Конспект урока 6 класс

Муниципальное казённое общеобразовательное учреждение  «Шатровская средняя общеобразовательная школа»         Открытый урок «Дом, милый дом»           Дисциплина:  Английский язык Класс: 6Б Учитель: Попова Е.В. Дата: 05.12.13                 Шатрово 2013 Тема: Дом, милый дом Цель: обобщить знания по теме «Дом, милый дом». Задачи: учебные: совершенствовать навыки аудирования, чтения, говорения; закрепить грамматические навыки (thereis/ thereare), изученную лексику «Дом, милый дом»; развивать навы... № Этапы урока Содержание урока 1 Организационный момент (Приветствие. Введение в атмосферу языка. Объявление темы урока. Постановка целей урока).   T: -Good-morning boys and girls! How are you? Sit down, please! - What date is it today? - Who is absent? - (Звонок) Oh, my dear, we’ve got a letter. It’s from Hobbit. Let’s read it. P: “I’m in the dark forest. I can’t get to my sweet home. Children, help me, please. Do some tasks and safe me, please” T: - Let’s help our Hobbit. The first task for you is finding the translation for the proverb. Who can say what is topic of our lesson? Today we’ll speak about the house and your houses, repeat t... 2 Фонетическая зарядка 1. Look at the board and find the words with sound [O:], [b], [I], [R], repeat after me, read please, find the words with sound. 2. Our hobbit ask us to translate into Russian and English 3 Речевая зарядка Answer to my questions: 1. Do you like your house? 2.  Where do you live? 3. What is your favorite room in your house? 4 Домашнее  задание Let’s check up your home task. Your home task  was to learn the poems by heart. Repeat please. 5 Закрепление грамматических навыков, развивать навыки диалогической речи 1.T: - Children, look! Lucy has come from our Hobbit. She’s had another letter from him. Игра «Please, say where Lucy is» - используя плюшевую собаку, стул, стол – учитель задает вопросы о местонахождении собачки относительно предметов мебели. 2.Т: -Remember, look here  and make your own sentences to describe Hobits’s  rooms using there is/there are. 3.Now remember the questions. The first pupil must ask the questions and the second must answer the questions using our picture. So you will use s... 6 Динамическая пауза Relax children! Stand up! Hands up!  Hands down!  Hands on hips!  Sit down!   7 Аудирование - Good, children. Hobbit is very glad. But he still can’t get to his home. Listen to the text. Hobbit tells about his home, rooms. Answer the questions. 8 Развивать навыки монологической формы речи Now you prepared the story about your house/ flat, about your favorite rooms. Tell us, please! All right! Children, you helped Hobbits, he got to his home and thanks you! And Hobbit says about your home task. 9 Домашнеезадание 1)Your home task will ‘be to repeat the words p.64 ex.7 2)AB,  p.43-44, ex. 1, 2 3)Remember the rules p.44 10 Итогурока Today we spoke about Hobbit’s home and your homes, completed the grammatical structures, remember the words about house and let’s  get marks. 11 Прощание You are clever. Thank you for the lesson. The lesson is over. Good-bye!
Раздел Иностранные языки
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Муниципальное казённое общеобразовательное учреждение

«Шатровская средняя общеобразовательная школа»









Открытый урок

«Дом, милый дом»











Дисциплина: Английский язык

Класс: 6Б

Учитель: Попова Е.В.

Дата: 05.12.13

















Шатрово 2013

Тема: Дом, милый дом

Цель: обобщить знания по теме «Дом, милый дом».

Задачи:

учебные: совершенствовать навыки аудирования, чтения, говорения; закрепить грамматические навыки (there is/ there are), изученную лексику «Дом, милый дом»; развивать навыки монологической и диалогической формы речи.

развивающая: развивать внимание, память, логическое мышление, слух, творческие способности учащихся.

воспитательная: формировать навыки физического, нравственного и социального здоровья.

Тип урока: повторительно- закрепляющий.

Оборудование: УМК Кузовлева В.П., компьютер, проектор, презентация.

Ход урока

Этапы урока

Содержание урока

1

Организационный момент

(Приветствие. Введение в атмосферу языка. Объявление темы урока. Постановка целей урока).


T: -Good-morning boys and girls! How are you? Sit down, please!

- What date is it today?

- Who is absent?

- (Звонок) Oh, my dear, we've got a letter. It's from Hobbit. Let's read it.

P: "I'm in the dark forest. I can't get to my sweet home. Children, help me, please. Do some tasks and safe me, please"

T: - Let's help our Hobbit. The first task for you is finding the translation for the proverb.

Who can say what is topic of our lesson?

Today we'll speak about the house and your houses, repeat the grammatical structures, the words about house, but for the first

2

Фонетическая зарядка

1. Look at the board and find the words with sound [O:], [b], [I], [R], repeat after me, read please, find the words with sound.

2. Our hobbit ask us to translate into Russian and English

3

Речевая зарядка

Answer to my questions:

1. Do you like your house?

2. Where do you live?

3. What is your favorite room in your house?

4

Домашнее

задание

Let's check up your home task. Your home task was to learn the poems by heart. Repeat please.

5

Закрепление грамматических навыков, развивать навыки диалогической речи

1. T: - Children, look! Lucy has come from our Hobbit. She's had another letter from him.

Игра «Please, say where Lucy is» - используя плюшевую собаку, стул, стол - учитель задает вопросы о местонахождении собачки относительно предметов мебели.

2. Т: -Remember, look here and make your own sentences to describe Hobits's rooms using there is/there are.

3.Now remember the questions. The first pupil must ask the questions and the second must answer the questions using our picture. So you will use some small dialogues.

6

Динамическая пауза

Relax children!

Stand up! Hands up!

Hands down!

Hands on hips!

Sit down!

7

Аудирование

- Good, children. Hobbit is very glad. But he still can't get to his home.

Listen to the text. Hobbit tells about his home, rooms. Answer the questions.

8

Развивать навыки монологической формы речи

Now you prepared the story about your house/ flat, about your favorite rooms. Tell us, please!

All right! Children, you helped Hobbits, he got to his home and thanks you! And Hobbit says about your home task.

9

Домашнее задание

1)Your home task will 'be to repeat the words p.64 ex.7

2)AB, p.43-44, ex. 1, 2

3)Remember the rules p.44

10

Итог урока

Today we spoke about Hobbit's home and your homes, completed the grammatical structures, remember the words about house and let's get marks.

11

Прощание

You are clever. Thank you for the lesson. The lesson is over. Good-bye!





© 2010-2022