Краткосрочный план по английскому языку 11 класс

Раздел Иностранные языки
Класс 11 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қысқа мерзімді жоспар


Күні:23.09.2015

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Sending cards

Сабақтың мақсаты

оқушыларға ағылшын тілінде ғаламшардың құпияларын ашқан адамдармен таныстыру

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде ғаламшардың құпияларын ашқан адамдармен танысады .

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Мәтінмен жұмыс

Топпен жұмыс

Ашық тест

«Бағдаршам» әдісі


Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Warm up

  • Greeting

  • Talking with duty

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Критерийлер Карта

ІІ

Мағынаны ашу


I.Read these tips of reading scientific articles

Telephone/answering machine/wed camera/envelopes/stamps/SMS

II.Answer the questions

Are you regular contact with people?

Who?

How?

Why?

Best friend

Parents

Siblings

III.Discuss the ideas as a class

Communication technology is uniting people

Family members are in more regular contact today than ever before

-Read the text

Үй тапсырмасы

Exercise 7 p 161

Не сәтті өтті ?


Не сәтсіз өтті ?




Қысқа мерзімді жоспар


Күні:26.09.2015

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Carlson's invention

Сабақтың мақсаты

оқушылар ағылшын тілінде жаңа технология жаңалықтармен таныстыру

Күтілетін нәтиже

оқушылар ағылшын тілінде жаңа технология жаңалықтармен таныстыру

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Мәтінмен жұмыс

Топпен жұмыс

Ашық тест

«Бағдаршам» әдісі

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Warm up

  • Greeting

  • Talking with duty

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Критерийлер Карта

ІІ

Мағынаны ашу



  • Reading

Carlson's invention page 173

  • Speaking

  1. Problems with copies of documents which excisted before the photocopy machine was developed

  2. The inventor of the photocopy machine

  3. The most frequently copied materials

  • Explanation

Wish/If only

Doing exercises

Үй тапсырмасы

Project work «Famous inventors»




Қысқа мерзімді жоспар


Күні:30.09.2015

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Project work «Famous inventors»

Сабақтың мақсаты

оқушылар ағылшын тілінде жаңа технология жаңалықтармен таныстыру

Күтілетін нәтиже

оқушылар ағылшын тілінде жаңа технология жаңалықтармен танысады

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Мәтінмен жұмыс

Топпен жұмыс

Ашық тест

«Бағдаршам» әдісі

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Warm up

  • Greeting

  • Talking with duty

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Критерийлер Карта

ІІ

Мағынаны ашу



  • Thomas Edison (1847 - 1931) was an American inventor and businessman who developed and made commercially available - many key inventions of modern life. His Edison Electric company was a pioneering company for delivering DC electricity directly into people's homes. He filed over 1,000 patents for a variety of different inventions. Crucially, he used mass-produced techniques to make his inventions available at low cost to households across America. His most important inventions include, the electric light bulb. the phonograph, the motion picture camera, an electric car and electric power station.

  • Benjamin Franklin was born January 17, 1706 into a large and poor family. His father had 17 children by 2 different wives. Benjamin was brought up in the family business of candle making and his brother's printing shop. Whenever he could Benjamin would take the opportunity to read and learn about a wide range of subjects, from Sophocles to modern science. Whilst co workers would take a leisurely lunch break, Benjamin Franklin would pour over books from the bookshop munching on some raisins.

At an early age, he also started writing articles which were published in the New England Coureant under a pseudonym; Franklin wrote under pseudonym's throughout his life. After several were published, he admitted to his father that he had wrote them. Rather than being pleased his father beat him for his impudence. Therefore, aged 17, the young Benjamin left the family business and travelled to Philadelphia.

  • Alexander was brought up in Edinburgh Scotland. From an early age he had an inquisitive mind and became fascinated with acoustics and voice patterns. This interest in acoustics and communication was partly inspired by his mother's growing deafness. He devoted considerable time to providing solutions for the blind and became well known in that field. He helped American Helen Keller to find treatment for her deaf-blindess

In 1870 he went to live in Canada where he developed a method of teaching speech to the deaf and in 1873 he became a professor of vocal physiology at Boston University. In 1876 he developed a patent for the telephone, something he had developed during long evening sessions with the mechanic Thomas Watson.

  • The first telephone call was made on August 3rd 1876, where he successfully placed a call to another house 6km away on an improvised piece of telephone wire.

Үй тапсырмасы

Review Unit 1











Қысқа мерзімді жоспар

Күні:2.10.2015

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Role of Techniques in Modern Life

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды ағылшын тілінде қазіргі өмірдегі техниканың ролі туралы әңгімелету.

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде қазіргі өмірдегі техниканың ролі туралы әңгімелету.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Мәтінмен жұмыс

Топпен жұмыс

Ашық тест

«Бағдаршам» әдісі

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Warm up

  • Greeting

  • Talking with duty

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Критерийлер Карта

ІІ

Мағынаны ашу


We live in the fascinating and challenging world of science. It is a world that more and more over the ages, and especially in the 20th century has come to affect so much of our lives. It is involved with the way we travel, the homes we live in and the clothes we wear, how we become ill and how medicine can make us better, and has given us fantastic means of communicating and exploring.

The list of the inventations is rather long. We are on-lookers of great scientific achievements such as television and a computer. We can't imagine our life withought a notebook or a radio. I'd like to speak in details about computers.

What is a computer?

A computer is an electronic device that stores information and allows changes in it through the use of instructions. A modern computer is capable of doing various tasks, like word processing and accounting. Personal computers are widely used but working on them requires some techniques.

A computer gives a lot of advantages to a user. The list of the advantages is rather long: computers give us access to the Internet- an international computer network. You can spread a lot of your free time surfing the Internet and get all sorts of information from it. You can enter the chat room with other Internet users and debate urgent problems on line. If you are connectable by e-mail, you can correspond with your own web page and place there information about yourself.

