Урок Свободное время-Для чего?

Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: «Свободное время … - для чего?»


(обобщающий урок 6 класс)

Задачи:


  1. обобщить изученные темы: «Увлечения», «Спорт», «Телевидение»;

  2. проконтролировать навыки развития диалогической речи;

  3. проконтролировать и развить навыки монологического высказывания;

  4. научить вести дискуссию на иностранном языке.

Воспитательная цель: учить отстаивать свое мнение, убедить в необходимости ценить свободное время и рационально его использовать.

Оборудование: плакаты, газета, коллекции учащихся.

Форма проведения урока: ролевая игра Ток шоу «Пусть говорят».

ХОД УРОКА:

  1. Организационный момент

  2. Введение в ситуацию: Встреча в телестудии на программе «Пусть говорят»

  3. Ролевая игра «Интервью иностранного корреспондента журнала для подростков об их времяпровождении». «Свободное время …для чего?»

  4. Речевая зарядка: исполнение песен - «Как много на свете увлечений» и «Как ты проводишь свободное время»

Hobbies (A Song) - автор песни Белеко Т.Н.

( на мотив песни «В траве сидел кузнечик»)

I

There are so many hobbies

There are so many hobbies

There are so many hobbies

A thousand they say

Have you a hobby?

Have you a hobby?

You must choose a hobby

Have you a hobby?

Have you a hobby?

Yes, of course, I have

II

What are you fond of, dear?

What are you fond of, dear?

What are you fond of, dear?

Describe your hobby, please

Are you a sportsman?

Are you a reader?

Are you a «couch potato»?

Are you an artist?

Are you a dancer?

May be a «Jack of all trades»?

III

I am fond of sewing dresses,

I am fond of roller skating,

I am fond of stamp collecting,

And what about you?

Are you a traveler?

Are you a gardener?

Are you a cinema-goer?

Are you a singer?

Or a musician?

May be you like pop songs?

IV

I am fond of knitting jackets,

I am fond of growing flowers,

I am fond of reading novels,

And what do you like to do?

V

I am interested in cooking,

I am interested in drawing,

I am fond of modern music,

And what are you crazy on…

How do you spend your free time?

(на мотив песни «There more we get together»)

Автор текста Белеко Т.Н.

I

How do you spend your free time?

your free time?

your free time?

How do you spend your free time?

Please, tell us, dear friend.

For free time is a treasure,

So use it for pleasure,

And try to make your leisure,

As useful as you can.



II

Do not be a couch potato,

Do not put your feet up long

For free time is a treasure,

And life has its measure,

So spend your time with pleasure,

While life to you belongs


  1. Дискуссия на тему: «Какое увлечение самое важное и полезное?»

а) работа со стенной газетой

б) разучивание стихотворения «Увлечение» (автор Белеко Т.Н.)

Hobbies

Never waste your time in vain

Train your body, train your brain,

Sport will keep you always fit

Try to make the best of it.

Find a hobby and enjoy

May your life be full of joy.

Dancing makes your figure slim,

Films will show lands of dream,

Traveling presents the world,

Music will enrich your soul.

Gardening will bring you health,

And repairing saves wealth,

Sewing will develop taste,

Cooking brings you lots of guests,

TV broadens outlook.

Just the same does clever book,

Let collections be a surprise,

For the other people`s eyes,

Choose a hobby and enjoy!

Don`t be lazy, girls and boys!

в) диалоги в режиме ученик-ученик

7. Реклама увлечений и коллекций (развернутое монологическое высказывание)

Коллекция значков,

Марок,

Ракушек,

Открыток,

Фотографий.

8. Дискуссия о пользе и вреде телевидения

9. Обсуждение роли спорта в жизни человека и рассказ о любимых видах спорта

10. Подведение итогов


© 2010-2022