Разработка по английскому языку: «Мой дом – моя крепость»

Представленная работа знакомит детей с новыми словами(виды домов в Англии; повторение слов по теме:«Дом»). Этой разработкой могут восползоваться педагоги по иностранному языку. В разработку входят: "Фонетическая зарядка,"Речевая разминка,"Развитие письменной речи,"Физкультурная минутка,"Знакомство с новыми лексическими единицами (виды английских домов),"Развитие навыков диалогической речи,"Совершенствование навыков выразительного чтения стихотворения,"Подведение итогов. "Написана для 6 класса;н...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Муниципальное общеобразовательное учреждение

Иркутского районного муниципального образования

«Плишкинская средняя общеобразовательная школа»



















Мой дом - моя крепость

урок для 6 класса








Ефременко Анастасия Анатольевна,

учитель английского языка,








2014

Цели: 1. Актуализация навыков аудирования;

2. Совершенствование навыков чтения и диалогической речи;

3. Тренировка навыков выразительного чтения.

Ход урока.

  1. Организационный момент.

-Good morning children. I'm glad to see you. Sit down , please. Today we shall discuss English houses and decide if an Englishman`s home is his castle. I hope we'll have a good work today.

  1. Фонетическая зарядка.

-Now look at the blackboard. Let's remember these proverbs. Listen to me very attentively.

1 East or West home is best.

2 Home, sweet home.

3 My home is my castle.

4 There is no place like home.

5 Every dog is a lion at his home.

-Now, let's read it together. Anton , read, please, and try to translate (дети читают поговорки и переводят их).

-OK , very good.


  1. Речевая разминка.

-So, now listen to me and try to translate this poem:

Little Mouse, little Mouse, Little Mouse, little Mouse,

Where is your house? Come to my house.

Little Cat, little Cat, Little Cat, little Cat,

I have no flat. I cannot do that,

I am a poor Mouse, You want to eat me.

I have no house.

4. Развитие письменной речи.

-And now, children, take the cards on your desks, please. Your task is to find the odd word in each line:

1 kitchen, bedroom, classroom, dining room, living-room

2 sofa, armchair, bed, table, blackboard

3 carpet, curtains, picture, street, pillow

4 spoon, fork, knife, plate, window, cup

5 gas stove, refrigerator, washing machine, dishwasher, tree

6 window, door, floor, car, wall, ceiling, roof

-Well done! Are you tired? Stand up, please.

5. Физкультурная минутка.

Clap! Clap! Clap your hands

Clap your hands together.

Clap, clap, clap your hands

Clap your hands together.

Stamp, stamp, stamp your feet

Stamp your feet together.

Nod, nod, nod your head

Nod your head together.

Dance, dance, dance and dance

Dance and dance together.

6. Знакомство с новыми лексическими единицами (виды английских домов).

-As I said, today we`ll discuss English houses and decide if an Englishman`s home is his castle. It`s exercise 44 page 136. Let`s start read and act out.

-Well, and now it`s time to listen the 2 part of this dialogue. It`s exercise 46 page 136.

7. Развитие навыков диалогической речи.

-It`s time to work in group of four. You will ask the member of your group different questions and fill in the information in the table.

Kate

Alex

Alice

Jane

Type of house


Number of room


Garden


Neighbourhood


Favourite place in the house


8. Совершенствование навыков выразительного чтения стихотворения.

-Now I want you to listen to the poem from exercise 49 page 137 «This Is the Key of the Kingdom»

9. Подведение итогов.

Сегодня мы с вами познакомились с новыми словами. А какие они?

Молодцы, дома Вам необходимо будет отчитать стихотворение «This Is the Key of the Kingdom».

Sometimes you say «Hello!»,

Because the bell has gone,

And every day you say

«Good day, good day, good day».

It`s time to say «Good-bye»,

Good-bye, my children, bye.


© 2010-2022