Today computers help people to do many things. Bankers use them to keep track of money. Telephone operators use them to put calls through. Without computers, weather forecasters would make more mistakes. Computers also help scientists to solve their problems. More than that computers help police to keep order in shops. Computers also help doctors to treat patients. Computers allow users to spend their free time and relax. But computers have some disadvantages. Computers can make people lazy. People waste their time when they play different games on a computer. People forget to go to the libraries, they often find information on the Internet. Wicked games can make people, especially children aggressive and stupid.

Үй тапсырмасы

Review Unit 1

Қысқа мерзімді жоспар

Күні:10.10.2015

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Gadgets

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды ағылшын тілінде қазіргі өмірдегі техниканың ролі туралы әңгімелету.

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде қазіргі өмірдегі техниканың ролі туралы әңгімелету.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Мәтінмен жұмыc

«Бағдаршам» әдісі

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

T. Good Morning boys and girls. Glad to see you. The theme of our lesson today is «Gadgets or new technologies in our life. Pros and cons.» You know that wonderful inventions are created in science and technologies. They are changing the lifestyle of millions of people all over the world. Modern inventions are used in everyday life and make it easier. What are gadgets? What are they for? Why does the modern man need them?

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


This what are we going to speak about at our lesson.

But first of all let us remember the names of modern inventions that have changed our life. Look at the pictures on the screen. What modern inventions do people use?

Students answers.

It goes without saying that there are a lot of household appliances which are needed for all of us. What are they used for?

T. I agree with you because I am of the same opinion. I see, boys and girls that you can say a lot about various devices. But what gadget is the most popular among teenagers nowadays?

What is your favourite gadget?(слайд 4)

T. And your Sasha? Do you use your computer only for playing games?

T. So, I see that the most popular gadget is a personal computer. (слайд 5). The truth is that for computers allow us to access the latest information really quickly. Interaction with the world is a great advantage of a computer. Large amounts of information become available through tem. But sometimes we can have problems with computer. For example: (слайд 6)

1. Have a virus, lost some files etc. What are the solutions?

Please say and match the problems to the solutions.

T. Well done! And now let us listen to the dialogue between two boys who have faced the computer problems. Please act out the dialogue to the rest of the class. (слайд 7)

T. Thank you, boys. Now open your textbooks on p.60 ex.2. Choose the correct word. Check in the wordlist. I am going to give you three minutes. Shall we get started? (читают вслух предложения с выбранным словом).

Now let us do the next bit.

T. Now listen to five speakers talking about computers and match them to statements A till E. They are in ex. 9 P.61. So, fill in the table, please. (Ученики заполняют таблицу в учебнике).

T. One of the speakers said that computers could take up a lot of your time. What do you think: are teenagers completely hooked on technology today? (слайд 8).

T. Thank you. But on the other hand there are those who believe that technology has had a negative affect on todays teenagers. They say that teens become antisocial. Do you agree with me?

T. Any other opinions?

T. Yes. You are right. Some people become so dependent on computers that they don't care about their everyday responsibilities.

T. And now lets have fun. We need relaxing. When was the last time you used the Internet? I suppose it was very recently. And you probably send e-mails instead of letters. Young people today use the Internet slang, which is developing over the Internet. It can be useful and a lot of fun. Study the list of such expressions.

I want to say that you are brilliant. You have worked very hard. Did you like the lesson?

Үй тапсырмасы

Speak about your favourite gadget











Қысқа мерзімді жоспар

Күні:14.10.2015

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Internet and modern life

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды ағылшын тілінде қазіргі өмірдегі техниканың ролі туралы әңгімелету.

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде қазіргі өмірдегі техниканың ролі туралы әңгімелету.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Мәтінмен жұмыc

«Бағдаршам» әдісі

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

T. Good Morning boys and girls. Glad to see you. The theme of our lesson today is «Gadgets or new technologies in our life. Pros and cons.» You know that wonderful inventions are created in science and technologies. They are changing the lifestyle of millions of people all over the world. Modern inventions are used in everyday life and make it easier. What are gadgets? What are they for? Why does the modern man need them?

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу



Internet

Modern life is easy and fun. We have all the amenities. We do not need to go to the movies, because we have big TVs at home. The children have cell phones with large displays. Modern technology is useful and convenient. In my opinion, Internet is the most comfortable thing. Computers are also an important invention, but Internet is better than any other type of information. Originally, Internet was a military experiment in the USA of 60-s. But soon it became clear that everyone in the world can use it.

Everybody knows that the Internet is a global computer network, which embraces hundreds of millions of users all over the world. The Internet has already entered our ordinary life. It's hard to imagine our lives without Internet nowadays. It has become an important part of every person's life. It is clear that the accurate number of users can be counted fairly approximately, nobody knows exactly how many people use the Internet today, because there are hundreds of millions of users and their number is growing.

T. Well done! And now let us listen to the dialogue between two boys who have faced the computer problems. Please act out the dialogue to the rest of the class. (слайд 7)

T. Thank you, boys. Now open your textbooks on p.60 ex.2. Choose the correct word. Check in the wordlist. I am going to give you three minutes. Shall we get started? (читают вслух предложения с выбранным словом).

Now let us do the next bit.

T. And now lets have fun. We need relaxing. When was the last time you used the Internet? I suppose it was very recently. And you probably send e-mails instead of letters. Young people today use the Internet slang, which is developing over the Internet. It can be useful and a lot of fun. Study the list of such expressions.

I want to say that you are brilliant. You have worked very hard. Did you like the lesson?

Үй тапсырмасы

Speak about your fav



Қысқа мерзімді жоспар

Күні:17.10.2015

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

TV channels

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды ағылшын тілінде қазіргі өмірдегі техниканың ролі туралы әңгімелету.

