Сұраулы сөйлем ашық сабақ

Білімділігі:оқушылардың сөйлем жайлы жалпы білімін қалыптастыра отырып,сөйлем соңына қажетті тыныс белгілерін қоя білуге үйрету Дамытушылығы:оқушылардың пәнге  деген қызығушылығын арттыру,ой-өрісін дамыту,өз бетінше жұмыс істей алу қабілетін көтеру,тапқырлыққа,ізденімпаздыққа,шығармашылыққа баулу Тәрбиелігі:оқушыларды  адалдыққа,дүниетанымдыққа,жауапкершілікке,ауызбіршілікке,әдептілікке тәрбиелеу Оқушылардың сөйлем ждайлы түсініктерін кеңейту олардың тыныс белгілерін ажырата білуге түсініктер б...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Нұрлы-көш орта мектебі



Ашық сабақ

Тақырып:

Сұраулы сөйлем



Өткізген:Туленбаева.К.Б.

Бекітемін: оқу ісінің орынбасары

Күні

Пәні:қазақ тілі

Тақырыбы:Сұраулы сөйлем

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:оқушылардың сөйлем жайлы жалпы білімін қалыптастыра отырып,сөйлем соңына қажетті тыныс белгілерін қоя білуге үйрету

Дамытушылығы:оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру,ой-өрісін дамыту,өз бетінше жұмыс істей алу қабілетін көтеру,тапқырлыққа,ізденімпаздыққа,шығармашылыққа баулу

Тәрбиелігі:оқушыларды адалдыққа,дүниетанымдыққа,жауапкершілікке,ауызбіршілікке,әдептілікке тәрбиелеу

Сабақ түрі:Аралас сабақ

Әдісі: түсіндіру,сұрақ -жауап

Көрнекілігі:сызбалар,дидактикалық материалдар

Сабақтың барысы.а)Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгелдеп,сабаққа назарын аудару

Психологиялық жаттығу

Үлкенге де сіз

Кішіге де сіз

Сәлем бердік сіздерге

Құрметпенен біз

ә)Үй тапсырмасын сұрау

1.Кубик лақтыру(сұрақ-жауап)

Жаңа сабақ.Сұраулы сөйлем

Сөйлемге тән белгілер:

1.сөздер бір-бірімен мағыналық байланыста болады

2.Аяқталған ойды білдіреді

3.Бірінші сөз бас әріппен жазылады

4.Сөйлем соңына нүкте,сұрақ белгісі немесе леп белгісі қойылады

5.Сөйлемдегі сөздер өзара байланысу үшін сөздер өзгеріске түседі

Сөйлемнің 3 түрі бар

1 Хабарлы сөйлем. 2.Сұраулы сөйлем 3.Лепті сөйлем

Балалар біз кеше қандай тақырып өттік?Мен сендерден сұрағанда сендер қай сөйлемнің түрін байқадыңдар

Олай болсақ біз бүгін сұраулы сөйлемді өтеміз

Сызбамен жұмыс.

Жауап алу мақсатымен айтылған сөйлемді сұраулы сөйлем дейміз.Сұраулы сөйлемнің соңына сұрау белгісі(?)қойылады:Сенің атың кім?

Балалар бізге сыныпқа Дымбілмес қонаққа келді.Оның қоржынында көптеген тапсырмаларды бізге салып келіпті.Сендер ол жайлы не білесіңдер?(сұрақ-жауап)

175-жаттығу.Ауызша жұмыс,Өлең шумақтарын мәнерлеп оқы және оны салыстыр

Көлге келіп қонады, -Сені өсірген баптап кім?

Көлдің көркі болады. Аққу неткен аппақсың?

Аңшы бірақ атпайды, -Таза ауада жүремін

Аққудың бар обалы. Тұнық суға жүземін

(Ақын қай өлеңінде сұраулы сөйлемді пайдаланған)Жарайсыңдар балалар сендер Дымбілмеске ең қиналып орындай алмай жүрген тапсырмасына көмек көрсеттіңдер.Балалар сендерге дымбілмес ұнады ма? Біз Дымбілместен тәрбие алмаумыз керек,өйткені ол жалқау еріншек,өз еңбек еткісі келмей сендерден көмек сұрады,бірақ біз келген қонақты қайтармайтын қонақжай қазақ халқының балдарымыз.

176-жаттығу орындау.Мәтінді түсініп оқып,сұраулы сөйлемдердің жауаптарын сызбаға түсір Ал тақтадағы суретке қарайықшы .Сендер ненің суретін көрдіңдер?Әрине құмырсқа (құмырсқа туралы пікірлерің).Ал оқыған мәтінде құмырсқа бейнеленген осы, мәтін бойынша өз ойларыңды сызбаға жаз.Балалар далаға қараңдаршы жаңбыр жауып жатыр ғой ал біз енді асханаға қалай жетеміз.Бізге қолшатырдың көмегі қажет.Сонда қолшатыр бізге тапсырмаларды орындасаңдар жаңбырдан асханаға жетулеріңе көмектесем дейді.Сонда біге қандай тапсырма айтады екен.

