Разработка урока по теме «Zoo animals»

Разработка   открытого   урока  по  теме   животные  к  учебнику  » Family   and  friends  3». цель  урока  закрепить лексический материал   по  теме  животные, совершенствовать навыки  устной  речи  и  чтения  по  теме. В  ходе   урока  использовался  наглядный  материал, СD  диск, раздаточный  материал,презентация, интерактивная   доска, компьютер.  Урок  полезен   и  познавателен , содержит  игру  с  загадками  о  животных .  Воспитать  любовь  к  животным  является    одной   из  главных  за...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Класс: 5 «А»

Дата: 05.11.2013 Урок № 26

Тема урока «Zoo Animals»

Цель урока: закрепление лексического материала, cовершенствование речевых навыков и навыков чтения учащихся по теме "Животные"

Задачи урока:

Образовательные: обеспечить в ходе урока усвоение лексики по теме Животные, создать условия для отработки навыков и умений в чтении, письме, говорении, восприятии речи на слух.

Развивающие: развивать способность осуществлять продуктивные речевые действия, развивать навыки чтения, развивать наблюдательность, познавательную активность и любознательность, создать условия для развития памяти, внимания, воображения, содействовать формированию самостоятельной познавательной деятельности

Воспитательные: воспитывать такие качества, как любовь к изучаемому языку, любовь к животным, вовлечь учащихся в активную деятельность урока, воспитать самостоятельность, чувство гордости за успехи,

Дидактическая база урока: картинки с животными, презентация, Class CD1, раздаточный материал с заданиями.

Техническое оснащение: ПК, ИД

Тип урока: урок закрепления новых знаний

Вид урока: комбинированный урок

Прогнозируемый результат:

Учащиеся умеют:

  1. Использовать изученный вокабуляр и новую полученную информацию

  2. Анализировать, сравнивать, сопоставлять и самим определять степень и качество усвоения материала

  3. Объективно определять свой вклад в общий результат

Хронокарта урока

Этап урока

Время

1

Organization moment

2 min

2

Warm up

2 min

3

Presentation

5 min

4

Pre-task

3 min

5

Practice

10 min

6

Playing the game

3 min

7

Pre-listening

2 min

8

Listening

2 min

9

Pre- reading

2 min

10

Reading

5 min

11

Post-reading

3 min

12

Follow up

4 min

13.

Wrap up

2 min

Общее время урока 45 мин

Ход урока

время

Содержание

Действия учителя

Действия учащихся



Методическое обоснование

примечание

2 min.



2 min.





5 min.



3 min.









10

min.













3 min.





2 min



2 min

2 min





5 min



3 min



4 min.





2 min

1.Organization moment.



2.Warm up





3.Presentation



3. Pre - task





4.Practice

















5.Playing the game"Magic box"



6.Pre-listening.



7.Listening.

8. Pre-reading





9. Reading



10.Post-reading




Follow up





12. Wrap up

- Good afternoon, children!

- I'm glad to see you!

- Sit down, please!

- What is the day оf the week today?

- What is the date today?

- Today we are going to speak about zoo animals. And we'll see how well you know Zoo animals.

Do you like animals?

Do you like going to the Zoo? What is your favourite animal?

-At first, let's repeat the names of the animals.

Listening and reading of the words.



Match the pictures with the names of the animals and give us some information about the animal, using: This is a…; It is …

Tell us what animal it is and what colour it is.

1. making up the sentences: You know the names of the animals. But do you know enough about these animals? You will work in group: the first row and the second one.

1st row - I'll give you the cards and your task is to make up the sentences.

2nd row - I' give you the cards with the sentences, your task is to find the mistake and correct the sentences.



2. fill in the correct words:

Look at the board. We have the picture of the animals. Which of ( the names of animals are on the board) these animals you see in the picture?

Now, I'll give you the sentences with missing words, fill in the missing words.

You have done all the

tasks very well and I think it's time to play a game. I have a magic box, which has the riddles about animals inside. One of you takes a riddle out of the box and guess

the answer.

Open your books on page 36. We have the dialogue. Where are the children? Who are at the Zoo? What animals can you see?

Now, Listen to the dialogue.

Let's answer my questions:

1.Who likes the pinguins?

2.Is the monkey funny?

3.Is the monkey eating a sandwich?

4. Does the monkey like Holly?

Now, let's read the dialogue.

Amy- Telli

Holly-Tamara

Max- Ruslan

Leo-Tokha

I want to know if you remember the events in the dialogue.

I'll give you the sentences from the dialogue, put them in the right order.



So, we have learnt a lot about animals today. Now I want to see what you have remembered about animals. I'll give you

The tables and you have to fill in the information about animals.

Open your record books and write down your home task.

Your home task is to write about your favourite Zoo animal.

Commenting on marks.

Did you like the lesson? If you liked- put the sun on the board, if didn't like-put the cloud on the board.



The lesson is over.

Good-bye



















































Ученики приветствуют учителя в ответ, занимают свои места, отвечают на вопросы учителя;



-Yes, I like animals.

-Yes, I like going to the Zoo.

- My favourite animal is a cat, a dog …



Students listen and repeat the words, then read them



One of the pupils goes to the board and match the picture with the word and say: " This a zebra.

It is black and white.



Pupils work in groups, they are making up the sentences and correcting the mistakes.









- a zebra

- a flamingo

- a camel

- a crocodile

- a lizard



Pupils are filling in and then read the sentences with filled in words.

Pupils are guessing the riddles





-the children are at the Zoo.

-Amy,Holly,Max,Leo are at the Zoo

-I can see a monkey,a kangaroo and pinguins

Pupils are listening to the dialogue

-Amy likes the pinguins

-yes, the monkey is funny

-no,it isn't

Yes, the monkey likes Holly.

Pupils are reading the dialogue



Pupils are putting the sentences in the right order.



Pupils are filling in the tables.





Pupils are writing down the home task.



Pupils are putting the suns and the clouds on the board





































































С целью организовать и дисциплинировать учащихся



С целью создания рабочего настроения.





С целью активизации фонетических навыков, повторения лексики.









С целью активизации употребления новой лексики.

















С целью релаксации





С целью подготовки к прослушиванию



С целью понимания услышанной иноязычной речи.

С целью извлечения информации из услышанного





C целью развития навыков чтения



C целью понимания прочитанного



С целью обобщения пройденного на уроке.





C целью оценки деятельности учащихся на уроке.



С целью рефлексии



© 2010-2022