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде қазіргі өмірдегі техниканың ролі туралы әңгімелету.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Мәтінмен жұмыc

«Бағдаршам» әдісі

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

T. Good Morning boys and girls. Glad to see you. The theme of our lesson today is «Gadgets or new technologies in our life. Pros and cons.» You know that wonderful inventions are created in science and technologies. They are changing the lifestyle of millions of people all over the world. Modern inventions are used in everyday life and make it easier. What are gadgets? What are they for? Why does the modern man need them?

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


TV channels

Modern life is easy and fun. We have all the amenities. We do not need to go to the movies, because we have big TVs at home. The children have cell phones with large displays. Modern technology is useful and convenient. In my opinion, Internet is the most comfortable thing. Computers are also an important invention, but Internet is better than any other type of information. Originally, Internet was a military experiment in the USA of 60-s. But soon it became clear that everyone in the world can use it.

Everybody knows that the Internet is a global computer network, which embraces hundreds of millions of users all over the world. The Internet has already entered our ordinary life. It's hard to imagine our lives without Internet nowadays. It has become an important part of every person's life. It is clear that the accurate number of users can be counted fairly approximately, nobody knows exactly how many people use the Internet today, because there are hundreds of millions of users and their number is growing.

T. Well done! And now let us listen to the dialogue between two boys who have faced the computer problems. Please act out the dialogue to the rest of the class. (слайд 7)

T. Thank you, boys. Now open your textbooks on p.60 ex.2. Choose the correct word. Check in the wordlist. I am going to give you three minutes. Shall we get started? (читают вслух предложения с выбранным словом).

Now let us do the next bit.

T. And now lets have fun. We need relaxing. When was the last time you used the Internet? I suppose it was very recently. And you probably send e-mails instead of letters. Young people today use the Internet slang, which is developing over the Internet. It can be useful and a lot of fun. Study the list of such expressions.

I want to say that you are brilliant. You have worked very hard. Did you like the lesson?

Үй тапсырмасы

Speak about your favourite TV channels



Қысқа мерзімді жоспар

Күні:21.10.2015

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

The future of telecommuniction

Сабақтың мақсаты

оқушыларға ағылшын тілінде телекомуникацияның болашағы туралы әңгімелеу .

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде телекомуникацияның болашағы туралы әңгімелейді .

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Мәтінмен жұмыc

«Бағдаршам» әдісі

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

T. Good Morning boys and girls. Glad to see you. The theme of our lesson today is «Gadgets or new technologies in our life. Pros and cons.» You know that wonderful inventions are created in science and technologies. They are changing the lifestyle of millions of people all over the world. Modern inventions are used in everyday life and make it easier. What are gadgets? What are they for? Why does the modern man need them?

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


We can not deny the role of telecommunications in our life. The Internet, phones, telegraph, cell phones, radio, television, satellite television, video cell phones are all the means of communication or telecommunication. Nowadays we live in information era, when information is the key and engine of progress. Our society needs to develop means of information exchange for its future developing and growth that is why all types of telecommunication are under the permanent developing»
Future is speed and power. New technologies in electronics continue to develop. Computers become more compact, faster and inexpensive. Technology exerts revolutionary influence on society only when it is universal. Real revolution in manufacture, accumulation, treatment of matter began when first universal machines appeared and telecommunication systems were created. In ancient machines energy source was combined with machine itself, but in process of development, division of manufacture, new means of transmission and consumption of energy took place.

Revolutionary modifications in use of energy connected with appearance of universal electric machines and power grids, social changes to informational society are observed in all the countries.

On base of analogy between matter, energy and information we can have ideas about future. Earlier, for example, number of manufactured metal played the strategic role and was the description of development. Now we save metal, energy and we think about energy saving technologies.

It is very difficult to predict many steps of telecommunication development. Telecommunications change world very much and probably will change the human being.

Үй тапсырмасы

Speak about your favourite TV channels





Перевод текста: The Future of Telecommunications - Будущее телесвязи

Я хотел бы рассказать вам о телекоммуникациях и их будущем.

Мы не можем отрицать роль телекомуникаций в нашей жизни. Интернет, телефон, телеграф, сотовый телефон, радио, телевидение, спутниковое телевидение, сотовые видеотелефоны - все это средства связи. В настоящее время мы живем в информационной эре, когда информация - это ключ и двигатель прогресса. Нашему обществу для своего будущего развития нужно развивать средства информационного обмена, именно поэтому все типы телесвязи находятся в процессе постоянного развития.

Будущее - это скорость и мощь. Новые технологии в электронике продолжают развиваться. Компьютеры становятся более компактными, быстрыми и недорогими. Технология оказывает революционное влияние на общество только тогда, когда она универсальна. Реальная революция в производстве, накоплении и обработке материала начинается только после появления первой машины и создания систем телекоммуникаций. В древних машинах энергия была неотъемлемой частью самой машины, но в процессе развития, разделения производства появились новые способы передачи и потребления энергии.

Революционные изменения в использовании энергии, связанные с появлением универсальных электрических механизмов и энергетических систем и социальный переход к информационному обществу наблюдается во всех странах.

На основе аналогии между материей, энергией и информацией могут быть воплощены и наши будущие идеи. Ранее, например, количество изготовленного Металла играло стратегическую роль и было определяющим в развитии. Теперь мы экономим металл, энергию и думаем об энергосберегающих технологиях.

Очень трудно предсказать все шаги развития телекоммуникаций. Телекоммуникации очень сильно изменяют мир и, возможно, изменят и самого человека в будущем.





Тексерілді: Қысқа мерзімді жоспар

Күні:24.10.2015

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Satellites and telecommunications

Сабақтың мақсаты

оқушылар ағылшын тілінде телекомуникацияның болашағы туралы әңгімелеу.

