Қазақ тілінен сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы:Қоршаған ортаны қорғауСабақтың мақсаты: Қоршаған ортаны қорғау тақырыбы бойынша мәлімет беру,Қазақстанның көрікті жерлері,қорықтары,қызыл кітап туралы мәлімет ала отырып,әртүрлі тапсырмалар орындау арқылы білімдерін бекіту. Білімділік: оқушылардың сөйлемдегі сөздердің мағыналық, тұлғалық жағынан өзара байланысын түсіндіре отырып, қоршаған ортаны қорғау әр адамның міндеті екенін түсіндіру.Дамытушылық: сөйлем ішіндегі сөздердің байланысын сұрақ қою арқылы таба білу, сөйле...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Мерзімі:18.02.15ж 6«В»-класс

Сабақтың тақырыбы:Қоршаған ортаны қорғау

Сабақтың мақсаты: Қоршаған ортаны қорғау тақырыбы бойынша мәлімет беру,Қазақстанның көрікті жерлері,қорықтары,қызыл кітап туралы мәлімет ала отырып,әртүрлі тапсырмалар орындау арқылы білімдерін бекіту.

Білімділік: оқушылардың сөйлемдегі сөздердің мағыналық, тұлғалық жағынан өзара байланысын түсіндіре отырып, қоршаған ортаны қорғау әр адамның міндеті екенін түсіндіру.

Дамытушылық: сөйлем ішіндегі сөздердің байланысын сұрақ қою арқылы таба білу, сөйлемді дұрыс құрай алу дағдыларын арттыру. Тәрбиелік: мақал-мәтелдер, тыйым сөздер арқылы сабақтың тәрбиелік мәнін ашу. Оқушыларға сабақ барысында адамгершілікке, қоршаған ортаны қорғауға, табиғатты аялауға тәрбиелеу

Сабақтың түрі:Ашық сабақ (қайталау сабағы)
Сабақтың әдіс-тәсілі: Әңгімелеу, қайталау, түсіндіру, сұрақ-жауап

СТО технологиясының элементтері,тірек сызбалар,грамматикалық жұмыс,практикалық.

Сабақтың эпиграфы: «Адамдардың табиғатсыз күні жоқ,оны айтуға табиғаттың тілі жоқ»

Сабақтың көрнекілігі: Сабақтың тақырыбын ашатын презентация, интерактивті тақта,мақал-мәтелдер.

Пәнаралық байланыс: орыс тілі,тарих,география,биология

Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі:

а)Оқушылармен амандасу,сабаққа қатысымын қадағалау,кезекшіні бекіту,кабинет тазалығына назар аудару. -Сыныпта кім жоқ?

- Сыныпта......жоқ.

б) Оқушылардың назарларын сабаққа аудару.

Сабақтың тақырыбын,мақсатын хабарлау.

II.Үй тапсырмасы: Өткен тақырыптарға шолу жасау. Оқушылар өздерінің дайындаған жобаларын қорғайды.(үй жұмысы)Қазақстанның көрікті жерлері,қорықтар,қызыл кітап туралы.

Қазақ тілінен сабақ жоспары

Топтау стратегиясы.(Оқушылар толықтырады.)

Өткен тақырыпты қайталау үшін:-Балалар,«Табиғат»дегенде сендердің ойларыңа не келеді?(Адам,өсімдік,жер,су,аспан,құстар,аңдар,орман).Сын-тұрғысынан ойлау технологиясы бойынша.

Қазақ тілінен сабақ жоспары

Қазақ тілінен сабақ жоспары

Қазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспары

Қазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспары

Қазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспары

Қазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспары

Қазақ тілінен сабақ жоспары

Қазақ тілінен сабақ жоспары

Табиғат нешеге бөлінеді:(Екіге бөлінеді-тіріжәне өлі табиғат)Өлі табиғатқа және тірі табиғатқа не жатады: Тірі табиғатқа -адам,жануарлар,құстар, жәндіктер. Өлі табиғатқа-күн,ауа, жер,су,тас,құм.Табиғат дегеніміз не?(дұрыс бізді қоршаған орта)Балалар бүгін біз осы қоршаған орта туралы әңгімелейміз.

