Открытый урок по английскому языку на тему Полезная еда (5 класс)

Раздел Иностранные языки
Класс 5 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Конспект открытого урока английского языка в 5 классе

в соответствии с требованиями ФГОС второго поколения

Spotlight - 5, Module 8.

Учитель: Удаева Фатима Мирзаевна, МБОУ «лицей №8» г. Махачкала

Тема урока: «Healthy food».

Учебно-методический комплекс: УМК «Spotlight»- 5, Ваулина Ю.Е., Д. Дули, 2014

Оснащение урока: компьютер, Class CD к учебнику, проектор, доска, компьютер, сайт дополнительных образовательных ресурсов УМК «Английский в фокусе» prosv.ru/umk/spotlight

Цели и задачи урока

цель:

  • формирование уважительного и доброжелательного отношения к народу и традициям изучаемого языка, а так же к традициям Китая; системы моральных ценностей; понимания важности изучения английского языка; воспитывать умение общаться с одноклассниками; развивать умение отстаивать свою точку зрения

задачи:

  • активизировать лексику предыдущих уроков по теме «Food and drinks» «активизировать грамматический материал: Countable/Uncountable nouns, употребление неопределенных местоимений some/any, местоимений и конструкций (How) many/(How)much

  • формирование умения работать c проектором и доской, используя сайт дополнительных образовательных ресурсов УМК «Английский в фокусе» prosv.ru/umk/spotlight

Ожидаемый учебный результат

Данный урок обеспечивает формирование личностных, метапредметных и предметных результатов.

Ход урока. Stages of the lesson.

  1. Эмоциональное вхождение в урок. Lead-in (engage attention and create a context)

Цель: создание атмосферы дружелюбия, симпатии и новизны (ожидание сюрприза в конце урока).

Good morning, boys and girls,

I am glad to see you in a good mood. Today is the 17 th of March. Today we have an unusual lesson because our school's teachers are invited at our lesson and they will be our guests. I hope that everybody who is present at our lesson won't be strict towards us. We promise you to do all our best. At the end of the lesson there will be a small surprise for you. Please, look at the board. (Слайд 1)

The proverb:

An apple a day keeps the doctor away.

Кто яблоко в день съедает, у того врач не бывает.

What is about our theme?

Our theme is about Healthy food. (Слайд 2)

Please, look at the board.

(Слайд 3)

You can see the plan of the lesson (Слайд 4)

Class

Class 5 th.

Aims

To introduce and practice language for food

  • to revise vocabulary for names of food/drinks

  • what would people like…?;

  • to revise Countable/Uncountable nouns

  • to revise rules for some/any/much/many/How many/How much

2. Постановка цели урока, учебной проблемы. Мотивация учебной деятельности. Introduce the language.

Формулирование учащимися целей и задач урока. Это достигается введением учебной проблемной ситуации.

  1. Фонетическая зарядка. Аудиозапись.

Listen and repeat (exercise 1page 98). (Слайд 5)

(Слайд 6)

  1. Imagine you are at a fast food restaurant, for example, Tony's. Please, look at the board. It' a menu. Let's act out the dialogue.

Открытый урок по английскому языку на тему Полезная еда (5 класс)

You are customers who would like to order food.

My question is: What should we know to order food there?

Suggested answer: We should know the names of food/drinks.

Thank you, what else?

Suggested answer: We should know polite phrases for ordering food.

Yes, you are right. Thank you.

So, what is the main aim of our lesson?

Suggested answer: The main aim of our lesson is to find out what phrases people use to order food at fast food restaurant.

3. Отработка навыков. Перенос лексико-грамматического материала модуля в ситуации речевого общения на примере ресторана быстрого питания. Обратная связь и рефлексия. Practice the language.

Teacher: We have already brainstormed with you some of the problems with new vocabulary and can fulfill the main task of the lesson. We should learn how to order food at a fast food restaurant.

Teacher: You are given some phrases on the screen.

(Слайд 7)

Which sentences does the cashier say? Which does the customer say?

  • Take away, please

  • Can I take you order?

  • I'd like a large cheeseburger, please.

  • Would you like anything to drink with that?

  • Is that eat in or takeaway?

  • Here you are.

  • An orange juice, please.

  • Enjoy your meal.

  • Thank you.

(Слайд 8)

  1. What is the English for…?

  • Можно принять у вас заказ?

  • Приятно провести день.

  • Хорошая идея!

  • Здорово!

  • Вы будете кушать здесь или возьмете с собой?

  • Вы бы хотели какой-нибудь напиток?

