• Преподавателю
  • Иностранные языки
  • Урок по английскому языку по теме: «The ABC of Ecology» (УМК «Английский язык. 8 класс, общеобразовательная школа, авторы: О. В. Афанасьева, И. В. Михеева)

Урок по английскому языку по теме: «The ABC of Ecology» (УМК «Английский язык. 8 класс, общеобразовательная школа, авторы: О. В. Афанасьева, И. В. Михеева)

Раздел Иностранные языки
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок по английскому языку по теме: «The ABC of Ecology»

(УМК «Английский язык. 8 класс, общеобразовательная школа,

авторы: О.В.Афанасьева, И.В.Михеева)

Цели урока:

-К концу урока дети должны уметь:

  • строить монологические аргументированные высказывания по теме (образовательная цель)

  • отлично владеть лексическими единицами (образовательная цель)

  • показать умение защищать свои проекты (развитие познавательных навыков учащихся, умений самостоятельно конструировать свои знания и ориентироваться в информационном пространстве)

  • выполнять разные виды работы по тексту

  • работать в группах (развивающая цель)

Воспитательная цель:

- Прививать школьникам любовь и уважительное отношение к природе, нести ответственность перед будущим.

Тип урока: повторительно-обобщающий.

Методы обучения: дифференцированный, исследовательский, коммуникативный.

Оборудование: интерактивная доска, проектор, карточки с заданиями, УМК О.В. Афанасьева, И. В. Михеева Английский язык «Новый курс английского языка для российских школ» 4-й год обучения.




План урока.

  1. Организационный момент.

  2. Постановка целей урока.

  3. Актуализация знаний.

  4. Работа над тематической лексикой (карточки с разноуровневыми заданиями)

  5. Проверка домашнего задания: презентации проектов учащихся с использованием ИКТ.

  6. Релаксация.

  7. Чтение текста и выполнение дифференцированных заданий по содержанию прочитанного.

  8. Рефлексия: написание синквейна по теме.

IX. Подведение итогов урока, взаимооценка учащимися работы на уроке

XI .Дифференцированные домашние задания.

ХОД УРОКА


  1. Организационный момент.

  • Good morning, my friends! Sit down, please! I am glad to see you! Today we have many guests and we are glad to see them too. Let's begin our lesson.


  • Please listen to the song «Green Fields» by Frank Miller and Rich Dehr and sing along.(textbook p.132)



  • Thank you. Dear children, you have sung the song. What is the song about? How can you formulate the theme of today's lesson?


  1. Постановка целей урока.

Pupils answer the teacher's question.

  • Children, what are we going to speak about today?

  • You are right. We will speak about Ecology today.



  1. Актуализация знаний.

A) GIVE THE SAME IN ENGLISH

  • Спасать вымирающих животных

  • Создавать законы

  • Влиять на экологию

  • Загрязнять реки

  • Изучать вымершие виды

  • Перерабатывать отходы

  • Быть ответственным за охрану природы

  • Охотиться на диких животных

  • Наносить урон лесам

  • Формировать почву

  • Мы вырубаем леса

  • Мы производим массу отходов

  • Мы сбрасываем бытовые и промышленные отходы

  • Опасно для дыхания

  • Выжить

  • Мы загрязняем окружающую среду

В )Answer the following Questions: (фронтальная робота)

  • What is ecology?

  • What makes ecology an important science?

  • The information of what sciences does ecology use?

  • What is human ecology?

  • Who is an ecologist?

  • What is an environment?

  • What animals and plants are extinct?

  • What can you say about the natural habitats of the animals that live in our region?

  • Do you think man can destroy their habitats?

  • Are there any ecological organizations in our region that try to protect endangered species?


  1. Работа над тематической лексикой (разноуровневые задания)

Группа А

WHAT CAN CAUSE THE ENVIRONMENTAL PROBLEM. FIND THE HIDDEN WORDS AMONG THESE LETTERS.

EYGAIMPAPERL

RUAFWPIGLASS

CHEMICALSJMI

APSEUKLITTER

NSFSRUBBISH

RTIRECYCLEHGR

KFKDPLASTICJFD

FJDPOISONKD

DFDDECOLOGICALSS

Группа В

GIVE IT A NAME

  • ALL AROUND US

  • A NUMBER OF PEOPLE WHO LIVE IN A COUNTRY

  • A PLACE WHERE RUBBISH IS LEFT

  • SOMETHING THAT IS USED TO KILL OR HURT PEOPLE/ANIMALS

  • A GARBAGE ON THE GROUND OR IN THE STREET

  • SICKNESS

  • MATERIAL WHICH WAS USED AND NO LONGER WANTED

  • A SITUATION WHERE THERE IS NOT ENOUGH OF SOMETHING

  • MAKING WATER, AIR, ATMOSPHERE DIRTY AND DANGEROUS

Группа С

CREATE SLOGANS FROM THESE SYLLABLES and express your opinion on them.

