Обобщающий урок по теме: «Конструкция There is / There are »

В данной раработке обобщающего урока по теме: "Конструкция  There is / There are " учитель ставит перед собой следующие цели:1. закрепление навыков употребления оборотов There is / There are при описании дома, квартиры, комнаты; 2. закрепление лексики по теме "Мой дом. Квартира". Учащиеся в игровой, увлекательной форме повторяют и закрепляют лесику по пройденной теме, отгадывают загадки о предметах интерьера. Ученики становятся дизайнерами, стараясь красиво и со вкусом обставить мебелью квартиру...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Обобщающий урок

по теме:

« Конструкция There is / There are »

5 класс

Цель: Закрепление навыков употребления оборота

There is / There are, при описании дома, квартиры, комнаты. Закрепление лексики.


Ход урока.

1) Сообщение темы урока.

2) Let`s play our game « WordBall»

Учитель произносит какое-либо слово на русском языке и бросает мяч одному из учеников, тот ловит мяч и называет это слово по-английски, затем бросает мяч учителю. Игра продолжается. В случае если учащийся забыл слово, он бросает мяч тому, кто поднял руку.

3) Прослушайте текст и ответьте на вопросы к нему.

Dear Boss!

Here is the plan of Misha`s flat. There is a kitchen, a bathroom, a toilet and four rooms: a living room, a bedroom, Misha`s room, and Mashа`s room. The flat is not very big. Where is the room for Robin? In my house, for example, there are two toilets, two bedrooms, a living room, a dining room, and a guest room.

Cute.

Вопросы:

1. How many rooms are there in Misha`s flat?

2. Is there a kitchen in Misha`s flat?

3. Is there a bathroom in Misha`s flat?

4. Is there a balcony in Misha`s flat?

5.I s the flat not very big?

4) Ученикам выдается мебель. Учитель предлагает обставить его новую квартиру, различные ее комнаты.

-This is my new flat.

-This is my living room. Furnish it.

-This is my bedroom. Furnish it.

-This is my bathroom. Furnish it.

5) Make up your own dialogues in pairs.

Учащимся дается речевая задача: составить микродиалоги, используя слова: mirror, armchair, fireplace, carpet,sofa, picture. Каждой паре предлагается одно из этих слов.

Например: mirror

- Is there a mirror in your room?

-No, there isn`t.

-Where is the mirror?

-It`s in the living room.

6) Look at the picture. Listen and answer my questions.

Учитель показывает картинку, на которой изображена комната и обращается к ученикам с такими словами.

-I have it in my room. It is small. I have books on it. It is not a table. What is is? (It is a shelf).

-I have it in my room. I can sit on it. I can sleep on it. What is it? (It is a sofa)

-I have it in my room. I can sit on it and read before the fire. What is it? (It is an armchair).

7) Ученикам выдаются картинки, и предлагается сказать, где какая, кошка находится.

Look. Then say where the cats are.

Обобщающий урок по теме: « Конструкция There is / There are »

There is a red cat near the sofa.

There is a black cat on the armchair.

There is a white cat in the fireplace.

There is a grey cat to the left of the fireplace.

There is a black and white cat behind the curtain.

There is a grey and black cat between two vases.

There is a red and black cat above the table.

There is a red, black and white cat in front of the sofa.

There is a grey and white cat under the table.

There is a black, grey and red cat among the pillows.

8) Учащимся предлагается закончить кроссворд. Complete the crossword.

Обобщающий урок по теме: « Конструкция There is / There are »

9) Ученики загадывают загадки, приготовленные ими дома.

Загадки:

- I go at night and all the day,

But I never go away.

( a clock)

- I strike each hour

But don`t forget

You must not strike me

My good friend.

(a clock)

- It is not very big,

But it hangs in the middle of the room.

In the day - time nobody wants it,

But at night everybody needs it.

( a lamp)

- We are four brothers

Living under one roof.

Do you know us?

(The legs of a table)

- I have legs -

One, two, three, four,

But I can`t walk

Across the floor.

( a chair)

- I have a face.

I have a little hand

I have a big hand

My face is white.

My hands are black

I have no feet

I can run.

What am I?

(a clock)

- This is a house

With one window in it.

Showing films

Nearly every minute.

(a TV set)

10) Подведение итогов. Задание на дом.

© 2010-2022