Күтілетін нәтиже

оқушылар ағылшын тілінде телекомуникацияның болашағы туралы әңгімелейді.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Мәтінмен жұмыc

«Бағдаршам» әдісі

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

T. Good Morning boys and girls. Glad to see you. The theme of our lesson today is «Gadgets or new technologies in our life. Pros and cons.» You know that wonderful inventions are created in science and technologies. They are changing the lifestyle of millions of people all over the world. Modern inventions are used in everyday life and make it easier. What are gadgets? What are they for? Why does the modern man need them?

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


Satellites and Telecommunications

Our world is becoming an increasingly complex place in which, we are very dependent on other people and organizations. An event in some distant part of the globe can rapidly and significantly affect the quality of life in our home country.

This increasing dependence, on both a national and international scale, forced us to create systems that can respond immediately to dangers, enabling appropriate defensive or offensive actions to be taken. These systems are operating all around us in military, civil, commercial and industrial fields.

A worldwide system of satellites has been created and it is possible to transmit signals around the globe by bouncing them from one satellite to an earth station and then to another satellite and soon.

Originally designed to carry voice messages, they are able to carry hundreds of thousands of separate simultaneous calls. These systems are being adopted to provide for business communications, including the transmission of voice and facsimile messages, data and video data.

It is probable that future wide use of satellites in the area of telecommunications will provide a great variety of information services to transmit directly into our homes, possibly including personalized electronic mail. The electronic computer is at the heart of many such systems, but the role of telecommunications is not less important- There will be a further convergence between the technologies of computing and telecommunications. The change of this kind will lead us to the database culture, the cashless society, the office at home, the gigabit-per-second data network.

One cannot doubt that the economic and social impact of these concepts will be very significant. Already, advanced systems of communication are affecting both the layman and the technician.

The new global satellite-communication systems offer three kinds of service.

The first one is voice messages. Satellite telephones are able to make calls from anywhere on the? Earth to anywhere else. That makes them especially useful to use in remote, third-world villages (some of which already use stationary satellite telephones), for explorers. Today's mobile phones depend on earth-bound transmitters, whose technical standards vary from country to country. Satellite telephones can solve this problem, but it is not a cheap service.

The second service is messaging. Satellite messages have the same global coverage as satellite telephones, but carry text alone, which is extremely useful for those with laptop computers. As we see, the Internet works in space too. The only problem for ordinary users is one-way transmissions. This problem is solved by using combine transmissions, when you make a call using land communications and receive ordered information through your satellite plate.

The third service is tracking. Voice and messaging systems also tell their users where they are to within a few hundred meters. Combined with the messaging service, the location service could help rescue teams, to find lost adventurers, the police to find stolen cars, exporters to follow the progress of cargoes and so on. Satellite systems provide better positioning information to anyone who has a receiver for their signals.

To my thinking, satellite method of communication is the future for all kind of telecommunications.

Questions:

1. Can some events in some distant part of the globe rapidly and significantly affect the quality of life in our home country?
2. Why are we forced to create systems that can respond immediately to dangers, enabling appropriate defensive or offensive actions to be taken nowadays?
3. Has a worldwide system of satellites been already created?
4. What does a worldwide system of satellites provide?
5. What services do the new global satellite-communication systems of fer?


Үй тапсырмасы

Speak about your favourite TV channels









Спутники и телесвязь

Наш мир становится все более и более сложным местом, в котором мы очень зависим от других людей и организаций- Происшествие в каком-то отдаленном месте земного шара может незамедлительно и существенно повлиять на жизненный уровень людей в нашей родной стране.

Эта все увеличивающаяся зависимость на национальном и международном уровне заставила нас создать системы быстрого реагирования на опасность, которые решают, какие меры надлежит предпринять, меры защиты или нападения. Эти системы работают вокруг нас в военных, гражданских, коммерческих и промышленных областях.

Была создана всемирная система спутников и сейчас сигналы можно пересылать по всему миру, передавая их со спутника на землю, отсюда к другому спутнику и т. д.

Изначально предназначенные для передачи голосовых сообщений, они способны передавать сотни тысяч отдельных, одновременно поступающих запросов. Эти системы используются для обеспечения деловых контактов, включая передачу голосовых или факсимильных сообщений, данных и видеоданных.

Вероятно, широкое использование спутников в сфере телекоммуникаций в будущем обеспечит огромное разнообразие услуг по передаче информации непосредственно в наши дома, включая, возможно, и личную электронную почту. Электронно-вычислительная машина является сердцем многих систем подобного рода, но роль телесвязи не менее важна. Слияние компьютерных и телекоммуникационных технологий будет продолжаться и в дальнейшем. Изменения подобного рода приведут нас к информационной культуре, к обществу, в котором не будет наличных денег, к офису в домашних условиях, к гигабитным каналам передачи данных.

Нет сомнения, что экономическое и социальное воздействие этих концепций будет очень существенным. Уже сейчас передовые системы связи воздействуют как на обывателя, так и на человека с техническим образованием. Сложные функции выполняются людьми, использующими сверхсовременные терминалы, которые предназначены, чтобы быть столь же удобными, как обычный телефон.

Новые глобальные системы спутниковых коммуникаций предлагают три вида услуг.

Первая - это голосовые сообщения. Спутниковые телефоны способны наладить связь из любой точки на Земле. Это делает их особенно полезными для применения в отдаленных поселениях стран третьего мира, (некоторые из которых уже используют стационарные спутниковые телефоны), для исследователей. Сегодняшние мобильные телефоны зависят от земных передатчиков, технические стандарты которых в каждой стране разные. Спутниковые телефоны могут решить эту проблему, но эта услуга не дешевая.

Второй вид услуг - послание сообщений. Спутниковые сообщения имеют тот же самый глобальный охват, что и спутниковые телефоны, но несут только текст, что является чрезвычайно полезным для пользователей лэптопами и стационарными компьютерами. Единственная проблема
для обычных пользователей - односторонние передачи. Эта проблема решена путем использования комбинируемого метода, когда вы делаете запрос, используя наземные коммуникации Земли, а получаете заказанную информацию уже через вашу спутниковую тарелку.

