Краткосрочное планирование урока по английскому языку на тему The USA (Америка Құрама штаттары) (6 класс)

Раздел Иностранные языки
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

КЕЛІСЕМІН БЕКІТЕМІН

Оқу-тәрбие ісінің меңгерушісі №4 ЖББ мектеп директоры

___________ _______________



Жаңа форматты үш деңгей бағдарламасы аясындағы

«Диалогтік оқыту - сыни ойлаудың негізгі құралы»

атты облыстық семинар

«Америка Құрама штаттары» атты

қысқа мерзімді жоспар





Өткізген: ағылшын тілі мұғалімі Жумасатұлы М.






Саран қ.

18 наурыз 2015 жыл



Мұғалімнің аты-жөні, жұмыс орны:

Жумасатұлы Максат, «№4 ЖББ мектебі» КММ

Пәні: Ағылшын тілі

18.03.2015

Сынып: 6 «а»

Сабақтың тақырыбы:

The USA (Америка Құрама штаттары)

Мақсаты:

Диалогтік оқыту арқылы оқушылардың сөздік қорын дамытуға жағдай жасау

Күтілетін нәтиже:

Әр оқушының өзіндік «Мені» қалыптасып, шығармашылық қабілеттері дамиды. Өзін-өзі реттей келе, ізденімпаздықтары артады. Өз бетімен білім алуға үйреніп, нақты шешім шығарып, қиын жолдан шығудың жолын табады. Оқушылардың жалпы мемлекет туралы алған білімдеріне жалпы шолу жасау, қайталау жұмыстарын жүргізу мен сөйлеу дағдысын қалыптастыру, олардың АҚШ туралы ой - өрісін дамыту, сөздік қорын молайту мен адамгершілікке және өзге мемлекеттің тілін, салт - дәстүрін құрметтей білуге тәрбиелеу

Сабақтың критериилері:

  • Ресурстар: түрлі-түсті маркерлер, А3 қағаздар, Power point, Active board

  • Сабақтың әдісі: тәжірибе, дискуссия, көрнекілік

  • Сабақтың түрі: дамыта оқыту

Құнды идеялар:

Оқушы тек еркін пікір жүргізіп, айтып қана қоймай, өз ой-пікірін қағазға түсіреді немесе суреттейді. Жалпы алғанда, бәсекеге қабілетті, жан-жақты тұлға қалыптастыру. Негізгі идеяны суреттеу. Мұнда мұғалім тарапынан сабақтың тақырыбы мүлдем айтылмайды. Сол тақырыпқа байланысты тапсырмалар береді. Оқушылар тапсырманы орындау барысында жаңа сабақтың тақырыбын ашады. Және қосымша сурет бойынша өз ойларын жазып, сызу да беріледі. Оқушы сабақта еркін отырады.

Оқулық:

6 сыныпқа арналған оқулық «Messages»



Сабақтың барысы/мұғалімнің жазбалары:

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Формативті

(ОдО)

Суммативті

(ОО)

Organization moment

8 min

  • a greeting

  • "golden rules"

  • circle for cooperation

(divide into 2 groups with pens)

  • Children greet

  • Repeat "golden rules"

  • Appears an atmosphere of cooperation in the class

  • Thumb

Краткосрочное планирование урока по английскому языку на тему The USA (Америка Құрама штаттары) (6 класс)


  • Power point

  • Paper of A4

  • Contract

  • soft toy

Repetition of the last topic

6 min

  • Checking-up the h/t

Let's watch your presentations about The US cities and we'll see what information you have managed to find out about them

  • Compose a quatrain

  • Children protect their mini projects



  • Children compose a quatrain

  • Smiles

Краткосрочное планирование урока по английскому языку на тему The USA (Америка Құрама штаттары) (6 класс)Краткосрочное планирование урока по английскому языку на тему The USA (Америка Құрама штаттары) (6 класс)


  • Power point

  • Active board

The

moment of acquisition

6 min

Teacher shows the map of 50 States of the USA and children guess the subject and the theme of today's lesson.

  • Pupils tell about interesting places and sights of

the USA and choose a place you'd like to visit.

1. New York

2. San Francisco, the capital of the State of California

3. Hollywood

4. Disneyland

  • Smiles


  • Video recording

Reading

6 min

  1. Teacher gives text: «The USA»

Can you suggest what text is about?

Listen to the text and say where is the USA situated? (Listening for the general idea. Don't worry! You'll probably won't understand every word, it's not so important now). Find at least three words you don't understand. Look in your dictionaries.

Children listen to the text, then they suggest what the text is about.

- where is the USA situated?


  • Pupils write down new words

  • Smiles


  • Audio recording

Match

  1. min

  1. Match the words in A with the words in B.

  • Make 5 true sentences.


  • Pupils match the words in A with the words in B and make 5 sentences

  • Smiles


  • Test

Exchange the information

5 min

3) Exchanging of information with another group.

* The leaders exchange of information for another group.

  • Smiles


  • Cards

Teaching writing letters

Listening

6 min

* Write two questions for the next group about the USA. Note in your copybook some information.

* Listen the story

* TRUE or FALSE: your association with the USA. On the blackboard you can see some key words. Use them.

* I give you some pictures of the USA sightseeings. You should write a title of the popular buildings under each picture.


Children work in group:

  • Two questions

  • TRUE or FALSE


  • Mini essay

  • Smiles

Summing-up the results of the lesson: everybody's work Evaluation, marks announcement


  • Cards

08.41-08.45

4 min

* To reflect on today's lesson learners are to choose one of the skills or roles (Team Worker, creative Thinker, Reflective Learner, Manager) describing its today's usage and improvement. Learners then should stick them on the smart board next to the image.

* Assessement

* Give the h/t: write down an essay about "The USA"

* children stick their roles on the smart-board next to the image.

* Manager evaluate children using RED, BLUE or YELLOW smiles and Traffic light


  • Power point

  • Active board





© 2010-2022