177-жаттығу.Мына жайттарды білу үшін сөйлемдер құра.

-сабақтың басталатын уақытын:

-сыныптағы кезекшінің есімін

-Асқардың сабаққа кешігу себебін;

-қазақ тіліндегі дауысты дыбыстардың санын.

Бізде қолшатырдың көмегімен асханаға жеттік.Ал енді тамақтанып алайық (Сергіту сәті)

Балалар енді біз үйімізге қайтуымыз керек енді аялдамада автобусты күтеміз автобус келгенше суретпен жұмыс тапсырмаларын аяқтаймыз.Аялдамаға автобус келді.Автобусқа мінбестен алдын сұраулы сөйлем жайлы не түсіндіңдер?

Қорытынды:сұрақ-жауап

Үйге:178-жаттығу.Бағалау.



























Күні.

Тақырыбы. «Білімділер сайысы»

Мақсаты:

Білімділігі:Оқушылардың жан-жақты білімге деген құштарлығын,білім деңгейін анықтау.

Дамытушылығы:Оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру,есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелігі:Өз беттерінше жұмыс жасай білуге үйрету.

Барысы:

Ұйымдастыру кезеңі

Жарыс бағытымен таныстыру.

Мұғалім сөзі.

Армысыздар мұғалімдер аз жандар,

Білім іздеп,инемен құдық қазғандар

Құшақ жая қарсы аламыз сіздерді

Сұрақ -жауап,жұмбақ шешу басталар.

Ал,келіңдер,келіңдер.

Біріңе -бірің еріңдер

Құрметті ұстаздар,оқушылар арасында бүгін « Ойнайық та ойлайық»атты сайысы болып өткелі болып жатыр.

Жарыс бағытымен таныстыру.

1.Таныстыру

2.Сұрақ-жауап

3.Ақындар өлеңін мәнерлеп айту.

4.«Мақал сөздің мәйегі»,мақал мәтел жалғасы.

5.Өз енері

6.Жұмбақтар.

Таныстыру.

Бірінші топ:Қыран тобы.

Көгінде қалықтаймыз,қырандаймыз.

Тәуелсіздік деп ұрандаймыз

«Құстар біздің досымыз»деп қуантып

«Қыран»тобы алға озбай,тұра алмаймыз

«Аққу»тобы:

Аққудай көл бетінде қалықтасын

Әнұраным көгімде шарықтасын

«Аққу»атты тобымның жұлдыздары

2.Сұрақ-жауап

1.Құсқа қамқор болудан жалықпасын.

2.Білім керек бәріне өлеңін кім жазған?( Ф.Оңғарсынова)

3.Тұңғыш «Әліппе»оқулығын жазған кім? ( А.Байтұрсынұлы)

4.Балаларды оқуға шақырған кім?(Ы.Алтынсарин)

5.Ерланның үйінде бір ағасы,бірағасы бар.Олар үйде нешеу?

6.Бір сағатта неше минут бар.

7.Қосуға кері амалды ата?(азайту)

8.Тұсбағар дегеніміз не?

9.Не тәтті?(Ананың сүті)

10Не жұмсақ(ананың қолы)

11.Етістіктің неше түрі бар.

2Ақындар өлеңі мәнерлеп айту.

Мақал-мәтел.

Құс патшасы-бүркіт

Аң патшасы-арыстан

Көліне қарай қазы

Жазына қарай жазы

Қарға қарғаның көзінің шоқымас

Қаз келсе жаз келер

Асыл тастан шығады

Өнер жастан шығады

Жұмбақтар.

1.Қорықпайды күшті аңнан

Қорқады тек тышқаннан(піл)

2.Жайнаған бақтың әншісі

Тамсанған оған бар кісі(бұлбұл)

3.Түсі қара мақпалдай

Мойны ақ сыр жаққандай

Ұшса оқтай зулайды

Көкте жұлдыз аққандай( қарлығаш)

4.Тұмсығында ауы бар

Бұл ұай құс тауып ал(бірқазан)

5Биікке салған ағаш үй

Сол ғой оның мекені

Жаздай сайрап алып ақ,

Қыста алысқа кетеді.(қараторғай)

6.Бір құс бар үлпілдеген жүні жұмсақ

Тұяғы бейне болат алмас пышақ

Тұмсығы имек,көрмейдікүндіз көзі

Шарықтап көктікезіп түнде ұшар (Үкі)

Екі топтың өз өнерлері

Қорытынды.Әділқазылар екі топтың сайыс қорытындысын шығарып,жеңген топты марапаттайды.



© 2010-2022