Урок с призентацией по теме Настояшее простое

Раздел Иностранные языки
Класс 5 класс
Тип Презентации
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Открытый урок в 5 классе

Тема урока: Школа и школьные предметы. Настоящее простое время (утвердительные, отрицательные предложения): обобщение материала.

Цель урока: Обобщить и систематизировать знания по теме.

Практические задачи:

  • отработать лексику по теме «школьные предметы» и обеспечить ее активизацию в серии языковых и речевых упражнений;

  • расширить лексический запас обучающихся;

  • совершенствовать у обучающихся навыки монологической и диалогической речи по теме «Школьные предметы»;

  • совершенствовать у обучающихся навыки чтения с извлечением необходимой информации;

Образовательные задачи:

  • отработать употребление и образование утвердительных и отрицательных предложений в простом настоящем времени;

  • повторить названия дней недели и порядковых числительных в серии языковых и речевых упражнений;

Развивающие задачи:

  • развивать у обучающихся навыки аудирования;

  • развивать у обучающихся умения работать в разных режимах;

  • развивать у обучающихся языковую догадку;

  • развитие памяти, внимания обучающихся;

  • развивать у обучающихся умения пользоваться опорами;

Воспитательные задачи:

  • воспитывать потребность постоянного совершенствования уровня владения иностранным языком;

  • воспитывать интерес и уважение к стране изучаемого языка.

Оснащение: учебник, рабочая тетрадь, магнитофон, грамматические схемы, раздаточный материал, компьютер.

Класс: 5

Дата проведения: 6.03.2008 г.

Продолжительность урока: 45 минут


Раздаточный материал:

Задание на повторение порядковых числительных и дней недели:

Monday is the first day of the week.

Friday is the fourth day of the week.

Saturday is the second day of the week

Tuesday is the seventh day of the week.

Текст для чтения:

Hi!

My name is Sam. I am from England. I study at English school.

I learn Maths, English, Geography, Art, French, History, Music, P.E., and Literature.

I like music. I like to sing. I like Literature. We read a lit of books.

My favourite subject is History. I like to read about the old times and interesting people.

I don't like Maths.

I want to learn Russian because I want to find friends from Russia.

Кроссворд:

  1. Music

At this lesson you sing and play the piano.

  1. Biology

At this lesson you learn about flowers and animals.

  1. Geography

At this lesson you learn about continents: Africa, America.

  1. Maths

At this lesson you learn figures: 1, 2, 3 an so on.

  1. Art

At this lesson you learn to paint.

  1. History

At this lesson you learn about the old times and interesting people.

Ключевое слово: subject

Текст физкультминутки:

When I get up in the morning

I'll tell you what I do

I wash my hands and wash my face

Splishity-splash, splishity-splash

I clean my teeth till they are shining white

Scrubbity-scrub, scrubbity-scrub.

Then I put on my clothes

And brush my hair

And runnity-run

I run downstairs.

Раздаточный материал по грамматике:

  1. I knows you.

  2. I am listen to you.

  3. They learns Literature.

  4. He like Maths.

  5. Ann want to learn French.

Задания для аудирования:

On Monday they have… lessons.

The first lesson is…

The second lesson is…

The third lesson is….


Ход урока

Время

Этап урока

Реплики учителя

Реплики учеников

Примечания

1

1 мин

Организационный момент

-Good morning, boys and girls! I am very glad to see you. Sit down, please. Who is on duty today? What date is today?

-Good morning, teacher!

- I am. All are present. Today is the 6th of March.

Режим: Teacher - class

2

1 мин

Сообщение целей урока

Today we have a very unusual lesson. We have a guest. It is a witch. The witch thinks that we don't know English and she gives us a lot of tasks. I hope that we'll cope with all these difficulties.

But first of all, answer my question. What day of the week is today?

Today is Thursday.

3

3 мин

Фонетическая зарядка

-And the first task is to recite the poem. Listen and repeat after me.

-Pupil 1, recite the poem, please.

-Thank you very much.

Режим: Teacher - class.

Ученик 1 рассказывает стихотворение наизусть. Стихотворение - на экране.

4

2 мин

Повторение порядковых числительных и дней недели

Look at the blackboard. Read the sentences and say: True or False. If it is necessary, correct the mistakes.

Задание на экране.

5

3 мин

Повторение утвердительных предложений в устной форме.

-Look at the poem again and answer my question. What time do we use in this poem? How do we form this tense? Look at the blackboard, find the proper scheme and cross out the incorrect schemes.

-Look at the screen, find the mistakes in the sentences and correct them.

Present simple

На доске грамматические схемы, нужно найти правильную

Задание на экране

6

5 мин

Повторение утвердительных и отрицательных предложений в письменной форме.

-What do we need to form negative sentences in Present Simple? Look at the blackboard, find the proper scheme and cross out the incorrect schemes.

- Now look at the screen and choose the correct variant. Write it down on the blackboard.

На доске грамматические схемы, нужно найти правильную

Задание на экране

7

1 мин

Физкультминутка с элементами аудирования.

The witch is tired. Let's have a rest. Listen to me and do what I say.

Ученики повторяют слова, сопровождая их движениями.

8

4 мин

Активизация лексического материала по теме «Школьные предметы» в письменной форме с элементами аудирования.

Answer my question. What do you do after all these things?

Yes, at school you have a lot of subjects. Name some of them.

Look at the blackboard. It is a crossword. You must write down some subjects and you'll get a keyword. Here are the questions.

We go to school.

Кроссворд на доске, ученики вписывают правильные ответы.

9

3 мин

Активизация лексического материала по теме «Школьные предметы» в диалогической речи.

Answer my question. What is your favourite subject?

Ask pupil 2.

Now you listen to my sentence, if it is correct, you repeat it, if it is not correct, you remake it.

On Monday you have…

Yes, on Monday I have…

Режимы: Teacher - pupil, pupil 1 - pupil 2.

10

5 мин

Развитие навыков монологической речи.

Now say what subjects do you have on…

On… I have…

11

3 мин

Аудирование

The next task. You must listen to the tape and answer the question. What is the fourth lesson?

Now look at the screen. Complete the sentences.

Задание на экране.

12

5 мин

Совершенствование навыков монологической речи при работе с наглядностью.

Look at the screen and say what you do at your lessons

Задание на экране.

13

7 мин

Совершенствование навыков монологической речи.

-Read the text and answer my question. What subject does Sam want to learn?

-Look through the text one more time and answer my questions.

-Our witch didn't understand all the details. Let's retell the text. Start with "His name is…"

Раздаточный материал.

Пересказ текста.

14

2 мин

Заключительный этап.

-The witch is happy. Now she knows that we speak English very well. Thank you very much for your work. Your home task will be … Your marks for the lesson are…Please, stand up. The lesson is over. Goodbye.

-Goodbye.

Подведение итогов, домашнее задание, выставление оценок.


© 2010-2022