Конспект урока по внеклассному чтению «Чай»

"Описание материала: "Хочется "поделиться "с "внеклассным "чтением "или "внеклассным "мероприятием, "для "учащихся "начальной "школы.  "Познакомить "с "историей "происхождения "чая, "а "так "же , "особенностями "употребления "чая "в "Англии "и "России; "культурой "поведения "за "столом, "чайным "этикетом; "тем "самым "расширить "кругозора "учащихся.  "А "так "же "воспитать "уважительное "отношения "к "образу "жизни "других "народов, "более "глубокого "осознания "своей "культуры. "Урок "прошел "и...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема: Урок внеклассного чтения «Чай»

Цели:

  • Познавательный аспект - знакомство с историей происхождения чая, особенностями употребления чая в Англии и России; чайным этикетом; расширение кругозора учащихся.

  • Развивающий аспект - развитие творческих способностей учащихся, развитие способностей к распределению и переключению внимания, к непроизвольному запоминанию при восприятии на слух, развитие способностей подбора выражений, адекватных ситуации.

  • Воспитательный аспект - формирование потребности и способности к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в группе, воспитание уважительного отношения к образу жизни других народов, более глубокого осознания своей культуры.

  • Учебный аспект - совершенствование навыков аудирования, развитие умения читать с целью извлечения детальной информации, развитие умения понимать культурологический аспект текстов, развитие умения переводить и пользоваться словарем, совершенствование лексических навыков говорения.










Ход урока

Приветствие

Good morning, boys and girls!

What day is it today?

What season is it?

What is the weather like in spring?

What can we do in spring?

Now let's guess what is the theme of our lesson?

Some people live in the country

Where the houses are very small

Some people live in the…city Name the third letter. T

What is the fourth month of the year? Name the first letter A

Every person has 2ears, 1nose 2 …eyes Name the third letter E

So, today we will speak about tea.

ВЫЗОВ

Tell me please what would you like to know about tea? (Скажите, что бы вы хотели знать про чай?)

На доске записываем вопросы, на которые дети хотели бы получить ответы

  • Where is tea from?

  • How do English people make their tea?

  • With what do English people drink tea?

  • Is it good for health to drink tea?

  • When did tea come to Britain?

СМЫСЛОВАЯ СТАДИЯ

Все вопросы записываются на доске. После детям предлагается прочитать текст, используя следующие символы. После прочтения возвращаемся к доске - отвечаем на поставленные вопросы, отбрасываем лишнюю информацию.


  • How do English people make their tea?

А теперь давайте посмотрим, как же готовиться настоящий английский чай.

Физ. минутка

Clap, clap, clap your hands,
Clap your hands together.
Clap, clap, clap your hands,
Clap your hands together.
Sing, sing, sing a song,
Sing a song together.
Sing, sing, sing a song,
Sing a song together.

Wink, wink, wink your eyes,
Wink your eyes together.
Wink, wink, wink your eyes,
Wink your eyes together.

Dance, dance, dance a dance,
Dance a dance together.
Dance, dance, dance a dance,
Dance a dance together.



РАЗРЫВ

You are welcome to see our drama "Tea Leaves".

Инсценировка поставлена по тексту Tea Leaves из книги «Read and speak» автора-составителя Чичеровой Л.Г. издательство «КАРО» 1999г.

Characters:

1. Story-teller
2. Woman
3. Her son, a sailor
4. 1st friend
5. 2nd friend

Scene 1.

In the room the old woman is sitting in the arm chair knitting.

Story teller: Once there lived an old woman. She had the only son who was a sailor. He often sailed to India and every time he returned to Britain from a far-away country he brought her something unusual, that she could show to her friends.

The woman's son appears.

Woman: My dear son, here you are! How are you? I was missing you so badly!

Son: Hello mom. I'm fine, thanks. I've brought a nice present for you.

Woman: Oh, how interesting! What is this?

Son: It's a box of tea. It's very popular in the East. It is food.

Woman: But I don't know how to cook it.

Son: Nothing particular. Just put tea leaves into the pot and pour hot water into it. In five minutes it will be ready. Believe me, you'll enjoy it greatly.

Woman: What a flavouring smell. I'll invite my friends to try out what it is.

Story-teller: So the old woman cooked tea as her son had told her and invited her friends to taste it.

Scene 2.

In the room the table is laid for dinner.

Friends (coming in): Hello. Glad to see you.

Woman: Oh you are welcome! Please, come in, come in. Feel at ease!

F1: How many things you have cooked!

F2: Roast beef and roast turkey!

F3: And so many salads. They seem to be so delicious.

Woman: Help yourself to tea leaves.

F1: And what's this? I've never seen such food.

F2: I also have never tasted it.

Woman: My son brought it from India yesterday. He said it was very popular in the East. Help yourselves to tea leaves.

F3 (with the face showing unsatisfaction): It's very tasty, just fantastic.

F1 (putting leaves on a peace of bread): M… m… m… It's really lovely. The smell is so delicious.

Son (entering the room): Good afternoon to everybody. I'm very pleased to meet you. And where is the tea, mom?

Woman (pointing to the dish): Over there.

Son: Oh, mum. These are only the leaves of the tea. They are not eaten. This is the infused water that is drunk

Woman: And I threw the water away, of course.

Учащиеся кланяются и покидают сцену.

Раз прислал мне барин чаю
И велел его сварить.
А я отроду не знаю,
Как проклятый чай варить.
Взял, тогда, налил водички,
Всыпал чай я весь в горшок,
И приправил перцу, луку,
Да петрушки корешок.

Барин побил своего крестьянина за такой чай, а тот:

Долго думал, удивлялся,
Чем же мог не угодить,
А потом и догадался,
Что забыл я посолить

РЕФЛЕКСИЯ

«Чай усиливает дух, смягчает сердце, удаляет усталость, пробуждает мысль, не позволяет поселиться лени». Isn't it the advertisement of tea? You can see many of them on the pages of newspapers and magazines, of the screens of your TV sets. Your home task was to advertise any tea you like. You are welcome.

Учащиеся представляют рекламу чая.

Подведение итогов.

Tea is the British national drink. 196 million of people drink it all over Britain. Tea came from the Far East in 17 century. That time it was very expensive.

British people drink tea for breakfast and at the afternoon. Afternoon tea means two things. It is a drink and a meal! Some people have afternoon tea with sandwiches or cakes. Cream teas are very popular. You may also have scones (a kind of cake) with cream and jam. Working people have tea at about 11 o'clock in the morning for a snack and call it tea-break. The British drink mostly Indian tea.

"How to make English tea"

1. Fill the kettle with cold water. 2. Boil the water. 3. Warm the pot.

4. Put one teaspoon of tea in the pot for each person and one extra for the pot.

5. Pour hot water into the pot. 6. Enjoy your tea.

all over Britain - по всей Британии

century - век

Far East - Дальний Восток

еxpensive - дорогой

hunger - голод

a snack - перекус

kettle - чайник

to boil - вскипятить

pot - чашка

to pour - наливать

to enjoy - наслаждаться

Answer the questions

  • Where is tea from?

  • With what do British people drink tea?

  • When do British people drink tea?

  • When did tea come to Britain?

  • Is it good for health to drink tea?

  • How do English people make their tea?





© 2010-2022