be shy.


  1. Работа над aудированием

Do you remember that we are vets?

What questions do we ask when we have the pet with problems?

Let's listen to what other questions the vet can ask.

Cлайд 9

Vet: Hi, John. What's the matter?

John: It's Robby, my parrot.

Vet: Oh, what's wrong with him?

John: He's got a broken wing.

Vet: Really? How?

John: Well, I don't know.

Vet: How old is he?

John: One year old.

Vet: Let's have a look at your pet.

John: OK.

Act out the dialogue and complete it changing the name of the pet, the problem of the pet, the age of the pet and giving your own advise from the vet. Take the toy pet from my table to help you.





Give a mark to each other

Yes. We do.

What's the name?

What's wrong with you?

Первичное предъявление диалога

Чтение, перевод

Воспроизведение в парах

6 jettons



Vet: Hi, John. What's the matter?

John: It's Robby, my dog.

Vet: Oh, what's wrong with him?

John: He's got a broken leg.

Vet: Really? How?

John: Well, I don't know.

Vet: How old is he?

John: Three years old.

Vet: Let's have a look at your pet.

John: OK.

Vet: Don't walk and have a rest.

2-4 jettons

Регулятивные:

принятие решений в проблемной ситуации.

Познавательные:

умение структурировать знания;

логически корректное оформление высказывания.

Личностные:

совершенствование способности работать собранно и вдумчиво;

Коммуникативные:

сотрудничество со сверстниками;

работа в группе;

осуществление взаимоконтроля и взаимооценку;

соблюдение речевого этикета в соответствии с ситуацией общения.


  1. Подведение итогов

-Good job. You can become real vets. I 'm pleased with your answers.

Can you tell me, what you have learnt today? For what?

Now let's count the jettons and see who gets the diploma Master of Animals.

The number of jettons- 38

слайд 10

But you remember you are vets and you must not forget about your knowledge. That's why your homework will be to write a paragraph about your pet and draw a picture.

(слайд 11)

7. Рефлексия

-Very well. Look at the board and choose the sentence, which describe your feelings.(слайд 12)



I like to work together. Thank you very much. See you.



-New words

-Health troubles

-How to help the pet

3 jettons

-подведение итогов, вручение дипломов

Нарисовать животного и описать его.



На слайде

  1. The lesson was interesting / boring.

  2. I worked hard / not too hard.

  3. I was active / passive

  4. I understood everything / some material / nothing.

Познавательные:

оценка процесса и результатов деятельности.

Коммуникативные: умение выражать свои мысли.

Регулятивные: оценка - выделение и осознание учащимися того, что уже усвоено и зачем

Дополнительный ресурс

Загадки (Слайд 11)



© 2010-2022