- Преподавателю
- Иностранные языки
- Who is the best?
Who is the best?
Раздел | Иностранные языки |
Класс | 5 класс |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Антонова Н.П. |
Дата | 13.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сценарий внеклассного мероприятия
«Who is the best?»
Учитель английского языка: Антонова Н.П.
Тема: «Who is the best?»
Класс: 5
Цель: повысить интерес учащихся к изучению английского языка, помочь раскрыть творческие способности учащихся с разным уровнем подготовки, проверить общий словарный запас и кругозор учащихся.
Задачи:
1)Развитие у учащихся навыков восприятия речи на слух.
2)Тренировать учащихся в употреблении в речи ранее изученной лексики.
3)Развитие коммуникативных навыков.
Тип: закрепление знаний.
Форма урока: игровая
Оснащение урока: Мультимедийный проектордля презентации в формате PowerPoint.
Оборудование: доска, карточки, раздаточный материал.
Ходмероприятия:
1.Орг.момент.
-Good afternoon dear girls and boys! I'm glad to see you. Sit down, please. I'm sure you are full of energy and ready to have some fun. Doyouliketoplay? I want to divide you into 2 teams. Each team should create the name of the team. Now listen to the rules of our game. If your answer is right, your team will get point. I wish you good luck and success. Let's start our game.
2. Проведениеконкурсов:
1. Подборрифмы.Nowlet'splayourgame. (дети должны подобрать рифму. Например: MrHallisverytall. Hallistall - рифмованные слова). Areyouunderstand? (Кто первым поднимает руку, тот и отвечает.Если 1 команда ошибается, то отвечает 2 команда).
1. MrsTappyisvery …(happy)
2. I'm big, says the…(pig)
3. Mr Rice is very…(nice)
4. This man is Fred
His face is…(red)
5. Mr. Gold is very…(old)
6. It's a fine day
I want to…(play)
7. Miss Sprat is very… (fat)
8. Have a look!
I read a …(book)
-Good. Thank you.
2.Загадки
-Now the second stage is guess a riddle. (Отгадатьзагадку).
-
It's white. Cats like it very much. (milk).
-
It's cold & sweet. Children like it very much. (ice-cream)
-
It's white. We can boil it, fry it or scramble it. (an egg)
-
It has 4 legs. It is our friend. (a dog)
-
It's white. It writes on the blackboard.(chalk)
-
1 apple, 2 apples
3 apples, 4 apples,
5 apples, 6 apples,
7 apples more.
Now tell me, my friends.
Can you count them all? (28)
-
How many flowers do you see?
8 in Bobby's hands,
8 in Nelly's hands.
How many flowers do you see? (16)
-
I don't know the ABC. But I'm writing as you see. (a pen).
-
I'm black, & red, & blue,
I draw everything for you. (a pencil)
-
My face is black.
As black as night
On it with chalk
All pupils write
All right!
But it is a disgrace
When they forget
To wipe my face. (a blackboard )
3.Конкурсскороговорок.Now we'll read tongue-twister. (Выходят по одному и читают быстро, правильно, четко. Балл получает та команда, которая сделает меньше всего ошибок.
-
Hickety, picket, my black cat
Likes to sit in my blue hat
-
Cob is Dob's, Tob is Mob's dog.
-
Sid sees six trees.
-
A girl sees three big grey geese.
I give you 1 minute. Let's begin.
4.Поэзия.
-Let'sstartreadthepoetry.(повторение знания стихотворений, какая команда прочитает больше стихов, та получает очко).
5.Животные
Составьте из перепутанных букв названия животных.
-
Anteleph(elephant)
-
Xfo(fox)
-
Ogfr(frog)
-
Itbarb(rabbit)
-
Bare(bear)
-
Keymon(monkey)
-
Ogd(dog)
-
Igp(pig)
-
Flow(wolf)
-
Sehro(horse)
6. Графствоглаголовtobe. Fill in the gaps with am, is, are.
-
I… fine.
-
You… from Englаnd.
-
He… strong.
-
She…busy.
-
It… fat.
-
We… big.
-
They… British.
7. Подведениеитогов.
-Thank you, children. Now let's count your points. Спасибо за активное участие, молодцы. Итак, победилакоманда … .Let's, congratulate our friends.