Қазақ тілі 6 сынып Тіл дамыту

Раздел Иностранные языки
Класс 6 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Бекітемін:

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 6 «Б»

Күні: 21.01.2016

Тақырыбы: Тіл дамыту

Мақсаты: Оқушылардың табиғат туралы түсінігін анықтау, табиғат - адам өмірінің тірегі екенін оқушы санасына жеткізу, оқушыларды табиғатты сүюге, оны қорғауға үйрету.Балаларға табиғат адамзаттың өмір сүріп, еңбек етіп отырған ортасы екенін айтып өту, табиғатқа қамқорлық жасауға аялап қорғай білуге тәрбиелеу. Табиғаттың әрбір бөлшегі, адамзат баласы үшін асқан байлық, қазына екенін адам өмірінің қорғаушысы денсаулықтың кепілі екенін балаларға кеңінен толық ұғындыру.

Дамытушылық мақсаты: логикалық ой-өрістерінің қеңеюіне жағдай
жасау, сабақта сөйлеу шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: оқушылардың табиғатқа деген аялы көзқарасын қалыптас-
тыру, оларды өз табиғатың, өзтуған жерін, Өз Отанын сүйе білетін
азамат болуға тәрбиелеу,қоршаған орта мен туған табиғатты сүюге

үйрету.

Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлеметсіңдер ме балалар ! Отырыңдар !Бүгін кім кезекші ?Сынып-
та кім жоқ? Бүгін нешесі? Аптаның қай күні ?

Сергіту сәті

Қазақстан елім менің

Таулары қандай биік

Даласы сондай кең

Көлдері сондай терең

Ақ бидайы жерден өсіп көк аспанмен таласқан

Сыныпты топқа бөлу. Тыйым сөздер мен ырымдар

Бүгінгі сабақтың мақсатын айту.

Сабақтың ұраны: Адамдардың табиғатсыз күні жоқ
Мұны айтуға табиғаттың тілі жок.

Дыбыстық жаттығу: Осы сөздерде кездесетін тән дыбыстарға сипаттама беріңдер.
Ы - дауысты, жуан , қысаң , езулік
Ң - дауыссыз, үнді
Ғ - дауыссыз, ұяң
Ү - дауысты, жіңішке, қысаң, еріндік
І - дауысты, жіңішке, қысаң, езулік
Қ - дауыссыз, қатаң


1-тапсырма. Өткен сабақтар бойынша еске түсіріп, әр оқушы бір сөйлем жазады.

Дұрыс жазылған сөйлемге қол шапалақтау.

2-тапсырма. Грамматиканы еске түсіру. «Вейр» әдісі

Сұрақтар жазылады, соған жауап жазады.

Етістік дегеніміз не?

Сабақты етістікке мысал келтір

Сан есім

Мезгіл үстеу

Ф бағалау жұлдызша беру

3- тапсырма.Бес жолды өлең

Әр топтан бір оқушы тақтаға жазады.

1 Қорықтар
2 табиғи, әдемі.
3. қорғайды, сақтайды, күтім жасайды..
4 Қорықтарда өсімдіктер мен жануарлар қорғалады.
5. Табиғат байлықтары.

Табиғат.

Ғажап.Тамаша.

Аялайды.Қорғайды.Сақтайды.

Табиғат-біздің асыл қазынамыз.
Қоршаған орта.

4-тапсырма Топтық жұмыс постер қорғау

І топ. Табиғат.Таза ауа

ІІ топ. Табиғатты ластанудан қорғайық

ІІІ топ. Табиғатқа тигізер пайдаң

Бағалау. Екі жұлдыз, бір тілек. Әр топ өзара бірін - бірі бағалайды.

5-тапсырма Карточкамен жұмыс

Бастауыш

Баяндауыш

Мысалдар

З.е

З.е

Ұстаз - ұлағатты есім.

есімдік

З.е

Бұл - біздің ауыл.

Есімше тұлғалы етістік

З.е

Келген - Ажар.

Заттанған

З.е

Алты - жұп сан.

Сан.е

Сан.е

Бес жердегі бес - жиырма бес.

Бір сөз

Бір сөз

Ар жазасы - бар жазадан ауыр жаза.

Критериалды бағалау

6 сөйлем «5»

5-4 сөйлем «4»

3 сөйлем «3»

2-1 сөйлем «2»

Сабақты қорыту. «Бір сөзбен» әдісі - Оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен, өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап айтады.
*Төзімсіздік, *Ашу, * Қуаныш, * Немқұрайлылық,*Қанағаттану, *Шабыт,
*Зерігу,* Алаңдау, * Тыныштық, * Сенімділік, * Сенімсіздік, *Рахаттану.








Ұстаз ұлағатты есім.

Бұл біздің ауыл.

Келген Ажар.

Алты жұп сан.

Бес жердегі бес жиырма бес.

Ар жазасы бар жазадан ауыр жаза.


Ұстаз ұлағатты есім.

Бұл біздің ауыл.

Келген Ажар.

Алты жұп сан.

Бес жердегі бес жиырма бес.

Ар жазасы бар жазадан ауыр жаза.


Суға түкірме


Суды лайлама


Су ішетін құдыққа түкірме


Бұлақты былғама

Көкті жұлма


Орманды өртеме


Жалғыз ағашты кеспе


Құмырсқаның илеуін бұзба


Өрмекшіні өлтірме


Аққуды атпа


Ұяны бұзба

Шалғынды баспа



Ашық сабақ

Тақырыбы: Тіл дамыту

Пәні: Қазақ тілі

Сыныбы: 6 «Б»

Күні: 21.01.2016

Пән мұғалімі: Жақсылықова М.А.





Бағалау парағы

Аты-жөні

Дыбыс-тық

жаттығу

«Вейр»

әдісі

Бес жолды өлең

Топтық жұмыс

Карточка-

мен

жұмыс

Корытын-

ды баға












Бағалау парағы

Аты-жөні

Дыбыс-тық

жаттығу

«Вейр»

әдісі

Бес жолды өлең

Топтық жұмыс

Карточка-

мен

жұмыс

Корытын-

ды баға











Бағалау парағы

Аты-жөні

Дыбыс-тық

жаттығу

«Вейр»

әдісі

Бес жолды өлең

Топтық жұмыс

Карточка-

мен

жұмыс

Корытын-

ды баға












© 2010-2022