Разработка урока по английскому языку на тему Вспомним сказочных героев (5 класс)

Раздел Иностранные языки
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: Вспомним сказочных героев.

Цели урока: Активизация лексико-грамматических навыков по теме «Множественное число имен существительных». Повторение грамматического материала и стихотворений раздела «Who lives in fairy - tales?» Тренировка навыка аудирования.

Оборудование: транскрипционные значки, маски сказочных героев.

Ход урока.

I. Организационный момент.

- Good morning, boys and girls! It is a lovely day today, isn't it ? How are you ?

- Who is absent ?

- Who is on duty today ?

- Who can tell me what date is it today ?

- Today we will have a press-conference with the characters of fairy-tales and will speak about Hobbit and different things using Mr.Rule's information.

And now I think you are ready to start our lesson.

II. Фонетическая зарядка.

- Children, look at the blackboard, please. You can see the poem here. Let's read it.

Учитель читает стихотворение, затем дети повторяют его за учителем.

 Yellow picture I painted for Mum: [ piktʃə ]

Yellow beach under the yellow sun, [ bi: tʃ ] пляж

Yellow, yellow, yellow rays, [ rei ] луч

Yellow yacht on the yellow waves! [ jɔt ] яхта [ weiv ] волна

- Children, who can tell me what this poem is about ?

Let's translate it all together.

- Thank you. And now read this poem in pairs, please.

Дети рассказывают стихотворение друг другу в парах.

Затем учитель просит найти слова со звуками:

 [j], [p], [ tʃ ], [∧], [ei], [n]

III. Речевая разминка.

- Children, today we have a press-conference with the characters of fairy-tales. Some of you will be the characters: Piglet, Winnie the Pooh, Buratino and Micky Mouse and other children will be journalists. The journalists must ask the questions and the characters must answer them. Is everything clear ?

- Who wants to be the characters?

Учитель раздает детям маски сказочных героев и начинает пресс-конференцию. «Журналисты» задают вопросы персонажам, а остальные на них отвечают.

- Winnie, do you like to eat sweets ? Do you have a sweet tooth ?

- Piglet, who is your best friend ?

- Buratino, do you always wash your hands ?

IV. Обобщение грамматического материала раздела «Who lives in fairy-tales?»

- Children, Let's play the game «Denial» («Отрицание») Я буду называть вам утверждения, а вы должны со мной не согласиться, используя конструкцию neither … nor. Let's start doing this task.

Пример:

- My brother likes to ski and skate. (No, your brother likes neither to ski nor to skate. I can dance and sing. My mother has a sister and a brother.)

- Hobbit usually washes his hands and clears his teeth at 9 o'clock a.m. I like to play football and basketball.

- Karabas-Barabas is kind and merry.

- Fish can fly and jump.

- Roo wants to go to bed and to clean his teeth at 9 o'clock p.m.

V. Физкультминутка.

Hands up, hands down,

Hands on hips sit down

Hands up to the sides

Bend left, bend right

1, 2, 3 hop

1, 2, 3 stop

Stand still.

VI. Активизация лексико-грамматических навыков.

Использование множественного числа имен существительных.

- Children, look! Mr.Rule wants us to remember the rule. Let's read the table.

Дети читают информацию на доске. Учитель напоминает детям несколько пар слов-исключений из общего правила

Man - men

woman - women

mouse - mice

sheep - sheep

Child - children

tooth - teeth

foot - feet

fish - fish.

(Напомнить ученикам, как образуется форма множественного числа у существительных, заканчивающихся на буквы -f, -x :  leaf - leaves, fox - foxes

- And now let's do ex. 31 p 44 Read the task.

Выполнение упражнений 31, стр 44, затем упр.32 с. 45 (письменно)

VII. Активизация навыков аудирования и чтения.

- Now, children, listen to the tape - recorder. Дети слушают диалог Кенги и Ру. После прослушивания учитель задет ученикам вопросы:

- What is Hobbit's name? (Задание перед)

- Is Hobbit a man?

- What does Hobbit like to eat?

- How does Hobbit look like? (He looks very nice)

- Does he have a sweet tooth?

- What does he like to do?

VIII. Повторение стихотворений, изученных в разделе «Who lives in fairy-tales?»

«Head and shoulders», «Rain, rain, go away», «Roses come, roses go», «Two little ears and one little rose».

- And now, children, let's speak about people of our class. This girl / boy has…

IX. Подведение итогов урока.

- Thank you for your work today. I give you good marks for today's lesson.

Little Linda lost her locket

lovely, lucky little locket.

Д/з: у. 2 с.47

The lesson is over. Good-bye!












Открытый урок на тему:

«Вспомним сказочных героев»

5 класс

© 2010-2022