Урок-путешествие Countries of the World для учащихся 5 класса

Урок – путешествие по странам и континентам для учащихся 5 класса по теме «Countries of the world»Цель урока – формирование универсальных учебных действий учащихся во всех видах речевой деятельности по теме с использованием ИКТ.Задачи урока:Дидактические: Закрепить ЛЕ и МФ (Russia, America, France, Italy, Germany, Africa, Spain, England, Japan, China, Finland, Scotland, Poland, Hungary, Portugal, Canada, Australia, Sweden, Swiss, India, Turkey, Egypt, the Netherlands, the United Kingdom, the Rus...
Раздел Иностранные языки
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок - путешествие по странам и континентам для учащихся 5 класса

по теме «Countries of the world»

Автор: Штин Елена Ювенальевна, учитель английского языка, г.Козьмодемьянск

Цель урока - формирование универсальных учебных действий учащихся во всех видах речевой деятельности по теме с использованием ИКТ.

Задачи урока:

Дидактические:

  1. Закрепить ЛЕ и МФ (Russia, America, France, Italy, Germany, Africa, Spain, England, Japan, China, Finland, Scotland, Poland, Hungary, Portugal, Canada, Australia, Sweden, Swiss, India, Turkey, Egypt, the Netherlands, the United Kingdom, the Russian Federation, the United States of America, Wales, Northern Ireland, Moscow, Paris, London, Washington, Glasgow) по теме во всех видах речевой деятельности.

  2. Формировать навыки коммуникативной компетенции в области аудирования, чтения, письма, диалогической и монологической речи.

  3. Формировать навыки работы с интерактивной доской.

Воспитательные:

  1. Содействовать воспитанию толерантного отношения к представителям других рас и национальностей.

  2. Способствовать созданию атмосферы взаимопонимания и сотрудничества, сохранению здоровья, расширению общего кругозора учащихся.

  3. Способствовать формированию адекватной самооценки; учить оценивать учебную деятельность одноклассников.

Развивающие:

  1. Развивать у школьников умения сравнивать, обобщать, логически излагать свои мысли.

  2. Развивать самостоятельность через использование элемента технологии обучения в сотрудничестве и элементов проектной деятельности.

  3. Развивать положительные эмоции учащихся, используя яркие примеры, иллюстрации, воздействующие на чувства ученика.

  4. Развивать познавательный интерес школьников.

Оснащение урока:

  1. УМК «Новый курс английского языка для российских школ», Афанасьева О.В., Михеева И.В., Дрофа, 2007г.

  2. УМК «Go - 1», Ст.Илсворс, Дж.Роуз, Лонгман, 2003г.

  3. интерактивная доска;

  4. компьютер;

  5. проектор;

  6. СД с записью для аудирования;

  7. раздаточный материал;

  8. сигнальные карточки;

  9. карта мира;

  10. магниты;

  11. CD "English Intermediate";

  12. карточки с флагами стран;

Ход урока.

I. Подготовка учащихся к учебной деятельности на английском языке.

1. Оргмомент.

Режим T↔Cl.

T: Stand up. Good morning, boys and girls. I'm glad to see you. Let's sing a song "Ten little Indians".

  • One little, two little, three little Indians

  • Four little, five little, six little Indians

  • Seven little, eight little, nine little Indians

  • Ten little Indian boys.

  • Ten little, nine little, eight little Indians

  • Seven little, six little, five little Indians

  • Four little, three little, two little Indians

  • One little Indian boy.

Sit down, please. What country have you just visited? It was India.

Let's start our lesson. Sit comfortably.

How are you?

You look at the starboard. What do you see there? Flags? Tell me what are we going to speak about?

2. Сообщение темы урока.

"Countries of the world"- this is the subject of our lesson. The aim of our lesson is to learn the names of countries, their capitals and flags, cities and places of interests, to revise grammar rules, to tell the time in these cities and countries.. Are you ready to travel around the world?


3.Фонзарядка.

Режим Т→Cl.

T: Look at the map and repeat the names of the countries for the lesson after the speaker: Russia, America, France, Italy, Germany, Africa, Spain, England, Japan, China, Finland, Scotland, Poland, Hungary, Portugal, Canada, Australia, Sweden, Swiss, India, Turkey, Egypt, the Netherlands, the United Kingdom, the Russian Federation, the United States of America, Wales, Northern Ireland, Moscow, Paris, London, Washington, Glasgow, city, country, capital, the world, travel, I dislike.