ALL HELP KEEP TO CLEAN WATER

PLANTS DON'T HARM

AND FISH PROTECT ANIMALS

FLOWERS PLANT TREES AND

SAVES RECYCLING NATURE

AND CLEAR RIVERS RUBBISH LAKES FROM

LESS GAS ELECTRICITY AND USE

WITH PAPER DON'T LITTER

  1. Проверка домашнего задания: защита проектов и слоганов. (Дифференцированные задания)

  1. Water pollution

  2. Air pollution.

  3. Deforestation.

  4. Nuclear explosions in Chernobyl and Fukushima.

  5. Чтение слоганов. (группа учащихся)

  6. Pollution in Ossetia


  1. Релаксация: чтение учащимися стихотворений о природе.

«The world with its countries»

The world with its countries

Mountains and seas

People and creatures

Flowers and trees

The fish in the waters

The birds in the air

Are calling to ask us

All to take care

These are our treasures

Are gifts from above

We should say thank you

With a care that shows love

For the blue of the ocean

The clearness of air

The wonders of forest

And the valleys so fair

The song of the skylark

The warmth of the sun

The rushing of clear streams

And new life begun.

«In the Fields» by Charlotte Mew


  1. Чтение текста и выполнение дифференцированных заданий.

Группа А - Соедините начало и конец предложения:

1. People depend on...

a) is in serious danger

2. Many species of animals and birds...

b) protection of wildlife as a lot of animals disappear every year.

3. People destroy...

c) it's not too late to solve these problems

4. The main reason of pollution...

d) wildlife, cut down trees to make furniture.

5. Another actual problem is...

e) their planet, on the sun, on animals and plants around them.

6. Today, our planet...

f) are disappearing nowadays

7. Air pollution is...

g) is rubbish.

8. Fortunately,...

h) another serious problem

Группа В - озаглавьте каждый абзац текста

Группа С- составьте вопросы к каждому абзацу текста

Ecology

We live on the earth. It is very, very big. There is a lot of water on the earth. It is in rivers, lakes, seas and oceans. There are a lot of forests and fields, hills and mountains on it. The earth is full of wonders. Different animals live on the earth. Different plants grow on it. The earth is beautiful.

People have lived on our planet for many years. People depend on their planet, on the sun, on animals and plants around them. People must take care of Earth. Our ecology becomes worse and worse with every new day. Many species of animals and birds are disappearing nowadays. People destroy (разрушают) wildlife, cut down trees to make furniture. They forget that people can't live without trees and plants, because they fill air with oxygen (кислород).

The main reason of pollution is rubbish. One of the ways to get rid of rubbish is to burn it but the fires pollute the air. Another actual problem is protection of wildlife as a lot of animals disappear every year. People kill animals for different aims: e.g. people hunt whales for their meat and oil; elephants for their tusks (бивни), crocodiles for their leather (кожа) and so on. Modern life is bad for animals, birds, fish. The air isn't fresh and the water isn't pure. They don't have good meal and conditions for life. You can find their names in the Red Book.

The planet Earth is only the only place where human beings can live. Today, our planet is in serious danger. Acid rains, global warming, air and water pollution, overpopulation are the problems that threaten (угрожают) human life on Earth.

The seas are in danger. They are filled with industrial and nuclear waste, chemicals. If nothing is done about it, one day nothing will be able to live in the seas. Every ten minutes one kind of animal, plant or insect dies out for ever. If nothing is done about it, one million species that are alive today may soon become extinct.

Air pollution is another serious problem. Factories emit (выделять) tons of harmful chemicals. They are the main reason for the greenhouse effect and acid rains.

Fortunately, it's not too late to solve these problems. We have the time, the money and even the technology to make our planet a better, cleaner and safer place. We can plant trees and create parks for endangered species. We can recycle litter. We can support green parties. Together we can save the planet.

T: - And now children, today we are talking a lot about the environment, about the problems of environmental pollution and what people do and what they must do to protect nature from further pollution, to keep the earth clean, to keep people healthy.


  1. Рефлексия: написание синквейна.

  1. Существительное,тема синквейна. (одно - Ecology)

  2. Прилагательных (два - nuclear, dangerous)

  3. Глаголов (три - survive, pollute, dump)

  4. Фраза из четырех слов, выражающая отношение к описываемому предмету (Ecology is in danger)

  5. Одно слово, характеризующее суть предмета.(polluted)


  • Let's sum up everything we have discussed at our lesson. (учащиеся говорят о том, что нужно сделать, чтобы сохранить планету для будущих поколений)

IХ. Подведение итогов урока, взаимооценка учащимися друг друга.

Итоги урока.

X.Домашнее задание: (дифференцированное)

группа А-РТ 20, 21, стр.20

группа В- РТ №9,стр.11

группа С - РТ№7,стр.8

Т: - Dear friends, you are future engineers, scientists, railway workers, teachers and ecologists. You will have to solve environmental problems which concern everyone. The positive results depend on your active participation in it.

I want to finish with the words of E. Evtushenko:

«Берегите эти земли, эти воды!

Берегите все былиночки, любя!

Берегите всех зверей внутри природы!

Убивайте лишь зверей внутри себя!»


© 2010-2022