Разработка урока A film review

Разработка открытого городского урока по английскому языку в 7 б классе по теме “Afilmreview”Цель урока – развивать коммуникативные способности учащихся, умение выбирать адекватные языковые и речевые средства для успешного решения коммуникативной задачи.Задачи урока1) образовательные: формировать умение употреблять изученные и новые лексические единицы в речи;формировать навыки работы с незнакомым текстом;формировать навыки работы с грамматическим материалом по теме PresentSimplePassive2) развив...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Разработка открытого городского урока по английскому языку

в 7 б классе по теме "A film review"

Цель урока - развивать коммуникативные способности учащихся, умение выбирать адекватные языковые и речевые средства для успешного решения

коммуникативной задачи.

Задачи урока

1) образовательные:

формировать умение употреблять изученные и новые лексические единицы в речи;

формировать навыки работы с незнакомым текстом;

формировать навыки работы с грамматическим материалом по теме PresentSimplePassive

2) развивающие:

развивать навыки диалогической речи;

развивать умения и навыки лексико-грамматического оформления речевыхвысказываний;

развивать навыки понимания основного содержания текста и умение выделять значимую информацию;

развивать интерактивно-коммуникативные способности;

развивать навыки работы в парах и в группах;

развивать способность интеллектуальной лабильности, переключение внимания, умение быстро переходить с решения одних задач на выполнение других

3) воспитательные:

прививать учащимся нравственные и эстетические качества при выборе и просмотре кинофильмов; воспитывать у учащихся уважение к культуре своей страны и страны изучаемого языка.

Тип урока: комбинированный

Форма организации

деятельности учащихся: фронтальная, парная, групповая, дифференцированная

Методы обучения: объяснительно-иллюстративный, репродуктивный,

частично- поисковый, обучение в сотрудничестве.

Технологии обучения: коммуникативно-ориентированное обучение;

развитие познавательных интересов;

личностно-ориентированное обучение;

информационно-компьютерные технологии.

Оборудование:

интерактивная доска Memory Specialist PP Board V3.0, компьютер, компьютернаяпрезентация «Filmreview», презентацияотрывкаизкинофильма «Jungle 2 Jungle», обучающая компьютерная программа.

Teacher's activity

слайда,

время

Pupils' activity

  1. Организационный этап

Goodmorning, pupils.I'm glad to see you. I'd like to start our lesson with a famous quotation of a famous man

"OF ALL ARTS, FOR US, THE MOST IMPORTANT IS CINEMA" As you know, the unit we are learning these days is called "On screen". At the previous lesson we read and spoke about film favourites. So today we'll continue speaking about films. Besides today on our lesson we'll listen to your dialogues which you prepared at home, learn the new words, learn the use of Present Simple Passive, read the text and do the tasks according to the text and do the listening exercise. But firstly, let's talk about your film preferences.

Do you like watching films? What do you like most of in films: the story of the film, the acting or special effects? Have you ever been disappointed at films?

Слайд 1

Слайд 1

Слайд 2

5 минут

Goodmorning, teacher. Из всех искусств для нас самое важное это кино.

Yes, Ido. Yes, Ilikewatchingfilms. I like when the film is action-packed. I like sad and touching films. I like the films with exciting story, about adventures, pirates, detectives. I like the films with my favourite actors. BradPitt, AngelinaJolly. I've been disappointed at ""Because it was boring.

  1. Этап проверки домашнего задания и

Актуализации изученного материала

At the previous lesson we learned adjectives with the endings: ing and ed. Nowremindmetheuseofthis kind ofadjectives. This table-card will help you. Look at the exercise on the blackboard. The task is choose the right adjective underline it, then read and translate the sentences.While _______ is doing this task I'd like you to act out the dialogues which you've prepared up at home. Dialoguesabout films you've seen recently. Who is ready to act out the dialogue? We'll listen today only two dialogues. We are really pressed for time. The rest pupils listen to your classmates very attentively and then name the adjectives which they use in their dialogues. You may write themdown or keep them in your minds. Have you heard any adjectives in this dialogue? Then name them.

