Конспект урока по английскому языку для 8 класса «Переработка мусора»

"Описание материала: Предлагаю план урока английского языка по учебнику Биболетовой М.З. и др.. Тема урока:«Переработка мусора». Тема -актуальна для нашей страны. На уроке используются некоторые структуры сингапурского метода обучения. А точнее Timed-Pair SHARE, TAKE-OFF, TOUCH DOWN, SIMULTANIOUS ROUND TABLE. "Цели: Повторение лексики по теме; Текущий контроль усвоения лексики; Развитие грамматических навыков : повторение условных предложений 2 и 3 типов и ознакомление со смешанным типом. Раз...
Раздел Иностранные языки
Класс 8 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок в 8 классе с использованием обучающих структур Timed-Pair share, Take off-touch down, Simultaneous Round Table по учебнику Биболетовой М.З. и др.

Дата проведения: 3.12.2013

Тема: Переработка мусора

Цели:

1. Повторение лексики по теме

2. Текущий контроль усвоения лексики

3. Развитие грамм. навыков : повторение условных предложений 2 и 3 типов и ознакомление со смешанным типом

4. Развитие навыков говорения по теме «Переработка мусора»

6. Систематизация знаний по теме


Ход урока

1.Приветствие.

Тема

2. Повторение лексики

I. I'll read some statements. If you agree with them, please stand up. Take off-touch down

The statements

1.People throw away paper, glasses, cans, bottles.

2. People can't recycle paper.

3. Recycling is expensive.

4. Rubbish can hurt or kill domestic and farm animals.

5.People don't drop any litter in the streets.

6. Our environment isn't clean.

II.- ex.42 a, b-synon. and anton. Partner 3 will read his answers.

3. Развитие навыков говорения по теме «Переработка мусора»

Используем Timed pair share

Tell about packings and throwing away.

  • Think 2 min.

  • Now Partner 1 and 2, you tell about this problem to your face partners. Face partners listen to. You have 3 minutes.

  • Now do vise-versa. Partners 3 and 4, you speak now and your face partners listen to you to.

You have 3 minutes too.

  • Thank you. Now< those who think that his/her face partner can get "5" for this task, stand up.

  • Now< those who think tha his/her t face partner can get "4" for this task, stand up

- Now< those who think that his/her face partner can get "3" for this task, stand up

- Now< those who think that his/her face partner hasn't prepared this task, stand up

Thank you.

4. Систематизация знаний по теме

Simultaneous Round Table

Think: what can we do to reduce throwing away the rubbish. ( ex.48)

- Think 1 min.

- Take a sheet of paper and write down 1 sentense.

- Give your sheet of pare to your partners clockwise.

-Write your sentence again.

-Pass your sheet of paper clockwise and do the same again.

- And write down on your next partner's sheet.

-Pass it clockwise.

Now read all 4 sentences. You must have the same answers on your papers.

Partners ¾ read your answers to the class.

Well done.

5. Today we revise Conditionals II and III

На доске C.II- If+Past Simple, would+ V1

C.III- If+Past Perfect ( had+ V3), would+ Present Perfect ( have+V3)

-Do a small test work. Open the brackets

Учитель раздает листочки с заданием. You have 6 min.

Ученики работают индивидуально. Работы сдаются учителю

6. Ознакомление со смешанным типом условных предложений.

Sometimes the Englishmen use Mixed Conditionals.

Let' read some information about it in the textbooks. It's ex. 44.

  • Now let's translate such sentences. Ex. 45

7/ Итоги урока Оценки и дом.задание.

Ex.46- to write/ finish the cond-s .

  • Если позволит время можно выполнить упр. 43 - ответить на вопросы.



© 2010-2022