- Преподавателю
- Иностранные языки
- Қазақ әдебиетіатыр пәнінен Өтеген батыр дастаны тақырыбында сабақ жоспары
Қазақ әдебиетіатыр пәнінен Өтеген батыр дастаны тақырыбында сабақ жоспары
Раздел | Иностранные языки |
Класс | 10 класс |
Тип | Статьи |
Автор | Тохбергенова Р.М. |
Дата | 17.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: Жамбыл Жабаев «Өтеген батыр» дастаны
Сабақтың мақсаты : Жамбыл Жабаев туралы түсініктерін кеңейту, дастанның идеясын ашып, патриоттық тәрбие беру, оқушылармен топтық жұмыс ұйымдастырып, сыни тұрғыдан ойлануды дамыту.
Күтілетін нәтиже: Жамбыл Жабаевтың эпик ақын екені туралы біледі, дастан туралы түсініктері қалыптасады, басты кейіпкерді сипаттайды, дастанды күнделікті өмірмен байланыстыра алады, топта бірлесіп жұмыс істей алады.
Сабақтың барысы: Топтастыру стратегиясы бойынша ықпалдастық жүргізу, рефлексия
Әдіс - тәсілдер: СТО элементтері, топпен жұмыс, шығармашылық жұмыс, диалогтік әдіс, рефлексия.
Құрал - жабдықтар: интербелсенді тақта, презентация, флипчарт, стикер, маркер, бейнежазба.
Дидактикалық материалдар: Таратпа қағаздар, бағалау парақшалары
Сабақтың мазмұны
10 сынып
Қазақәдебиеті
Сабақтыңтақырыбы
ЖамбылЖабаев«Өтегенбатыр»дастаны
Сілтеме
Күнтізбелікжоспар, 10 - сыныпқаарналған«Қазақәдебиеті»оқулығы
Жалпымақсаттар:
1. Білімділік: Ж. Жабаевтың«Өтегенбатыр»дастанытуралытеориялықбілімінқалыптастыру. Дастанныңмазмұнынтүсініп, ақыншығармашылығыжайлыбілімдерінтолықтыру2. Дамытушылық: Дастанныңмазмұныментанысаотырып, сынитұрғыданойлауындамытужәнетоптабелсендіәрекететудағдыларынқалыптастыру.3. Тәрбиелік: Дастанныңнегізгіидеясыарқылыоқушылардыелжандылыққатәрбиелеу, топтаынтымақтасажұмысістеугежәнеізденімпаздыққаүйрету
Ресурстар
Оқулық,интербелсендітақта,сабаққақажеттіресурстар,Мұғалімгеарналғаннұсқаулық(1 - деңгей), АКТ, фломастер
Әдіс - тәсілдер
жеке,жұппен,топпен
Әдісі:АКТ,диалог, бағалау, жасерекшелігінесайоқыту, дарындыжәнеталанттыбалалардыоқыту, көшбасшылық
Күтілетіннәтиже:
- Дастанныңмазмұныментанысады
- Құрылысынаталдаужасайалады
- Дастанныңмазмұнынақарайойқорытаалады
- Өзпікірлерінортағасалады, өзіндіккөзқарастарықалыптасады
- Дастандыөмірменбайланыстыраалады
Түйіндіидеялар
«Өтегенбатыр»дастаныэпикалықжанрдажазылғантереңфилософиялықмәнібаршығарма
Дереккөздер
Оқулықпенжұмыс
Сабақтыңбарысы
Мұғалімніңіс - әрекеті
Оқушыныңіс - әрекеті
Ұйымдастырукезеңі
1. Топтажайлықарым - қатынасорнатужәнеөз - өзінесенімділікарттырумақсатында«Сенмаған,менсаған»психологиялықтренингөткізу.2.Күнніңсәулесіндегі«ақын, жырау, жыршы»сөздеріжазылғанқағаздардыалуарқылытопқабөлемін.Топережелерінсақталуынсұраймын.
Топережесі:1.Берілгентапсырмалардыбірлесеорындау
2.Уақыттытиімдіпайдалану
3.Тыңдайбілу,пікірлеріменсанасу.
4.Өзойыннақтыдәлелдемелерменжеткізебілу.
5.Топжұмысынабелсенеараласу
6. Әркімніңпікіріқұнды
Бағалаупарақтарынтаратамын
Оқушыларбір - бірінеқарап, өздерініңбойындағыжақсықасиеттерітуралыайтады. Мысалы:«Менсенсияқтысабырлыболғымкеледі,менсенсияқтыбілімдіболғымкеледі»Оқушыларкүнніңсәулесіндегіжазуларарқылы3топқұрайды.Әртопөзатауларынатүсінікбереді.Топережесінтоптаталқылайды.