Are you ready? Read and translate the sentences.

Armanai and Alibek also used some adjectives in their dialogue. What are they?






Thank you pupils, your dialogues are very interesting and they are full of adjectives. And as a rule, adjectives make sentences


Слайд3

10минут

Dialogue 1

- You see …., yesterday I saw a very interesting film. Harry Potter and the Goblet of Fire. I couldn't take my eyes off the screen. I don't think there has been a film like it before. It's extremely exciting.

- Iabsolutelyagreewithyou. This film is based on the book of Joanne Kathleen Rowling.

- Rightyouare. Any film of this brilliant writer breaks records. You can't be disappointed at them.

- They got the most prestigious Academy award called "the Oscar".

- Yes, the films about harry Potter are really amazing.

Adjectives

1.We were really fascinating/fascinated with the picture.

2.The film was interesting/interested to watch.

3.Jane was frightening/frightened of Andrew's Halloween costume.

4.The end of the story was absolutely disappointing/disappointed.

Dialogue 2

- …., what types of films do you like?

- Well, I like fantastic films about aliens,

another planet and UFO.

- Itsoundsinteresting. And what's your favourite film?

- My favourite film is … It' s really thrilling. The special effects are amazing. The spaceships all seem real. I recommend you to watch this film.

- To tell the truth I'm not excitedabout fantastic. I prefer cartoons. They are so fascinating.

- Oh, are you a little girl?

  1. Этап усвоения новых знаний

If you want to know what the film is about, who directs it or who plays in it, you should watch or read A FILM REVIEW.

So the theme of our lesson today is A FILM REVIEW.

  1. Ознакомление с новой лексикой

And firstly I want to acquaint you with the new words. Open your books on page 64, Ex. 1a. Match the pictures and the types of films. There is one extra picture. (подключение электронной программы)

There are some more types of films in Ex.1b. Repeat these words after me. What words are known for you?

Look at the board and read these words with their Russian translations. And now find the Russian equivalents to the English words. Let's do the next task. Drag the types of the films to the pictures.


2.Введение нового грамматического материала

Pupils, we have recently learned the use of Passive Voice. Why do we use the passive voice? To say what happens to the subject. For example: The film was produced in Hollywood. It's not important who produced the film. А если мы хотим показать кто совершил действие? В каком времени мы изучали употребление пассивного залога? Назовите формулу Past Simple Passive. Today we'll take the Present Simple Passive. Принцип тот же, только меняется глагол to be. Как я уже говорила время определяется при помощи глагола to be, а oосновной глагол мы используем в 3 форме или с окончанием ed. Lookatthisscheme. Вместо глаголов was/were , которые мы употребляли в PastSimple, в PresentSimple мы будем использовать глаголы am/is/are.

One of you will do this task: open the brackets and put the verbs in the correct form in Present Passive. ____ come to the blackboard and do this task.

When the work is done, go have your fun

3. Работа с текстом.

The other pupils look at the Ex.2 on page 65. It's a text "Jungle 2 Jungle". Look through the text and find out the sentences with the Passive Voice. Before reading this text I offer you to watch a short part of the film "Jungle 2 Jungle". May be some of you have already seen this film, but in Russian. I recommend you to watch it in English.

Now I want you to divide into 3 groups. The first group is the pupils of the first row, the second group includes the pupils of the second row and the pupils of the third row will be the third group. The first group read the text from the beginning till the red line. The second group read from the red line till the end of this paragraph. And the third group from the word "So" till the end of the text. Make a group.

Your task is read the text, choose the right title to your paragraph. Let'sreadthetitles.

1. Anunexpecteddiscovery.

2. AbusinessmancomestoliveinJungle.

3. Theylearntoliveintheunknownworld.

4. The main hero gets into funny situations.

The next task for the text is in Ex. 2b. Read and answer TRUE or FALSE. There are some tasks left you will do them at home.