  • Я бы хотел большой чизбургер, пожалуйста.

  • Спасибо. Приятного аппетита.

5. Закрепление. Развитие умения вести диалог этикетного характера. Use the language.

Используя выражения этикетного характера, учащиеся составляют диалоги. Затем можно разделить подгруппу на несколько групп. Каждая группа представляет собой 2-3 посетителя и одного кассира/официанта в ресторане быстрого питания.

Let's try to act out several dialogues between a customer and the cashier.

Then students act out their dialogues.

(Слайд 9)

6. Актуализация знаний. Мозговой штурм. Brainstorming. Language focus.

Повторение и обобщение употребления неопределенных местоимений some, any, местоимений many, much и конструкций How much/How many. Учащимся предлагается таблица. Они должны сформулировать правила и дать свои примеры на каждое из них, используя ранее изученную лексику.

That's why I would like to direct your attention to the main aim of today's lesson.

Let's start with names of food. But we will try to perform two tasks at the same time.

Is it useful to revise (remind you) the basic rules for using Countable/Uncountable nouns and rules for using some/any/much/many/How many/How much?

Suggested answer: Yes, they are very important rules.

(Слайд 10)

Teacher: Please, look at the board. You are given a table with the rules.

Affirmative (+)

(утверждение)

Interrogative (?)

Negative (-)

Countable/

Uncountable

Some

There are (some) apples.

There is some cheese.

Any

Are there any apples?

Is there any cheese?

Any

There aren't any apples.

There isn't any cheese.

Teacher: It's time for your own examples.

Учащиеся приводят свои примеры на употребление some/any, активизируя употребление ранее изученной тематической лексики. (Развитие воображения и умения моделировать ситуацию).

Teacher: When do we use How much/How many?

Suggested answer: We use How many with countable nouns. We use how much with uncountable nouns.

Teacher: It's time for your own examples.

(Учащиеся приводят свои собственные примеры, активизируя ранее изученные ЛЕ).

Teacher: You have succeeded in revising your knowledge connected with using Countable/Uncountable nouns and rules for using some/any/much/many/How many/How much.

As you know, practice makes perfect.

7. Первичное закрепление знаний. Check comprehension. (Слайд 11)

Учащиеся выполняют задания на доске. Рефлексия учебной деятельности происходит путем проверки выполненных заданий самими же учащимися.

Write a/an or some.

_____apple

_____banana

_____lemon

_____spoon

_____butter

_____bread

_____egg

_____rice

_____sugar

_____milk

_____water

_____ice cream

_____tea

_____coffee

8. Физкультминутка.

9. Find 12 words and write them below. (Слайд 12)

t

o

m

a

t

o

i

p

l

l

e

m

o

n

k

i

p

a

s

t

a

i

v

n

e

g

g

y

c

o

u

e

g

f

i

s

h

n

s

a

c

a

k

e

i

o

h

p

a

c

i

c

e

m

p

i

f

x

o

k

a

u

l

j

a

e

a

d

e

(Слайд 13)

10. Fill in the gaps with some/any.

  1. Is there ______ juice on the table? - Yes, there is ______ juice on the table.

  2. Give me ______ butter please. - But there isn't ______ butter in the fridge.

  3. Are there ______ shopping malls in the center of the city? - Yes, there are ______ shopping malls in the center of the city.

  4. Are there ______ flowers in the garden? - No, there aren't ______ flowers there.

  5. Give me ______ bread please.

  6. Is there ______ jam for tea? - Yes, there is ______ jam for tea.

(Слайд 14)

  1. Write much or many.

  1. How ___________ children are there in your class?

  2. How ___________ milk do you want in your tea?

  3. How ___________ bread do you eat every day?

  4. How___________ apples are there in it?

  5. How ___________ players are there in a football team?

  6. How ___________ eggs do you need for the salad?

  7. How ___________ cheese did you buy?

  8. How ___________ friends do you have?

(Слайд 15)

12. Put the words in the correct order:

1. Glad, to see, am, I, you.

2. Some, tea, would, like, you?

3. Welcome, are, you.

4. Please, yourself, help.

5. So, am, I, hungry.

6. Very, thank, you, much.

7. You, help, I, can?

(Слайд 16)

1. I am glad to see you.

2. Would you like some tea?

3. You are welcome.

4. Help yourself, please.

5. I am so hungry.

6. Thank you very much.

7. Can I help you?

(Слайд 17)

13. Translate sentences from Russian into English:

  1. Сахар плох для ваших зубов.

