Countable and Uncountable nouns

Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:
Countable and Uncountable nouns.

ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСТЫҚ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ

И. Әбдікәрімов атындағы Қызылорда аграрлық техникалық колледжі

«БЕКІТЕМІН»Countable and Uncountable nouns.

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары

________Бекманов К.Б.

«__» ________ 2014ж



Ашық сабақ

Тақырыбы: Countable and Uncountable nouns.

Текст: "My house, Flat, room"

Оқу тобы: ОП - 14о

Оқытушы: Жұлдызбай Г.Д.Countable and Uncountable nouns.

Бағдарлама «Шетел тілдері» пәндік циклдық комиссиясының отырысында қаралып, мақұлданды

Хаттама № ____ « » _____ 2014ж

ЦК төрайымы: Нугманова М.З

Колледж әдіскері: Тулегенова Ф.Ж.

Қызылорда, 2014ж







Өткізілетін күні: 28.10.2014ж

Оқу тобы: ОП-14о

Сабақтың тақырыбы: « Countable and uncountable

nouns»

Текст: «My house, flat,

room»

Сабақтың түрі: теориялық

Сабақтың типі: аралас



Сабақтың мақсаты:

а) Білім беру- Жаңа тақырыпты түсіндіру, саналатын және саналмайтын зат есімдерді сөйлемде дұрыс қолдана білуге үйрету, лексикалық қорды дамыту.

б) Тәрбиелік - Отанға деген сүйіспеншілігін арттыру, еңбек сүйгіштікке, ізденімпаздыққа баулу.

в) Дамытушылық - Өз ойын еркін жеткізе білуге , жаңа сөздермен грамматиканы пайдалана отырып, сөйлем құрастыруга, есте сақтауды, логикалық ойлауды , сөздікпен жұмыс жасауды дамыту.

Сабақтың әдісі: Түсіндірмелі, сұрақ- жауап, ойын әдісі, ауызша-жазбаша тапсырмалар, топтық жұмыс.

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: Интерактивті тақта, электронды оқулықтар, слайдтар, жауап парақтары, карточкалар.

Қолданылған әдебиеттер:

  1. В.Д.Аракин «Практический курс английского языка»

  2. Г.А.Дудкина «English for businessmen»

  3. Шың 2011ж «Ағылшын тілі»

  4. А.Л.Гуськов «Тесты по английскому языку»

  5. «English- Kazakh dictionary» 2003ж

Сабақтың өткізілу барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Үй тапсырмасын сұрау

  3. Фонетикалық жаттығу

  4. Жаңа тақырыпты түсіндіру

  5. Жаттығуларды орындау

  6. Жаңа сөздермен жұмыс

  7. Текстпен жұмыс

  8. Кім жылдам?

  9. Диалог құрастыру

  10. Қорытынды Рефлексия- (тест)

  11. Оқушыларды бағалау

  12. Үй тапсырмасын беру



  1. Organization moment

Greetings

  • Good morning, students!

  • How are you?

  • Who is on duty today?

  • Who is absent?

  • What date is it today?

  • What day of the week today?

  • What is the weather like today?

  1. Checking up the homework

T: Now, what was your home task? What was given? Who is ready?

S: Our home task was the text "There is no place like home"

For translating and good reading. And to write an essay about our house.

T: If you are ready, let's begin our lesson

Describe your house or a room in your flat.

Say what you see in your picture.

There is/There are- cөз орамы қалай жасалады? Жекеше және көпше түрде жасалуы, мысалдар келтіру

There is a book on the table.

There are books on the table

  1. Phonetic drills:

Let's have a dance!!!

  1. Explaining the new theme.

Now let's begin our lesson. Open your books and copy- books and write down today's date and the new theme «Countable and uncountable nouns »

In English grammar, words that refer to people, places or things are called nouns. They can be classified in many ways.

One way to classify nouns is according the whether they can be counted or not.

Countable nouns - are words which can be counted. They have a singular form and plural form. Most countable nouns become plural by adding an « s » at the end of the word.

Uncountable nouns - are words which cannot be counted. They only have a singular form. They have now plural forms.

Countable nouns are easy to recognize. They are things we can count.

For example: "pen" We can count pens. We can have one, two, three or more pens.

(dog, cat, animal, man, person)

We can use the indefinite article a/an with countable nouns.