Третий вид услуг - трекинг. Системы голосовой связи и сообщений также передают своим пользователям их местоположение с точностью до нескольких сотен метров. Голос и услуга оповещения системы также сообщают своим пользователям об их местонахождении с точностью до нескольких сотен метров. Услуга спутникового позиционирования может помочь спасательным командам найти потерявшихся путешественников, полиции - находить украденные автомобили, экспортерам - следить за продвижением своих грузов. Тем, у кого есть приемники для приема сигналов со спутника, спутниковые системы позиционирования предоставляют самую точную информацию о местоположении.

По моему мнению, спутниковый способ связи - это будущее всех видов телекоммуникаций.



Қысқа мерзімді жоспар

Күні:

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

The future of telecommunication

Сабақтың мақсаты

оқушыларға ағылшын тілінде телекомуникацияның болашағы туралы әңгімелеу .

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде телекомуникацияның болашағы туралы әңгімелейді .

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Мәтінмен жұмыc

«Бағдаршам» әдісі

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

T. Good Morning boys and girls. Glad to see you. The theme of our lesson today is «Gadgets or new technologies in our life. Pros and cons.» You know that wonderful inventions are created in science and technologies. They are changing the lifestyle of millions of people all over the world. Modern inventions are used in everyday life and make it easier. What are gadgets? What are they for? Why does the modern man need them?

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


We can not deny the role of telecommunications in our life. The Internet, phones, telegraph, cell phones, radio, television, satellite television, video cell phones are all the means of communication or telecommunication. Nowadays we live in information era, when information is the key and engine of progress. Our society needs to develop means of information exchange for its future developing and growth that is why all types of telecommunication are under the permanent developing»
Future is speed and power. New technologies in electronics continue to develop. Computers become more compact, faster and inexpensive. Technology exerts revolutionary influence on society only when it is universal. Real revolution in manufacture, accumulation, treatment of matter began when first universal machines appeared and telecommunication systems were created. In ancient machines energy source was combined with machine itself, but in process of development, division of manufacture, new means of transmission and consumption of energy took place.

Revolutionary modifications in use of energy connected with appearance of universal electric machines and power grids, social changes to informational society are observed in all the countries.

On base of analogy between matter, energy and information we can have ideas about future. Earlier, for example, number of manufactured metal played the strategic role and was the description of development. Now we save metal, energy and we think about energy saving technologies.

It is very difficult to predict many steps of telecommunication development. Telecommunications change world very much and probably will change the human being.

Үй тапсырмасы

Teacher wants students prepare a wishlist about their families' wishes. They will write at least five sentences.



Қысқа мерзімді жоспар

Күні:30.10.2015

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Analysis of mistakes made. Corrections

Сабақтың мақсаты

оқушылардың өткен тақырыптары бойынша алған білімдерін қайталау .

Күтілетін нәтиже

оқушылардың өткен тақырыптары бойынша алған білімдерін қайталайды

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Warm up

  • Greeting

  • Talking with duty

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


Заполните пропуски:

  • rel., lo.al, fr..nd, igno.., s.ppo.tive, con.ider. te.

  • fr..ndship, betr.y, bo.ing, sh.re, che.r up, advi.ce.

  • w.rry, simil.r, f..give, e.ch, respon..ble, br.iny.

  • te.se, to advi.e, q.arrel, c.aracter, su..estion, id.al.

on, by, about, of, with, for.

  • Friends rely … each other. 2.My friend is a good person to share secrets … .3.He always

cheers me … in difficult situations. 4.Friends always stand … each other. 5.We like to talk ...

our ambitions.

  • I like to share my problems … my friend. 2.I often ask my mum … advice. 3.My parents

always rely … me. 4.We have similar hobbies … my friend. 5.The characters … my friends

  • are different I I never ask him … help. 2.We can keep secrets … each other. 3.He always talks … his

problems with his parents. 4.I cant agree … his opinion. 5.My mum always relies … me.

  • Don't worry … me. 2.You may share your secrets … me. 3.You may rely … me. 4.What

did you fight … ? 5.Tom is one … my loyal friends.

  • A true friend is a person who … . 2.A false friend is a person who … . 1.A good friend is a person who … . 2. A bad friend is a person who … .

  • A supportive friend is a person who … . 2. A responsible friend is a person who … .

  • A false friend is a person who … . 2.An understanding friend is a person who … .


Үй тапсырмасы

To revise

Қысқа мерзімді жоспар

Күні:

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

I wish/ if only

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға грамматикалық тақырыпты түсіндіріп, жаттығулар жасау

Күтілетін нәтиже

Оқушыларға грамматикалық тақырыпты түсіндіріп, жаттығулар жасайды

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Warm-up:

Teacher greets the students by saying 'Good morning, class' and 'How are you today?'. After greeting, teacher wants students to close their eyes and asks ' What do you want to do now? or Where do you want to be now instead of in the classroom?'. Teacher's aim is to prepare students for the lesson by providing them to think about their wishes for now because the subject is interested with wishes for now.

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


2. Stating the instructional objectives:

After students tell about their wishes, teacher says that almost everybody likes dreaming and we have many wishes and today, we will talk about situations in the present that we are not happy about but we cannot change. Then, se passes to PowerPoint in order to show other people's wishes.

3. Presenting the instructional objectives:

Teacher shows people's wishes by using pictures on the PowerPoint. There are sample sentences in order to state their wishes and teacher wants students pay attention to the structure. After showing PowerPoint, teacher wants students repeat the sentences afer her.

II. PRACTICE

In practice part, teacher hands out worksheets to the class. In worksheet there are two exercises. At first, students fill in the gaps by using phrases which are given by the teacher.ın second part, students make sentences by using 'if only/ I wish' structure.