Ендеше бүгінгі тақырыбымыз: Қоршаған ортаны қорғау

Дәптерлерімізді ашып ,бүгінгі күнді, тақырыпты жазып қоямыз. («Қоршаған орта туралы»)

Қазақ тілінен сабақ жоспары

1.Төмендегі мақалдарды мағынасы бойынша жұптастыр. (тақтамен жұмыс ),сын есімді тап.

1.Жері байдың................. 1.Жер сұлу

2.Туған жердің............ 2.Жер жомарт

3.Арманымен ер сұлу,орманымен-........ 3.Алтын бесік

4.Туған жердің күні де ыстық,........... 4.Топырағы да ыстық

5. Күте білсең ...................... 5. Елі бай

6.Ел іші-................................. 6.Түні де ыстық

2.Мәтінмен жұмыс.Оқушыларға мәтін таратамын.

1-қатар. Мәтін бойынша сұрақтар құрастырып жауап қайтару.

2-қатар. Диалог құрастыру.

3-қатар. Мәтінге ат қою.Мәтіннен сын есімдерді тапқызу.

3.Кім жылдам? Берілген сөздерден сөйлемдер құрастыру.

Қоршаған, біз, жауаптымыз, үшін, орта.
Өздері, мәселелерге, адамдар, экологиялық, кінәлі.
Болу, таза, қоршаған, керек, орта, дені, адамның, сау, үшін.
Дүниежүзілік, қоршаған, қорғау, ортаны, күні, 5-маусым.

Қазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспары

Қазақ тілінен сабақ жоспарыҚазақ тілінен сабақ жоспары

1.Біз қоршаған орта үшін жауаптымыз.2.Экологиялық мәселелерге адамдар өздері кінәлі.3.Адамның дені сау болу үшін қоршаған орта таза болу керек.4.5-маусым қоршаған ортаны дүниежүзілік қорғау күні.

«Жер.Су.Ауа» ойыны. «Жер»дегенде жерде жүретін жануар, жәндіктерді, «Су»дегенде суды мекендейтін жәндіктерді, «Ауа»дегенде құстарды атаулары керек.

4.Тапсырмалармен жұмыс.Көп нүктенің орнына сын есімдерді қойып,көшіріп жазыңдар.

1.Бурабай-Көкшетаудағы ...... көл.2.Оның суы ...... ,......... .3.Ауасы өте ....... 4.Табиғаты ........ .5.Көлдің айналасы...........,............... орман.6.Қоршаған ортаны қорғау-қазіргі кездегі ......... мәселелердің бірі.7.Серуенге шыққанда біз ..........,............ демаламыз.8.Табиғаттың адамға ......... екенін білеміз.9.Сондықтан келер ұрпаққа ......... орман,...........де ................ өзен-көл мен............... ауа қалдыру-біздің борышымыз.

Керекті

сөздер:мөлдір,тұщы,таза,әдемі,қарағайлы,қайыңды,өткір,жақсы,көңілді,таза,пайдалы,жасыл,мөлдір,таза.

5.«Жер.Су.Ауа» ойыны. «Жер»дегенде жерде жүретін жануар, жәндіктерді, «Су»дегенде суды мекендейтін жәндіктерді, «Ауа»дегенде құстарды атаулары керек.

Жұмбақтар шешу.

Кел балалар ойнайық,

Ойнайық та ойлайық.

Қандай жұмбақ болса да

Шешпей оны қоймайық:

1.Бар ма, жоқ па ,

оны білмейсің.

Ол жоқ жерде өмір сүрмейсің. ( Ауа)

2.Еш жерге тұрақтамайды ,

Ол жоқта жер құрғайды. (Су)

3.Көктемде көгереді.

Жазда ырысқа бөленеді.

Күзде пісіп марқаяды,

Қыста ақ көрпе жамылады. (Жер)

Сабақты бекіту:

1.Қорық деген сөз қай сөзден алынған дегеніміз не?

Қорық деген сөз қорғау деген сөзден алынған.Негізгі мақсаты:Табиғатты зерттеу, қорғау және сақтау.

2.Қорықтар неге керек?
(Кейбір жан - жануарлар мен өсімдіктер дүниесін алғашқы табиғи тіршілігін сақтап қалу үшін қорықтар қажет.

3.Қазіргі кезде дүниежүзі бойынша неше қорық бар?(2600 қорық бар);

4.«Қызыл кітап» бірінші рет қашан шықты? (1966жылы);

5.«Қызыл кітап »неше томнан тұрады?(5томнан);

6.Не себепті жануарлар, өсімдіктер «Қызыл кітапқа »кіреді?