4. . Речевая зарядка. Режим Т→P!,P2. Look at the map. Answer my questions: Name the continents of the world. What is the capital of France? Name the countries of Europe. Name the parts of Great Britain.

Let's play a "Memory game". Look at the pictures, name all the countries. What country is it?

  1. England, Russia, America, France, Italy, Spain

  2. Japan, China, Egypt, Australia

Name all these countries.

Circle the odd word out. Explain, why?

  1. Paris, Madrid, Moscow, London, Saint Petersburg

  2. Africa, America, Madagascar, Europe, Australia, Asia

  3. Spain, Italy, Canada, Glasgow, France, China

  4. Spain, Japan, Finland, the Netherlands, Poland

II. Отработка ранее введенного языкового материала и формирование универсальных учебных действий в различных видах речевой деятельности.

Now we are in Great Britain. What do you know about this country?

  1. Развитие навыков монологической речи.

Monologue.

  1. Вопросно-ответная работа по теме. P 115, Ex.7(активизация грамматического материала: личные местоимения и спряжение глагола to be)

Режим Т→P!,P2.

T: Open your books. We are in London. Our friend Pete lives there.

Read, answer the questions. Fill in the gaps.


  1. Развитие навыков аудирования. WB P.21, Ex 1.

Режим Т→Cl.

T: Where are his friends? Listen to the speaker and tick the right answer

Let's check your task. Change your works. Read the right answers. Give your marks. Who has a 5, a 4, a 3?

We are travelling by ship. Open your ex.books. Write down the date. The second task is to listen to the dialogue and write down all the names of the countries and cities you will hear. (Go - 1? P.20, Ex 1). There are some new words. Poland, Naples, Italy, Spain, Thornsett, Scotland, England, Manchester, London, Poole. What names of countries and cities have you heard? Where is London, Manchester, Poole?

Физкультминутка.

T: OK. Now we are in Africa. Let's do some exercises.(зарядка с бананами)

Are you tired? Stand up, please.


  1. Развитие навыков диалогической речи.

We travel around the world. Let's make new friends.

  • Good Morning!

  • What's your name?

  • My name is Ann.

  • Nice to meet you.

  • How old are you?

  • I'm 11. And you?

  • Where are you from?

  • I'm from Russia. And you?

  • I'm from Glasgow.

  • Where is it? Is it in America?

  • No. It's in Scotland.

  • I'm glad to see you!

4.Let's play a game. Do you know the flags of the countries?

T: Two pupils go to the blackboard. Listen to the speaker and find the flag of the country.

*CD "English Intermediate"

5. Развитие навыков чтения.

Режим Т→P!,P2. P.142, Ex.2AB

T: And now our traveling goes on.

Open your books. Read the text. Ask questions about these people.

7. Our new Friend Nick travels by plane. Look at the pictures and tell the time in these cities and countries. P.135, Ex. 7

8.Развитие навыков письменной речи.

Режим Groups.

T: Work in groups of four. Open your ex.books.

In groups, decide where the characters are from.

Now complete a Fact file about each cartoon character.

Who is this character?

Where is he (she) from?

Sherlock Holmes, England

Don Quixote, Spain

Pinocchio, Italy

Asterix, France

Masha and Bear, Russia

Shrek, Hollywood

Mickey Mouse and Minnie Mouse, Hollywood

Tiger and Bear, Disneyland

Donald Duck, America

Who is your favourite cartoon character? Tell us some words about him.

My favourite cartoon character is Shrek. He is from Hollywood. He is from America. I like it because he is funny, kind and nice.

III. Заключительный этап урока.

Подведение итогов урока

Write down your home task to learn the words for the test, P 125, Ex 2, 3.

T: Thank you for your good work. Your marks are… Our lesson is over. Stand up. Good bye.

Who is this character?
Where is he (she) from?

  • Sherlock Holmes ……… from ……..

  • Don Quixote……… from ………

  • Pinocchio …………. from ………….

  • Asterix is …………….

  • Masha and Bear …………… from …………..

  • Mickey Mouse and Minnie Mouse ……… from ………

  • Tiger and Winnie-the-Pooh …… from ……….

  • Donald Duck is …………… ……………


© 2010-2022