IV. PRODUCTION

Teacher wants students to be groups including three students and says they talked about their wishes and they saw other people's wishes. Therefore, teacher hands out pictures of different people who are in different situations. Teacher wants to create a context for the students by giving the pictures to them. She gives one picture to each group and each group has three members and she wants them to think about the person on the picture and his or her wishes and wants them to write three sentences stating his or her wishes, so they will think about wishes and try to write full sentences in order to state their wishes.

Үй тапсырмасы

Teacher wants students prepare a wishlist about their families' wishes. They will write at least five sentences.











Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 14.11.2015

Пәні:Ағылшын

Мұғалімі : Баймуканова Ляззат Маратовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Ecology.

The Aral Sea disaster

The Youth Eco-Parliament

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды ағылшын тілінде Арал өзенінің проблемасы туралы әңгімелету

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар Арал өзенінің проблемасы туралы әңгімелейді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Warm-up:

Teacher greets the students by saying 'Good morning, class' and 'How are you today?'. After greeting, teacher wants students to close their eyes and asks ' What do you want to do now? or Where do you want to be now instead of in the classroom?'

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу



  1. Warm up: Association

  1. Checking homework: read the text and put the English equivalents on cards.

Ecology

  1. Speaking:

Have you ever been to the Aral Sea?

Have you ever heard about the Aral Sea?

Where is it located?

What sea is it now?

What's the problem of the Aral region?

Is the problem of the Aral Sea only the problem of Kazakhstan?

T - S

  1. Vocabulary: desert, reduction -сокращение, irrigation - орошение, shrinkage - , disaster - бедствие, pollutant - загрязнитель, cause - случай, pour - литься, damage - повреждать, ущерб, contain -содержать, soil - почва.

Pronunciation S - Cl - T

6.The work in groups/ Reading ex6p80

Ой - толғау

Ask the questions about Aral Sea

1 group N2

2 group N1

Үй тапсырмасы

ex12, 13 p82 - 83 complete and learn

Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 18.11.2015

Пәні:Ағылшын тілі

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Caring for our world.

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды ағылшын тілінде ауаның ластануы туралы әңгімелету

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде ауаның ластануы туралы әңгімелейді және белгілі тақырып көлемінде қолдана біледі.

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Warm-up:

Teacher greets the students by saying 'Good morning, class' and 'How are you today?'. After greeting, teacher wants students to close their eyes and asks ' What do you want to do now? or Where do you want to be now instead of in the classroom?'

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу



  • To increase, to preserve, to improve, to inherit, to integrate, harmful, an emission, marine, a discharge, tight, releases.

  • Who can tell me, what day is it today? What is pollution? What kinds of pollution do you know? What can you say about the pollution on Earth?

Ex. 23 p. 86 Give me your copybooks!

Today we are going to read and talk about caring of our world.

Ex. 1 p. 86 Brainstorming. Answer the questions.

Ex. 2 p. 87 Make matches.

Ex. 3 p. 87 Complete the table and mark the stress.

Ex. 4 p. 87 Read the text and tell your opinion!

Ex. 5 p. 87 Read the text again and match the words.

Ex. 6 p. 88 Complete the table.

Ex. 7, 8 p. 88 Write out the words connected with ecology from the text.

Example: environmental policy, environmental problems, … .

Ex. 9 p. 88 Read the text!

Ex. 11 p. 89 Discussion.


ІІІ

Ой - толғаныс

I hope the lesson was interesting and useful for you. What have you learnt today?

Үй тапсырмасы

Ex. 10 p. 89, to learn the new words.



Тексерілді Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 28.11.2015

Пәні:Ағылшын тілі

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Land Pollution

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды ағылшын тілінде жердің ластануы туралы әңгімелету

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде жердің ластануы туралы әңгімелейді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Warm-up:

Teacher greets the students by saying 'Good morning, class' and 'How are you today?'. After greeting, teacher wants students to close their eyes and asks ' What do you want to do now? or Where do you want to be now instead of in the classroom?'

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу



  • Deplete, fossil, substantial, avoid, inhale, purify, humidity, negotiate, absorb

  • Who can tell me, what day is it today? What is pollution? What kinds of pollution do you know? What can you say about the pollution on Earth?

Ex. 23 p. 86 Give me your copybooks!

Today we are going to read and talk about caring of our world.

Ex. 1 Brainstorming. Answer the questions.

Ex. 2 Make matches.

Ex. 3 Complete the table and mark the stress.

Ex. 4 Read the text and tell your opinion!

Ex. 5 Read the text again and match the words.

Ex. 6 Complete the table.

Ex. 7 Write out the words connected with ecology from the text.

Example: environmental policy, environmental problems, … .

Ex. 9 Read the text!

Ex. 11 Discussion.


ІІІ

Ой - толғаныс

I hope the lesson was interesting and useful for you. What have you learnt today?

Үй тапсырмасы

Ex. 10 p. 98, to learn the new words.



Тексерілді Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 2.12.2015

Пәні:Ағылшын тілі

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Water Pollution

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды ағылшын тілінде судың ластануы туралы әңгімелету

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде судың ластануы туралы әңгімелейді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Warm-up:

Teacher greets the students by saying 'Good morning, class' and 'How are you today?'. After greeting, teacher wants students to close their eyes and asks ' What do you want to do now? or Where do you want to be now instead of in the classroom?'

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу



  • Dump, incorporate, require, oblige, detect, slick, toxic, ban, identify

  • Who can tell me, what day is it today? What is pollution? What kinds of pollution do you know? What can you say about the pollution on Earth?

  • Give me your copybooks!

Today we are going to read and talk about caring of our world.

Ex. 1 Brainstorming. Answer the questions.

Ex. 2 Make matches.

Ex. 3 Complete the table and mark the stress.

Ex. 4 Read the text and tell your opinion!

Ex. 5 Read the text again and match the words.

Ex. 6 Complete the table.

