КОНКУРС ДИАЛОГОВ «ЛЕТНИЕ КАНИКУЛЫ»

Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок 15. КОНКУРС ДИАЛОГОВ «ЛЕТНИЕ КАНИКУЛЫ»

Цели урока:

совершенствование навыков диалогической речи по теме «Каникулы»;

актуализация орфографического навыка;

тренировка лексических навыков.

Оборудование: грамоты для конкурса диалогов.

Ход урока

I. Организационный момент

- Good morning, boys and girls (Good morning, Наталья Владимировна!)

- I am glad to see you. (We are glad to see you too.)

- How are you? (We are fine, thanks. And how tire you?)

- I am fine, thank you. Who is absent today? (AH pupils are present.)

- Let's remember our new tongue-twister. Listen to me, please.

скороговорки

II. Фонетическая зарядка

- All of us like to play different games.

Игра «Рифмующиеся слова»

Учитель называет слова, ученики по очереди подбирают рифму к этим слова. Ученик, назвавший слово, получает жетон. Победителем данного конкурса является учащийся, набравший большее количество жетонов

- Better (Letter)

- Long (Song)

- Play (Say)

- Page (Age)

- Start (Art)

- Uniform (Form.)

- Go (No)

- Kiss (Miss)

- Right (Bright)

- My (Buy)

- Choose (Use)

- Mouse (House)

Разминки

III. Речевая разминка

- Imagine we have a new pupil in our class. Let us ask him some questions about his family, his friends and his summer holidays.

Who wants to be a new pupil?

Who is ready to ask the first question?

Учитель сообщает детям, что у них в классе появился новый ученик, и детям необходимо познакомится с ним. «Новый» ученик выходит к доске, а остальные учащиеся задают ему различные вопросы.

Тему вопросов лучше задать, причем в два приема: 1. Имя, возраст, откуда приехал, семья. Затем ближе к изучаемому материалу: 2. В каком классе, где провел каникулы, ездил ли за границу, любимый предмет.

Примерные вопросы учеников:

- What is your name?

- How old are you?

- Where are you from?

- Do you live in a house or in a flat?

- Have you got a mother (a father, a sister, a brother, a grandmother)?

- What is your mother (father)?

- Where did you spend your holidays?

- Did you go abroad?

- Do you like Maths (Literature, Russian, and Information Technology)?

- When do you usually get up?

Etc.

IV. Актуализация навыков орфографии

- Look at the blackboard, please. What can you see there? There are two columns of English words on the blackboard. Some letters of the words are missing. Will you fill them up? Now match the words and make up the word combinations.

Учащиеся по очереди выходят к доске и записывают пропущенные буквы в слова на доске.

Запись на доске:

abroa_ hol_day

fore_gn week_nd

_pend count_y

tr_vel s_mmer

sta_t fne_

Ключи: abroad, foreign, spend, travel, start, holiday, weekend, country, summer, fine.

V. Тренировка лексических навыков и навыков письменной речи

- It's time to open our Workbooks, page 12, exercise 31 .The task for you is to complete the story about summer holidays. You have 4 minutes to do the task and then we shall listen to your stones.

Учитель организует выполнение упр. 31, с. 12 из рабочей тетради. Для выполнения данного задания ученикам дается 4-5 минут, а затем 3-5 учеников зачитывают свои рассказы вслух.

VI. Физкультминутка

Физкультминутки

VII. Совершенствование навыков диалогической речи по теме «Каникулы»

- Now you will work in pairs and make up the dialogue about your summer holidays. You can see the plan of your dialogue on the blackboard. Don't forget to greet your partner and to thank him for the talk.

Учащиеся делятся на пары для составления диалога по теме «Каникулы». Для подготовки диалога детям дается 5 минут.

В качестве плана диалога можно предложить учащимся следующую запись на доске:

План диалога:

Ask your friend

The place

The weather

Activities

People you've met

Interesting places

VIII. Контроль навыков диалогической речи

- Now it's time to act out the dialogues. You will go to the blackboard one by one. We shall listen to the dialogues of all the pupils and choose the best one. Listen to the dialogues carefully because you will help me to decide whose dialogue is the most interesting one. Try to role play the dialogues artistically.

Учитель предлагает детям разыграть подготовленные диалоги перед классом и выбрать лучший диалог. Дети парами по очереди выходят к доске и представляют свои диалоги. В конце урока ребята - победители конкурса диалогов награждаются грамотами.

Примерный диалог:

- Hello, Mike!

- Hello, Helen!

- I haven't seen you for ages. Where did you spend your holiday?

- I went to Great Britain, to London.

- Who did you go to London with?

- I went there with my parents.

- What interesting places did you visit?

- We visited Trafalgar Square and Hyde Park.

- What about the British people? Were they friendly?

- Yes, they were. They were very friendly and polite. I made friends with two girls there.

- What was the weather like? They say it often rains in Britain.

- The weather was sunny and warm. We spent a lot of time outdoors.

- I can see you liked your travel very much.

- You are right. Visit me some day. I shall show you some pictures.

- Thank you very much. Good-bye, Helen!

- Good-bye, Mike!

IX. Итог урока

- It's time to say «good-bye». Listen to the new poem, please. Do you like it?

Two little eyes to look around.

Two little eyes to hear any sound,

Two little hands to hold hands tight,

Two little feet to walk left or right;

Two little lips to say BEWARE!

A little child is crossing the road without care!

Do you like it?

Учитель знакомит учащихся с новым стихотворением для прощания, переводит стихотворение и разучивает его с детьми.

- The lesson is over. See you soon. Good-bye, my dear friends.

Домашнее задание:

упр. 17, с. 22, рабочая тетрадь упр. 29, с. 12.



© 2010-2022