(Жер бетінде аз болғандықтан);

7.Не себепті жануарлар, өсімдіктерді қорғаймыз?

(Бізге пайдасы бар болғандықтан ).

8.Қазақстанның Швейцариясы атанған өлке? (Көкшетау).

9.Дүниежүзілік қоршаған ортаны қорғау қай күн?(5-маусым).

10.Қазақстанда неше қорық бар?(9 қорық бар)

Рефлексия.Оқушылар табиғатқа қосатын үлестерін арнайды.

Амангелдиев Ақниет табиғатқа арналған өлең оқиды.

Үйге: «Адам - табиғат перзенті»деген тақырыпта эссе жазу.
Бағалау!











Мәтінмен жұмыс



Біз табиғатты сүйе білуіміз керек.Табиғат дегеніміз-шалғын шөп,орман,өзен,көл,тау.Оларды қорғауымыз керек. Қоршаған ортаны қорғау -қазіргі кездегі өткір мәселелердің бірі.Ол -еліміздің болашағы,халықтың байлығы.5-маусым-Қоршаған ортаны қорғаудың дүниежүзілік күні.Оның негізгі мақстаты -табиғатты қорғау мәселесіне жұртшылықты шақыру.Ол мереке ретінде табиғатты қорғауға алынған.Әр түрлі ойын-сауық ,ағаш отырғызу,сурет салу,саябақтарды тазалау сияқты жұмыстар өткізіледі.Келер ұрпаққа жасыл орман,мөлдір де таза өзен-көл мен таза ауа қалдыру -біздің борышымыз.



ОҚазақ тілінен сабақ жоспарықушының аты-жөні:

1.Төмендегі мақалдарды мағынасы бойынша жұптастыр, сын есімді тап.

1.Жері байдың.................

2.Туған жердің............

3.Арманымен ер сұлу,орманымен-........

4.Туған жердің күні де ыстық,...........

5. Күте білсең ......................

6.Ел іші-.................................

1.Жер сұлу

2.Жер жомарт

3.Алтын бесік

4.Топырағы да ыстық

5. Елі бай

6.Түні де ыстық

Бағалау 6-дұрыс- «5»

5-4 дұрыс-«4»

3-1дұрыс-«3»

Қазақ тілінен сабақ жоспарыОқушының аты-жөні:

1.Төмендегі мақалдарды мағынасы бойынша жұптастыр, сын есімді тап.

1.Жері байдың.................

2.Туған жердің............

3.Арманымен ер сұлу,орманымен-........

4.Туған жердің күні де ыстық,...........

5. Күте білсең ......................

6.Ел іші-.................................

1.Жер сұлу

2.Жер жомарт

3.Алтын бесік

4.Топырағы да ыстық

5. Елі бай

6.Түні де ыстық

Бағалау 6-дұрыс- «5»

5-4 дұрыс-«4»

3-1дұрыс-«3»

3.Кім жылдам? Берілген сөздерден сөйлемдер құрастыру.

Қоршаған, біз, жауаптымыз, үшін, орта.
Өздері, мәселелерге, адамдар, экологиялық, кінәлі.
Болу, таза, қоршаған, керек, орта, дені, адамның, сау, үшін.
Дүниежүзілік, қоршаған, қорғау, ортаны, күні, 5-маусым.

4.Тапсырмалармен жұмыс.Көп нүктенің орнына сын есімдерді қойып,көшіріп жазыңдар.

1.Бурабай-Көкшетаудағы ...... көл.2.Оның суы ...... ,......... .3.Ауасы өте ....... 4.Табиғаты ........ .5.Көлдің айналасы...........,............... орман.6.Қоршаған ортаны қорғау-қазіргі кездегі ......... мәселелердің бірі.7.Серуенге шыққанда біз ..........,............ демаламыз.8.Табиғаттың адамға ......... екенін білеміз.9.Сондықтан келер ұрпаққа ......... орман,...........де ................ өзен-көл мен............... ауа қалдыру-біздің борышымыз.

Керекті сөздер:мөлдір,тұщы,таза,әдемі,қарағайлы,қайыңды,өткір,жақсы,көңілді,таза,пайдалы,жасыл,мөлдір,таза.











© 2010-2022