- Преподавателю
- Иностранные языки
- Ағаштар неге ашуланды?
Ағаштар неге ашуланды?
Раздел | Иностранные языки |
Класс | - |
Тип | Другие методич. материалы |
Автор | Токымтаева А.Г. |
Дата | 06.02.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Токымтаева Ақбота Ғалымқызы
ШҚО, Семей қаласы №10 ЖОББМ КММ
Сыныбы: 8
Пәні: қазақ тілі
Авторы: С. Дюсебаев, Г. Байтилеуова, А. Кошкари, Г. Боранбаева
Баспа: Алматы, «Мектеп»-2012
Сабақтың тақырыбы: Ағаштар неге ашуланды?
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға жеріміздің табиғаты жайлы мағлұмат беру.
Сабақтың міндеттері:
-
Білімділік: Оқушыларға жергілікті жеріміздің табиғаты жайлы түсінік беру;
-
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау, пайымдау
қабілеттерін дамыту, сөйлеу шеберлігіне, ой ұшқырлығына баулу;
-
Тәрбиелік: Оқушыларды жеріміздің табиғатын қорғауға, аялауға тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың әдісі: түсіндіру, баяндау. сұрақ-жауап, сөздік жұмыс, Сабақтың көрнекілігі: табиғаттың суреттері, кестелер, қосымша материалдар.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлеметсіңдер ме, оқушылар?
Сабаққа дайындықтарың қалай?
Бүгін кім кезеші?
Бүгін нешісі?
Аптаның қай күні?
Сыныпта кім жоқ?
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
Үйге қандай тапсырма берілді?
Үйге ереже, жаңа сөздерді жаттау. Табиғатқа байланысты нақыл сөздер жаттау.
ІІІ. Жаңа сабақ: Ағаштар неге ашуланды?
-Оқушылар, осы уақытқа дейін балалар әдебиетіне үлес қосқан қандай ақын-жазушылармен таныстық?
Міне, бүгін біз Б. Соқпақбаевтың тағы бір әңгімесі « Ағаштар неге ашуланды?» танысамыз.
1-тапсырма. Ой ашар.
Біз әңгімемен таныспас бұрын мынандай тапсырмалар мен жұмыс жүргізейік.
-
Ағаштың қасиеті туралы не білеміз?
-
Ағаштың қандай пайдасы бар?
-
« Жасыл ел » бағдарламасы туралы не білеміз?
-
Б. Соқпақбаев өмірі туралы не білеміз?
-
Б. Соқпақбаевтың қандай шығармаларын білеміз?
Соқпақбаевтың суретің көрсету.
Ал, ендеше олай болса дәптерге бүгінгі күнді жазып қоямыз.
Ақпанның он жетісі.
Сынып жұмысы.
2-тапсырма. Оқулықпен жұмыс
1.3- оқушыға мәнерлеп оқыту
2. тізбектей оқыту
3-тапсырма. Ой қозғау.
-
Алмабектің жіберген қателігі неде?
-
Ағаштар Алмабекті қалай жазалады?
-
Алмабек өзінің кемшілігін қалай түзеді?
-
Егер Алмабек ағаштардан кешірім сұрамағанда не болар еді?
-
Кәрі еменнің сөзің кім тауып оқиды?
ІV. Бекіту:
Ендеше балалар ағаштар неге ашуланады екен соны білейік. Ол үшін Алмабектің
кінәсін толтырайық.
Жас ағашты уақытылы суармайды
Алмабектің айыбы Түбін қобсытпады
Табиғатқа қастандық жасады
Өзге балалардан үйренгісі келмеді
Қорытынды: Бүгінгі сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардан нақыл сөздер туралы сұрау. Балалар міне бүгін ағаштардың пайдасы және қасиеті туралы көп танысып білдік. Ендеше осы ағашқа байланысты қандай тыйым сөздер білеміз?
-
жалғыз ағашты кеспе
-
жас бұтақты сындырма
-
көк шөпті жұлма
-Оқушылар, сонымен бүгін не үйрендік, не білдік?
VІ. Бағалау: Оқушыларды сабаққа қатысқаны, берген жауаптары бойынша бағалау.
VІІ. Үиге тапсырма беру:
Ереже жаттау. Ағаштар туралы нақыл сөздер жазып келу.