Бейнежазбакөрсету
Оқушылардыңназарынсабаққааударумақсатында«Туадыерлерелүшін»тақырыбындабейнежазбакөрсету.
Оқушыларбейнежазбатуралыойларынортағасалады.
Қызығушылығынояту
1.«Миғашабуыл»әдісібойыншамұғалімтопқапроблемалықсұрақтарқояды.
1.Ақындардыңбатырлартуралыдастанжазуыныңсебебінеде?
2.Батырқандайіс - әрекетарқылытанылады?
3.Дастанныңөзіндікерекшелігінеде?
Топсынитұрғыданойлаудыдамытаотырып, бүгінгісабақтыңтақырыбыменмақсаттарытуралыойқозғайды.
Мағынаныажырату:
«Ойлан - жұптас - бөліс»стратегиясыарқылы«Өтегенбатыр»дастаныныңмазмұныментаныстырумақсатындаәртопқатапсырмаберу.
Ақынтобы:/Кластерәдісі/
Оқулықтандастанның1, 2, 3беттеріноқыптанысуүшінқосымшажоспарберіледі.
1. Өтегенбатырғасипаттама
2.Отаршылдықсаясат
3.Халықтыңтұрмысы
Кластерәдісі
Өтеген батыр
Елжандылығы
Мінезі
Қарым - қатынасы
Жыршытобы:
/Түртіпалуәдісі(инсертәдісі)/
Оқулықтандастанның4, 5, 6беттеріноқыптанысуүшінқосымшажоспарберіледі
1. Халықтыңжерденайырылуы
2. Жерұйықтыіздеу
3. Қазақжерлерінесипаттамаберу
Бұрыннанбілемін
Менүшінжаңалық
Келіспей - мін
Сұрақ пайдаболды
V
+
-
?
Жыраутобы:«Фишбон»немесе«Балыққаңқасы»әдісі
Оқулықтандастанның7, 8, 9беттеріменоқыптанысуүшінқосымшажоспарберіледі
1. Айдаһарменайқасы
2. Өтегенніңерлігі
3. Әулиеніңбатасы
СебептеріПроблемаҚорытындыДәлелдер
Оқушылармәтіндітоптажекежұмыс,жұптықжұмыс,топтықжұмысжүргізеотырыпталқылайды.
Ақынтобы:Өтегенбатырғасипаттамабереді,оныңелжандылығы,халықпенқарым - қатынасы,дастаннаннақтыдәлелдемелерменайтыпжеткізеді.(жұптасыпжәнетоптаталқылайды)
Жыршытобы:Оқушылармәтіндіоқыпшығады.Әркімөзіжеке-жекеоқиды.Оқыпболғансоңтопболыпкестенітолтырады.Өзаратопішіндеталқылайды.Бірініңбілмегенінбір-бірінеайтады. Жырау тобы:Оқушыларқиял - ғажайыпсарындаайдаһарменӨтегенніңайқасуын,Өтегенбатырдыңерлігіжәнеәулиеменкездесуінжұптасыпжәнетоптаталқылап,Балық
қаңқасыныңбасынадастандақарастырылатынпроблеманыбелгілейді,жоғарғы«қосымшабұтақтарына»проблеманыңсебебін,төменгісүйекшелерінеоқубарысындасебептінақтылайтындәйектержазады,құйрығынақорытындыжазады.
Сергітусәті
Жаттығужасау
Ой - толғаныс
«Ойжалға»стратегиясыарқылы«Жастардыңарманы-мәңгілікел»тақырыбындаәңгімеқұрау
Оқушыларқорытындыжасайды.
Бағалау
ОқушыларғабағалаутуралынұсқауберуБағалаукритерийі:1. Сабаққабелсендіқатысыпотыру2. Нақтыдәлелдемелеркелтіру3. Ойынтолықжеткізу4. Сөйлеушеберлігі
Оқушыаты - жөні
Миғашабуыл
Ойлан - жұптас - бөліс
Ой - толғаныс
Жиынтықбаға
Әртопбасшыөзтобынбағалайды,бағалаупарақтарынтолтырадыТоптықжұмыстардыңжиынтықбағасықойылады
Рефлексия
«Екіжұлдыз,біртілек»көңіл - күйарқылыкерібайланыстыалу
Оқушыларкерібайланысстикерінтолтырады.