Слайд4

5 минут




Обучающая компьютерная программа

Unit 5

Lesson 2

Exercises1,2,3

5 минут



Слайд 5

5 минут












Отрывок из к/ф

«Jungle 2

Jungle»








Ex. 1a

  1. an action film - picture B

  2. a cartoon - picture A

3 a science fiction (sci-fi) film - picture D

  1. picture C is odd one.

Ex.1b

  1. a western

  2. a horror film

  3. a love story

  4. a historical film

  5. a fantasy film

  6. a thriller

  7. a documentary

  8. a comedy

Мы используем пассивный залог, чтобы сказать что произошло с подлежащим. В пассивном залоге подлежащее не само выполняет действие, а на него воздействуют. Если мы хотим показать кто совершил действие, мы употребляем предлог by. Формула Past Simple.

was/were + V3/Ved


is bitten, is directed, are played




Учащиеся читают текст по абзацам и устанавливают соответствия с заголовками абзацев.

I абзац: The main hero gets into

funny situations.

II абзац: An unexpected discovery.

IIIабзац: They learn to live in the

unknown world.

Exercise 2b

1. Jungle 2 Jungleisafunnyfilm. TRUE

2. The film is very unusual for this type of

film. FALSE

3. Abusinessmantriestofindhisson.

FALSE

4. Allen's character does not know how to

live in the jungle. TRUE

5. Thesoneasilyadaptstothecity.

FALSE

6. The father and the son learn a lot from

eachother. TRUE


  1. Этап освоения видов деятельности

1. Практика аудирования.

Thenextstageofour lesson is listening. Take the cards with the task for listening. _______ Read the task.


Look at the screenmatch the pictures and the types of films.

2. Чтение тестов с общим пониманием содержания.

Now hand in your cards.

Now I'd like to offer you do the task for improving your reading skills.







Обучающая компьютерная программа

Unit 5

Lesson 2

Ex.


Listen and find the type of film each person enjoys most. There is one extra type.

1. Emma a) historical films

2. Sally b) science fiction

3. Arnold c) thrillers

d) fantasy films

Учащиеся читают короткие тексты о кино предпочтениях детей и подбирают им подходящие фильмы.

  1. Этап закрепления изучаемого материала

So, to make a right film review you should know: the name of the film;

the type of the film;

the story of the film;

the names of the actors;

the music playing in this film;

tell some words about special effects used in this film and at the end give your own opinion about the film.


  1. Этап информации о домашнем задании.

1. Write down the new words

from the exercise 2 page 64,

2. Make up a review of a film you have seen recently

exercise 4b page 65








План-конспект урока


  1. Организационный этап

1. Приветствие

  1. Постановка цели и задач урока

  2. Учебный разговор по теме «Do you like watching films?»

II. Этап проверки домашнего задания иактуализации изученного материала

  1. Повторение правила образования и значений прилагательных с окончаниями:

-ing, - ed

  1. Выполнение упражнения на закрепление прилагательных

  2. Прослушивание диалогов «Filmpreferences»

III. Этап усвоения новых знаний

  1. Ознакомление с новым лексическим материалом

2. Введение нового грамматического материала «PresentSimplePassive»:

а) объяснение учителя;

б) выполнение упражнения

3. Работа с текстом:

а) просмотр отрывка из к/ф «Jungle 2 Jungle»

б) чтение текста по абзацам, выполнение заданий по тексту.

IV. Физкультминутка

V. Этап освоения видов деятельности

  1. Отработка нового лексического материала по обучающей компьютерной

программе

  1. Чтение текстов с общим пониманием содержанияпо обучающей

компьютерной программе

VI. Этап закрепления изучаемого материала

1. Заполнение диаграммы «How to make a film review»

VII. Этап информации о домашнем задании

  1. Запись домашнего задания в дневники

  2. Объяснение учителя

VIII. Итог урока



© 2010-2022