Ex. 7 Write out the words connected with ecology from the text.

Example: environmental policy, environmental problems, … .

Ex. 9 Read the text!

Ex. 11 Discussion.


ІІІ

Ой - толғаныс

I hope the lesson was interesting and useful for you. What have you learnt today?

Үй тапсырмасы

Ex.15 p.112

Prepare a poster about oil pollution



Тексерілді Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 5.12.2015

Пәні:Ағылшын тілі

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

The ways of Solution Ecological Problems p. 111

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды ағылшын тілінде судың ластануы туралы әңгімелету

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар ағылшын тілінде судың ластануы туралы әңгімелейді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Краткосрочный план по английскому языку 11 класс

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


Fill in the gaps with words derived from the words in brackets.

I have prepared for you some texts. Each group will get its own one. While reading you should use the scheme which is called Fishbone. I'd like to remind you what it is. It's a special scheme that helps us to structure the text. The main problems are put in the head, upper bones are used for reasons (why the problem exists), lower bones are used for facts proving the existence of the reasons. Facts give the problem clear outlines. Your notes should be short. Use key words, contractions and exact details from the text. In the end you should come to the conclusion (or find possible ways to solve the problem) and put it in its tail. You will choose one representative from each group to announce the answers.(слайд 41)

Text №1 (1 group)

Text №2

It's possible to use

I can use it

I want to improve my skills

Cluster

Fishing questions

Shooting questions

Fishbone

RAFT



ІІІ

Ой - толғаныс

I hope the lesson was interesting and useful for you. What have you learnt today?

Үй тапсырмасы

Prepare a project on theme " The environment where I live"









Тексерілді Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 9.12.2015

Пәні:Ағылшын тілі

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Australia in brief p. 188

Сабақтың мақсаты

Оқушыларды ағылшын тілінде Австралияның географиялық жағдайымен және климатымен таныстыру

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушыларды ағылшын тілінде Австралияның географиялық жағдайымен және климатымен танысады

Әдіс-тәсілдер

Тренинг

Топқа бөлу

Сөзбе сөз қайталау

Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

The beginning of the lesson. What date is today? What season is it? What season is it in Australia now?

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


Today we are going to speak about Australia, a very wonderful land. People call it a green island in the blue see. Australia is unique in its geographical position as well as in its wildlife. To begin with, let`s revise the lexical units of our lesson.

To discover

Multicultural

coat of arms

natives

southern hemisphere

desert

is washed

colourful

species

expression

to lauph

IV.Audition. Listen to the text about Australia and do the test that follows:

Australia is a very beautiful country. It is a country, a continent and an island at the same time. Australia was discovered by Captain James Cook in 1770. The first settlers of the continent were the British prisoners. People of 200 nationalities live on the island nowadays. It is a multicultural country. Australia is located in southern hemisphere. So it is summer there now. The Australians love their wildlife very much. Their best-loved animal is koala. You can find half a million species of birds, animals and plants on the continent. The Australian people are very proud of their wonderful land.

V. The test. Choose the correct answer and fill in the gaps

1). Australia was discovered by ---.

a). Cook, b). Columbus, c). Miklukho-Maclay.

2). The first settlers in Australia were ---

a). soldiers, b). English prisoners, c). aborigines.

3). People of --- nationalities live there.

a). 500, b). 200, c). 50.

4). Australia is located in --- hemisphere.

a). northern, b). southern.

5). It is--- in Australia now. Wht is the largest oo in Australia?

a). winter, b). autumn, c). summer, d). spring.

6). The best-loved animal in Australia is ---.

a). kangaroo, b). koala, c). dingo.

Questions to the text:

1). What is the best-loved animal in Australia?

2). What does koala eat?

3). Do koalas drink much? Why?

4). Where does koala live?

5). When is it most active?

6). What kind of animal is koala?

7). What is koala's life-span?

8). Where can you see koala in Australia?

ІІІ

Ой - толғаныс

I hope the lesson was interesting and useful for you. What have you learnt today?

Үй тапсырмасы






Тексерілді Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 12.12.2015

Пәні:Ағылшын тілі

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Cities and Landmarks p. 191

Сабақтың мақсаты

Оқушылармен Австалияның халқының саны, ауылшаруашылығы туралы әңгімелеу

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар Австалияның халқының саны, ауылшаруашылығы туралы әңгімелейді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг,Топқа бөлу,Сөзбе сөз қайталау,Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Children, at the previous lesson each of you worked with the extracts from the text about great cities, industrial centers and the political system of Australia, now you are divided in to 3 groups according to your extracts. I give you 3 cards.

Card № 1(a)

the capital of the state
to be situated in
inhabitants
is rich in
are mined
produce goods

Card № 2(b)

a self - governing state
the head of the state
consist of
is represented by
relations with

Card № 3(c)

the main occupation
wheat is grown
sheep stations
is developed
of British origin

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


а) Finish the sentences:

  1. There are 5 big cities in Australia…

  2. Sydney has about 3…

  3. Australia is rich in…

  4. Most of the factories are concentrated…

  5. They produce goods for…

  6. The main occupation in Australia is…

  7. The great sheep-farms are…

б) Agree or disagree:

  1. The population of Australia is 26 mln. people.

  2. Most of the inhabitants of Australia are of the British origin.

  3. The Commonwealth of Australia is a Socialist state.

  4. The King of France is the head of the country.

  5. Australia consists of 6 states and 2 territories.

  6. The Commonwealth looks after the education, police and health.

  7. There are 2 Houses in the Federal Parliament.

  8. The New Democratic Party is in the House of Representatives in Australia.

  9. Australia Quiz

  1. What kind of State is Australia?

  2. What does Australia consist of?

  3. What is the area of this country?

  4. What is the population of Australia?

  5. Which part of the continent forms plateau?

  6. Where do the Central Lowlands lie?

  7. Which is the hottest month in Australia?

  8. Look at the table and say which rivers are not in the Commonwealth of Australia?

  9. What is the national symbol of this country?

  10. Who was Australia discovered by and when?

  11. Name please the main cities of Australia?

  12. What is the capital-city of the country?

  13. How many hot deserts are there in Australia?

  14. What unusual animals live in Australia?

  15. How many Houses are there in the Federal Parliament

ІІІ

Ой - толғаныс

I hope the lesson was interesting and useful for you. What have you learnt today?

