План-конспект урока по домашнему чтению на тему: The Tin Woodman

Раздел Иностранные языки
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

6m Form

Тема: Reading Lesson - "The Tin Woodman"

Цель:

  • социокультурный аспект - знакомство с отрывком из произведения "The Marvellous Land of Oz" американского писателя Френка Баума.

  • развивающий аспект - развивать внимание, способность к сравнению и анализу.

  • воспитательный аспект - формировать уважительное и толерантное отношение к общече­ловеческим чувствам, ценностям.

'г- учебный аспект - развитие умения читать с общим охватом содержания , детальным пони­манием прочитанного, формировать грамматические навыки чтения и говорения (Simple Past).

Сопутствующая задача: развитие речевого умения (монологическая форма речи).

Речевой материал:

  • продуктивный - грамматические формы Simple Past,

  • рецептивный лексический - to prevent, enchanted, died, to allow, the marriage, slipped, a tinner, to kill, fastening.

Задачи:

  1. практиковать учащихся в различных видах чтения;

  2. повторить формы Simple Past;

  3. тренировать учащихся в устной речи;

Учебные пособия - тестовый раздаточный материал к тексту.

Оборудование:

  1. Персональный компьютер;

  2. Мультипроектор;

  3. Экран;

  4. Принтер;

  5. Дискета.

Ход урока

Время

Цель/ Этап

Учебный ма­териал

Действия учеников

Действия учителя

Форма работы

3 мин.

Организационный момент

Good morn­ing.What is it today?What is the date?

The pupils stand up and greet the teacher.

The teacher enters the room and greets the students,asks them questions.

T-►CL T ►

PI P2 РЗ озна­комление и тренировка.

35

мин.

Основная часть а) ознакомление с целями урока

Listening the goals of the lesson.

We are going to dis­cuss the text" The Tin Woodman ",then we will revise the grammar tense "Simple Past ".At the end we will start making a story on ex.4 p31in Reader books.

ознакомление

Ь) Ознакомление с видами заданий

Серия уп­ражнений тестового раздаточного материала (см. разда­точный ма­териал)

the pupils take the sheets of papers and look them through.

The teacher explains the types of the tasks , commenting all the points.

Ознакомление

с) Повторение лексики прочи­танного текста.

Ex. 1 (Parts of the body.)

The pupils start doing task 1 .The pu­pils exchange the papers.One student comes to the PC and does ex.1 The students count the score.The 1st student gets the mark.

The teacher switches on the PC and the proj ector,saying" You should put the numbers and the let­ters in your pa­pers. "The teacher comments the task.

Ознакомление, тренировка.

контроль

d) Повторение гр-го времени. Выполнение грамматического задания.

Simple Past (значение, формы обра­зования, применение) английский раздаточный материал Ех№2

The student answers his questions and starts doing ex.2.The stu­dents ex­change the pa­pers count the points. The 2nd student does ex.2 and gets the mark.Read the forms.

Which is used in this text ?What does it mean ?What forms of the verbs are used in the text /the first one,the second, the third / How are they formed ? Will you do ex 2?

Повторение, тренировка, контроль.

е) Выполнение текста с вариан­тами.

Simple Past (выбор нуж­ной формы) английский раздаточный материал

The students get an expla­nation and start doing ex.3.Then they exchange the

Let us go on training the simple past forms ob the verbs. Will you do it

Тренировка, контроль.

Ех№3

papers and count the score.The 3ld student does ex.3 and gets the mark.


f) Выполнение тестового задания с незаконченными предложениями

Ех № 4 (Fin­ish the sen­tences) по содержанию текста.

The students start doing ex.4,give the explanation of the choice.The 4th student does it and gets the mark.The stu­dents ex­change the pa­pers ,score the points.

Let us check up your knowledge of the text.Choose the nec­essary variant. Will you do it ?

Тренировка, контроль.

g/ выполнение за­дания на порядок слов.

Ех№5 (word order) английский раздаточный материал

The students revise the word order of the English sentence and do ex.5 ,exchange the papers,score the points.The 5th student does ex.5 and gets the mark.

What is the word order in the English sentence?/a subject,a predicate^ direct object, an indirect object,an adverbial modifier of place and time./Do this task,please.

Тренировка, контроль.

h) Выполнение задания / True or False /

Ех № 6 (True or false) анг­лийский раз­даточный материал

The students do and discuss the choice bas­ing on the text.The 6th student does ex.6 and gets the mark.The students ex­change the pa­pers and score the points.

Will you do this task?Prove your choice,find the cor­rect sentence in the text.Discussion.

Тренировка, применение.

^Выполнение за­дания расставь предложения по тексту.

Ех№7 (Choose the correct sen­tence order) раздаточный материал

The students open the books and do this task

comparing the sentence or-der.The 7th student does it and gets the mark.The stu­dents ex­change the pa­pers and score the points.

Open the books and start doing ex.7 .You may use the text.

Тренировка, применение.

выполнение упр4сЗ 1 /translation

Ех№4р31 Reader.

The students give the papers and start doing ex.4p.31in their Reader books.

Open the books on p31.Do ex 4 ,transform and make the sentences ac­cording to the chronological or­der. And now let us check up the story and correct it.

Применение.

2мин

Заключительная часть.

conclusion.

Оценки и

домашнее

задание.

The students answer about the lesson,give their opinions and the feel-ings.The stu­dents open the record books and write their homework.The pupils stand up and leave the room saying good-bye.

Let us sum up the lesson. What tense do we use in the past?When?Why?Do you like the story?Your marks are.. .Your home­work is the words on p.76,AB Consolida­tion ex. 3-6 .The teacher stand up say­ing good-bye.

Объяснение.


© 2010-2022