  2. Мы должны есть здоровую пищу такую как фрукты, овощи, рыбу, орехи и пить молоко.

  3. Чтобы быть здоровым люди не должны есть чипсы, гамбургеры, жирное мясо и пить газводы.

(Слайд 18)

  1. Sugar is bad for your teeth.

  2. We must eat healthy food such as fruits, vegetables, fish, nuts and drink milk.

  1. To be healthy people must not eat chips, hamburgers, fat meat and drink gas waters.

(Слайд 19)

14. Аудиозапись. How much do you know about Thanksgiving? Прослушать текст и выбрать нужный вариант ответа.

  1. At Thanksgiving American say 'thank you ' for their …

  1. Food B. country C. family

  1. Americans celebrate Thanksgiving on the…

  1. 4th Friday in October.

  2. 4th Thursday in November.

  3. 2nd Friday in November.

  1. A typical Thanksgiving meal is:

  1. melon, chicken and pumpkin ice cream.

  2. turkey, potatoes, corn and pumpkin pie.

  3. pumpkin soup, hamburger, fries and carrot pie.

  1. Thanksgiving is sometimes called …

  1. Pumpkin Day. B. Turkey Day C. Harvest Day

  1. At Thanksgiving American families watch…

  1. basketball B. baseball C. American football.

14. Развитие умения изучающего чтения. Развитие навыков монологической речи на основе прочитанного. Feedback. Применение изученного.

The last part of our lesson will be devoted to speaking and listening. We have two texts on page 100 and while reading I would like you to pay attention to the questions given on the board, because after reading we are going to answer them.

Read the text again and answer the questions.

  1. What do the British people have to celebrate a birthday?

  2. How old is the boy from Britain

  3. What does John love?

  4. Does he play games with his friends or watches cartoons?

  5. Who wrote the second text?

  6. What does red color mean in China?

  7. Why do they eat long noodles?

  8. How do John and Lee decorate their houses?

  9. What birthday party would you like to have? Why?

John and Lee have expressed their opinions about birthday parties in Britain and China.

15. Answer the question.

1. What can you say about your birthday party?

2. Does your mum make anything special?

3. Do you have a table full of food, sandwiches, small cakes and chocolate biscuits?

4. How do you decorate your room?

5. Do you decorate your room with balloons?

6. Do you play party games?

(Слайд 20)

16. What food is healthy?

(Слайд 21, 22)

(Слайд 23)

17. What would you like

1. for breakfast?

2. for dinner?

3. for supper?

(Слайд 24, 25)

(Слайд 26)

Are you a healthy child?

(Слайд 27)

1. What would you eat for breakfast?

a. porridge

b. hamburger with tea

c. pizza with cola

(Слайд 28)

2. Do you often go to McDonalds?
a. never
b. seldom
c. often

(Слайд 29)

3. What would you eat for dinner?

a. porridge

b. meat

c. I would go to McDonalds

(Слайд 30)

4. What would you eat for supper?

a. salad with orange juice

b. cheese

c. hamburger

(Слайд 31)

5. Do you do morning exercises?

a. every morning

b. seldom

c. never

(Слайд 32)

16. Cинквейн.

И в заключение хочу посвятить Вашей работе на уроке синквейн. Для тех, кто не слышал раньше этого слова, объясняю, что синвейном называют белые стихи, а в образовании этот прием используется для активизации познавательной активности учащихся на уроке.

(Слайд 33)

Правило написания синквейна:

1. В первой строчке тема называется одним словом (обычно существительным).

2. Вторая строчка - это описание темы в двух словах (двумя прилагательными).

3. Третья строчка - это описание действия в рамках этой темы тремя словами.

4. Четвертая строка - фраза из четырех строк, показывающая отношение к теме.

5. Последняя строка - это синоним из одного слова, который повторяет суть темы.

Как это делать:

Название (обычно существительное) --------
Описание (обычно прилагательное) --------
Действия --------------------
Чувство (фраза) ----------------
Повторение сути ----------------

17. At the end of the lesson there is a small surprise for you. I'd like to give an apple for everybody.

The proverb:

An apple a day keeps the doctor away.

Кто яблоко в день съедает, у того врач не бывает.

I wish you to be healthy, good luck, happiness.

18. Итоговое задание. Consolidation.

(Слайд 33)

Рефлексия Let's finish our lesson up.

Открытый урок по английскому языку на тему Полезная еда (5 класс)

Открытый урок по английскому языку на тему Полезная еда (5 класс)

Благодарю Вас за активность и инициативность на уроке.



© 2010-2022