We cannot count "milk". We can count "bottles of milk" or "litres of milk " but we can not count "milk" itself. Here are some more uncountable nouns: music, art, love, happiness, information, news, rice, sugar, water, gas, money.

This news is very important.

  1. Doing exercises.

Ex. 1 Write "c" for countable and "u" for uncountable.

Time - u

Meat - u

Flour - u

Rice - u

Books - c

Butter - u

Apples - c

Tea - u

Sugar - u

Pencils - c

Oil -u

Games - c

Milk - u

Bread - u

Cars - c

Tomatoes -c

Pens - c

Jam-u

Salt-u

Cream-u

Hair-u

Friends-c

Houses-c

Honey-u

Chairs-c

Fingers-c

Cheese-u

Carrots-c

Ex. 2 Choose a, an, some or any

  1. It is a dog

  2. Have you got any friends?

  3. I bought some milk

  4. Linda has not got any pets

  5. There is an orange on the table

  6. Tim eats some cheese every day



  1. We don't have some bread

  2. My brother found some money

  3. My sister found a pen

  4. Do you have some eggs?

  5. There are some students in the classroom

  6. Is there any pencil on the desk?

How much - we use with uncountable nouns

How many - we use with countable nouns

Ex. 3 Choose How much or How many

  • … cheese do you buy?

  • … books are there in your bag?

  • … films did Tom see last week?

  • … friends does Linda have?

  • … sugar do we need?

  • … tomatoes are there in the fridge?

  • … meat are you going to buy?

  • … milk did you drink yesterday?

  • … apples do you see?

  • … money do you spend every week?

6.Working on the new words

Comfortable -ыңғайлы

Well-planned-жақсы жоспарланған

Two-storeyed-екі қабатты

Cottage-коттедж, қала сыртындағы үй

In front of-қарсы алдында

Lawn-газон , көгал жер

Orchard-жеміс бағы

The ground floor- бірінші қабат

Kitchen-ас бөлмесі

Pantry-кладовая (зат қоятын бөлме)

Dining-room- ас ішетін бөлме

Cosy-ыңғайлы, жайлы

Sitting - room-қонақ бөлме

Study-кабинет

Several-бірнеше

Upstairs-жоғарғы қабат

Bedroom-жатын бөлмесі

Nursery- балалар бөлмесі

Bathroom-жуынатын бөлме

Furniture-жиһаз

Modern-соңғы үлгідегі

Own-жеке

  1. Working on the text

Text

"Doctor Sandford's House"

Doctor Sandford's house is not large, but it is comfortable and well - planned. It is a small two - storeyed cottage.

In front of the house there is a green lawn and a lot of flowers. Behind it there is a little orchard with a few fruit trees in it. On the ground floor there is a kitchen, a pantry, a dining- room, a cosy sitting-room and Dr. Sandford's study. There are also several rooms upstairs on the first floor: the Sandford's bedrooms, Grandmother's room, which is also Benny's nursery, Betty's room and the bathroom.

The furniture is modern and quite new. But Doctor Sandford says he must pay a lot of money for the house and the furniture.He must pay the money for many years before he can call the house his own.



  1. Who is quicker?

Your task is collect all things into two groups 1-countable and

2- uncountable



  1. To make up a dialogue using the new words and grammar materials.

1-group "At the shop"

2-group "A Telephone conversation"



  1. Reflexion. Conclusion - test

Choose the right answer

  1. Can I have ________ please?

  1. Some potato b) a potato c) some potatoes

  1. I'd like _________ please?

  1. Some rice b) a rice c) some rices

  1. He wants ________

  1. Some vegetable b) a vegetable c) some vegetables

  1. Can I have _______ please?

  1. A coke b) cokes c) coke

  1. I'd like ________

  1. A bread b) some bread c) some breads

  1. Would you like __________?

  1. A fish b) some fishes c) some fish

  1. My sister put too _____pepper in the soup

  1. Many b) much c) some

  1. Would you like to have ______ porridge?

a)some b)many,b) a lot of

9. Is there _______ rice in the bowl?

a) any b) many c) several

10. The beautiful beaches of our country attract _______ tourists.

a) any b) many c) much

  1. Giving marks



  1. Giving Home task

Text for good reading and retelling. To learn by heart all new words.











© 2010-2022