План-кон спет урока по английскому языку в 6 классе по теме Правила и инструкции 8 модуль к УМК Spotlight

Раздел Иностранные языки
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Открытый урок в 6-Б классе Семинар завучей

№ 01.03.16

Тема: Правила и инструкции

Цель урока: способствовать развитию поискового чтения и аудирования , развития навыков диалогической речи с использованием разговорных клише

Практическая цель:- развитие навыков поискового чтения и чтения с полным пониманием содержания, выразительного чтения вслух в парах

- развитие навыков говорения в форме коротких диалогов с использованием тематической лексики

. - формирование навыков аудирования с поиском заданной информации,

- развитие навыков письма путем составления инструкции о правилах поведения .с использованием модальных глаголов have to. don't have to, needn't

Развивающая цель: - развитие навыков работы в парах и малых группах,

- развитие навыков самооценки и взаимооценки,

- формирование умений прогнозировать содержание текста с опорой на начало текста

Воспитательная цель: приучать детей к ответственности и организованности .

Оборудование: книга для учителя, учебник, презентация, видеоролик аудиофайл

Тип урока: комбинированный. Практического применения материала

Ход урока:

№ п\п

Этап урока

Содержание

Время

Форма

работы

Оборудование

1

Орг момент


1.1

Приветствие

Good morning, dear children. Glad to see you.

How are you today?

Who's on duty?

What day\date is it today?

Who's absent and why?

Фронтальная

1.2

Введение темы урока

I suggest you to listen to the song.

While listening to the song try to guess the topic of our lesson

.

Коллективная

Видеоролик

1.3

Определение

целей урока

And now let's identify the objectives of our lesson. Open your books on page 80 and suggest your ideas

To read

To speak on the topic

To listen

To write

Коллективная

Надписи с целями урока

1.4

Контроль ДЗ

And one more point. What was your HW? Let's 1 of you present your work.

2

Основная часть


2.1

Актуализация опорных знаний . составление mind-map

Let's watch the presentation and think at what place you should keep rules.

Коллективная

Презентация

2.2

Чтение

1. Open your books on page 80.

Look at the first passage of the dialogue and predict

  1. Who rents the room?

  2. Who is the owner of the room?

  3. What may Daniel ask the owner about?

Групповая

Учебник

2. listen and look through

Answer my questions

1) can his friends come around?

2) at what time can they visit him?

3) can he bring food from the dining room?

4) what can he only have?

5) what must he remember about his room?

6) Does Daniel like his new room?

Групповая

Учебник

3. write down the rule for Daniel in the room

Групповая

Учебник

4. Read out the dialogue in pairs

Парная

Учебник

Упр. 1 стр.80

2.3

Зарядка

Let's sing and move a little

Коллективная

''Walking , walking''

2.4

Грамматика

Pay attention to ex. 5. We are going to make quittance with some new modal verbs have to, don't have to, needn't

Let's do ex. 2 on p.49 on the Xeroxes

Коллективная

Индивидуальная

Ксероксы из РТ

2.5

Аудирование

Now you will watch a video. You task will be to remember the rules , to say where are these rules from. You continue to work in groups.

Групповая Индивидуальная

Видео ролик о правилах в школе

2.6

Физкульт

минутка

Let's move a little. you will do some exercises

Hands up , hands down

Hands on the hips

Turn left, turn right.

Коллективная

Аудиофайл

2.7

Говорение

You have already read the text and written down the rules for Daniel, you have watched the video about school rules . and now our last point , it is speaking. you have the lists of the most useful clichés. Make up short dialogues on the base of these clichés. You've got 2-3 minutes

Групповая

Образец диалога с разговорными клише

3

Заключение


3.1

Рефлексия

We are over with our tasks. Let's sum up our work.

Have we read at the lesson?

Have we spoken?

Have we listened?

Have we written?

What do you like best of all at the lesson? You may speak Russia.

Чему вы научились на уроке , что больше понравилось и почему,

Коллективная

Снимаем карточки с целями урока

3/2

Оценивание

What marks would you give to ANN? Use your papers to give marks to your friends

Коллективная

3.3

Домашнее задание

Your HW is make up a list of rules for Gr. 1 -for gym

Gr 2 - for museum

Gr 3. - for library

Коллективная




Лист самооценки и взаимооценки

№ п\п

ФИ обучающегося

Чтение

Аудиро

вание

Говоре

ние

Общая оценка

1

Абсатаров Иса


2

Аметов Энвер


3

Анохин Артур


4

Бережнюк Дарья


5

Вишневский Алксей


6

Волкова Дарья


7

Дрыгин Даниил


8

Кузнецова Екатерина


9

Ракова Александра


10

Рыжков Вадим




Лист самооценки и взаимооценки

№ п\п

ФИ обучающегося

Чтение

Аудиро

вание

Говоре

ние

Общая оценка

1

Абсатаров Иса


2

Аметов Энвер


3

Анохин Артур


4

Бережнюк Дарья


5

Вишневский Алксей


6

Волкова Дарья


7

Дрыгин Даниил


8

Кузнецова Екатерина


9

Ракова Александра


10

Рыжков Вадим




Лист самооценки и взаимооценки

№ п\п

ФИ обучающегося

Чтение

Аудиро

вание

Говоре

ние

Общая оценка

1

Абсатаров Иса


2

Аметов Энвер


3

Анохин Артур


4

Бережнюк Дарья


5

Вишневский Алксей


6

Волкова Дарья


7

Дрыгин Даниил


8

Кузнецова Екатерина


9

Ракова Александра


10

Рыжков Вадим



Cliches for speaking

  • I'm new here. Can you tell me about the rules?

  • Oh. No problems.

  • At what time must I get up?

  • At 7 pm. And you have to wash, brush your teeth and make your bed.

  • Oh, I see. And what about uniform?

  • Well, you needn't wear it here.

  • That's great. I hope we mustn't cook.

  • Of course, no. but you can't bring food into your room.

  • And the last question. At what time do you go to bed?

  • We have to go to bed at 10 pm.

  • Thank you very much .

  • Don't mention it.


Clichés for speaking

  • I'm new here. Can you tell me about the rules?

  • Oh. No problems.

  • At what time must I get up?

  • At 7 аm. And you have to wash, brush your teeth and make your bed.

  • Oh, I see. And what about uniform?

  • Well, you needn't wear it here.

  • That's great. I hope we mustn't cook.

  • Of course, no. but you can't bring food into your room.

  • And the last question. At what time do you go to bed?

  • We have to go to bed at 10 pm.

  • Thank you very much .

  • Don't mention it.

______________________________________________________________

Clichés for speaking

  • I'm new here. Can you tell me about the rules?

  • Oh. No problems.

  • At what time must I get up?

  • At 7 аm. And you have to wash, brush your teeth and make your bed.

  • Oh, I see. And what about uniform?

  • Well, you needn't wear it here.

  • That's great. I hope we mustn't cook.

  • Of course, no. but you can't bring food into your room.

  • And the last question. At what time do you go to bed?

  • We have to go to bed at 10 pm.

  • Thank you very much .

  • Don't mention it.

________________________________________________________________

Clichés for speaking

  • I'm new here. Can you tell me about the rules?

  • Oh. No problems.

  • At what time must I get up?

  • At 7 аm. And you have to wash, brush your teeth and make your bed.

  • Oh, I see. And what about uniform?

  • Well, you needn't wear it here.

  • That's great. I hope we mustn't cook.

  • Of course, no. but you can't bring food into your room.

  • And the last question. At what time do you go to bed?

  • We have to go to bed at 10 pm.

  • Thank you very much .

  • Don't mention it.


© 2010-2022