Үй тапсырмасы






Тексерілді Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 16-19.12.2015

Пәні:Ағылшын тілі

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Famous Australians p. 194 New Zealand p. 197

Сабақтың мақсаты

Оқушылармен Австалияның халқының саны, ауылшаруашылығы туралы әңгімелеу

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар Австалияның халқының саны, ауылшаруашылығы туралы әңгімелейді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг,Топқа бөлу,Сөзбе сөз қайталау,Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Good morning, children. I'm glad to see you.

-How are you?

-It's time to start our lesson. Today we are going to have a Round- the world- Tour on the board of the plane. And I will be your guide. We will refresh your knowledge about English-speaking countries and also learn some interesting facts about them.

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


Let's travel to New Zealand. Do you remember what is the symbol of this country? You are quite right.. To learn more read some interesting facts about this country. But firstly let's put up the phrases and make up the sentences. (слайд 20,21)

1 kiwi is not a fruit

2 Queen Elizabeth II

3 Another native bird of New Zealand (the Moa)

4 There are presently around 9 sheep

5 Wellington, the Capital City of New Zealand

A is officially Queen of New Zealand.

B one of the largest birds in history

C is the southernmost capital city in the world.

D is New Zealand's native flightless bird

E to every 1 human in New Zealand (the population of New Zealand is 4 million).

And the last stop is in Canada. We'll have a rest here and enjoy sights and wonderful views .

ІІІ

Ой - толғаныс

I hope the lesson was interesting and useful for you. What have you learnt today?

Үй тапсырмасы

Ex.5 p.200

Make questions for answers given



Тексерілді Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 23.12.2015

Пәні:Ағылшын тілі

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

The friendliest country in the world

Сабақтың мақсаты

Оқушылармен Австалияның халқының саны, ауылшаруашылығы туралы әңгімелеу

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар Австалияның халқының саны, ауылшаруашылығы туралы әңгімелейді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг,Топқа бөлу,Сөзбе сөз қайталау,Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Good morning, children. I'm glad to see you.

-How are you?

-It's time to start our lesson. Today we are going to have a Round- the world- Tour on the board of the plane. And I will be your guide. We will refresh your knowledge about English-speaking countries and also learn some interesting facts about them.

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

Жетондар

Карта

ІІ

Мағынаны ашу


Let's travel to New Zealand. Do you remember what is the symbol of this country? You are quite right.. To learn more read some interesting facts about this country. But firstly let's put up the phrases and make up the sentences. (слайд 20,21)

1 kiwi is not a fruit

2 Queen Elizabeth II

3 Another native bird of New Zealand (the Moa)

4 There are presently around 9 sheep

5 Wellington, the Capital City of New Zealand

A is officially Queen of New Zealand.

B one of the largest birds in history

C is the southernmost capital city in the world.

D is New Zealand's native flightless bird

E to every 1 human in New Zealand (the population of New Zealand is 4 million).

And the last stop is in Canada. We'll have a rest here and enjoy sights and wonderful views .

ІІІ

Ой - толғаныс

I hope the lesson was interesting and useful for you. What have you learnt today?

Үй тапсырмасы

Ex.5 p.200

Make questions for answers given






Тексерілді Қысқа мерзімді жоспар

Күні: 26.12.2015

Пәні:Ағылшын тілі

Мұғалімі : Табанова Молдир Ерболатовна

Класс

11

Сабақтың тақырыбы

Test on Unit 2

Сабақтың мақсаты

Оқушыларға өткен тақырыптары бойынша алған білімдерін тексеру.

Күтілетін нәтиже

Сабақ барысында оқушылар өткен тақырыптары бойынша алған білімдерін тексереді

Әдіс-тәсілдер

Тренинг,Топқа бөлу,Сөзбе сөз қайталау,Ойлан тап

Сабақтың кезеңдері

Сабақтың мазмұны

бағалау

ресурстар

І

Қызығушылықты ояту

Good morning, children. I'm glad to see you.

How are you?

Формативті бағалау

Оқулық

Слайд

ІІ

Мағынаны ашу


1.They ...for us near the door.

a) are waiting b) waits c) is waiting d) am waiting

2. Harry ... television every day.

a) is watching b) watch c) watches d) are

watching

3. What... in the room now?

a)they are doing b) are they doing c) do they do d) they do

4. Ann ... French at all.

a) isn't speaking b) not speaks c) doesn't speaking d)

doesn 't speak

5. Mr Scott... German to Ann at the moment

a) speaks b) is speaking c) are speaking d) speaking

6. I'm busy now. I... to the radio,

a) am listening b) listen c) am listen d) listening

7. They ...to the seaside every summer.

a)are going b)goes c)go d) is going

8. No, I... the newspaper at the moment.

a)am not reading b) don't read c) don't reading d) amn't

reading

9. No, she ... in this house.

a) isn't live b) don't live 'c) doesn't live d) lives

not

10. Where ...he is from?

a) are you thinking b) do you think c) are you think

d) you don't think

11. Mum is in the kitchen. She ...a cake.

a) Makes b) make c) is making d) making

12. I usually... to work, but today 1... because my car is broken.

a) drive, am walking b) am driving, walk c) drive, walk d) am

driving, am walking

13. What...? - He's a doctor.

a) your father does b) your father does do c) does your father

ІІІ

Ой - толғаныс

Үй тапсырмасы

To revise Unit





© 2010-2022