Табиғат – сұлылық қайнары

Тақырыбы: Табиғат – сұлылық қайнары. Сабақтың мақсаты: адам мен табиғаттың байланысы, табиғаттың ластануына әсер ететін факторлар, өнеркәсіпте қолданылатын тазартқыш қондырғылары туралы түсінік беру. Дамытушылық: тақырып бойынша оқушылардың сөздік қорын, түсініп оқу, комуникативтік, байланыстырып сөйлеу, баяндау машықтарын дамыту. Тәрбиелік: экологиялық, адамгершілік, жауапкершілік, ядролық соғысқа қарсы күрес тәрбиесі. Түрі: қорытынды сабақ, дәстүрлі емес. Пәнаралық байланыс: география, музыка, әдебиет. Көрнекіліктер: интерактивтік тақта, слайдтар. Әдістер: ой қозғау, сұрақ қою, әңгіме кестесі, диалог, көрнекілік стратегияларын пайдалану. Сабақтың эпиграфы: «Сүйейік табиғатты, аялайық!» Ө. Тұрманжанов .
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тақырыбы: Табиғат - сұлылық қайнары.

Сабақтың мақсаты: адам мен табиғаттың байланысы, табиғаттың ластануына әсер ететін факторлар, өнеркәсіпте қолданылатын тазартқыш қондырғылары туралы түсінік беру.

Дамытушылық: тақырып бойынша оқушылардың сөздік қорын, түсініп оқу, комуникативтік, байланыстырып сөйлеу, баяндау машықтарын дамыту.

Тәрбиелік: экологиялық, адамгершілік, жауапкершілік, ядролық соғысқа қарсы күрес тәрбиесі.

Түрі: қорытынды сабақ, дәстүрлі емес.

Пәнаралық байланыс: география, музыка, әдебиет.

Көрнекіліктер: интерактивтік тақта, слайдтар.

Әдістер: ой қозғау, сұрақ қою, әңгіме кестесі, диалог, көрнекілік стратегияларын пайдалану.

Сабақтың эпиграфы: «Сүйейік табиғатты, аялайық!»

Ө. Тұрманжанов .

Ұйымдастыру кезеңі:

  • Амандасу.

  • Сабақтың тақарыбын айту - «Тілек білдіру ағашы».

  • Таныстыру /топпен жұмыс: аты, ұраны, белгі.

1 топ: бүркіт. 2 топ: қызғалдақ.

І. Өткенді қайталау. Фонетикалық жұмыс. Адасқан әріп.

Тғиабта

Драмада

Икяогэло

Кіріспе сөз.

Табиғат адам үшін жаралыпты,

Бар қызық табиғаттан жаралыпты.

Табиғат - бұл өте үлкен ұғым. Табиғат - асыраушың, байлығын, күнделікті оқитын кітабың, тынығатын орның. Табиғат - Табиғатадамның еңбегінсіз, адам игілігі үшін жаралған жаратылыстың сыйы.

  • Ал балалар, табиғат пайда болды делік. Осы табиғатты игеру үшін кім керек?

Балалар: адам.

Тәрбиеші: дұрыс айтасыңдар. Табиғатты игеруші адамдар, яғни, біздер. Табиғатты қандай заттар құрайды?

Балалар: оман, тау, өзен, су, ағаш, ауа, аңдар, құстар, жан-жануарлар.

Тәрбиеші: адам өмірге келді де тұнып тұрған табиғатты қөрді, сұлулығын сезініп, сүйсінді. Енді осы табиғат байлықтарын пайдалана отырып не істеді?

Балалар: адам еңбектене бастады.

Тәрбиеші: Балалар, орман не үшін қажет, оның пайдасы жайлы кім өз ойын айтып береді?

1-ші оқушы: орманда түрлі аңдар, құстар, жабайы жануарлар мекендейді. Орман байлықтарын біз қажетімізге жаратамыз.

Тәрбиеші:орманды қалай қорғаймыз?

1-ші оқушы:ағаштарды сындырмау, табиғатты, өзен - көлдердіғ су қоймаларын ластамау, өрттен сақтау, аңдар мен қстарды қорғау.

Тәрбиеші: орман қорғаушыларын қалай атаймыз?

1-ші оқушы: қорықшылар, табиғатты қорғау қоғамы.

Тәрбиеші:қызыл кітап деген не? Оған қандай жануарлардың аттары жазылады?

1-ші оқушы: қызыл кітапқа сиреп бара жатқан адамдар мен құстардың аттары жазылады.

Тәрбиеші: ауа не үшін ластанады?

1-ші оқушы: улы заттар жалыны, завод, фабрикалар мен көліктерден шыққан улы газдар ауаны ластайды.

Капитандар сұрақтары:

1 топ:

  1. Табиғатсыз өмір бар ма?

  2. Тіршілік көзі не?

  3. Ең ұзақ өмір сүретіндер кімдер?

  4. Кореяда не істемейді?

  5. Орман ауаны не істейді?

  6. Орман ауаны қалай тазартады?

  7. Адамдар немен дем алады?

  8. К.Т.Тимирязев не дейді?

2 топ:

  1. Өсімдік ненің тірегі?

  2. Өсімдіктер ауа қабатына не бөледі?

  3. Ауаны улы газ бен шаңнан не тазартады?

  4. Қазіргі жетілген механизмдер өсімдіктердің рөлін атқара ала ма?

  5. Неліктен өсімдік түрлері мен жабайы жануарлар азайып кетті?

  6. Табиғатты сақтап, қорғауға баулитын қандай мақал-мәтелдерді білесің?

  7. Мемлекеттік Елтаңбамызда қандай өсімдік бейнеленген?

  8. Табиғатты аялап, сақтау байланысты тыйым сөздерді білесің бе?

Ой толғаныс.

  • «Адамның табиғатсыз күні жоқ,

Табиғаттың оны айтар тілі жоқ».

  • «Адамда табиғаттың баласы».

Ү» тапсырма: Қорықтар деген не?

Мақал-мәтелдер.

Етістік деген не?

Билеу (баспен, көзбен, ауызбен, қолмен).

Морфологиялық талдау.

Апат Қорықтар

Сөйлемді толтыру:

  1. ... өмір жоқ.

  2. Тіршілк көзі ... .

  3. Ең ұзақ өмір сүретіндер ... ?

  4. Орман ауаны ... .

  5. ... ... көмір кышқыл газын жұтып, ... ... тұрады.

Әдеби монтаж.

Аудару жұмысы.

Парақша 1

Қазақ тіліне аударыңдар:

  1. Кружающая среда и жизнь человека тесно связаны.

  2. Нужно сохранить чистоту воздуха.

  3. На предприятиях применяются очистительные сооружения.

  4. Работают контрольные пункты, проверяющие на вредность.

  5. Биологические очистители улучшают химический состав воды.

Парақша 2

Орыс тіліне аударыңдар.

  1. Адам өмірі мен қоршаған орта тығыз байланысты.

  2. Ауаның тазалығын сақтау керек.

  3. Өндірісте тазарту қондырғылары қолданылады.

  4. Зияндылықты тексеретін бақыау орындары жұмыс істейді.

  5. Биологиялық тазартқыштар судың химиялық құрамын жақсартады.

Шығармашылық жұмыс.

Қоршаған ортаның тазалығына әсер ететін факторлар

Табиғат – сұлылық қайнары.Табиғат – сұлылық қайнары.

Өнеркәсіп

Адамдар

ТранспортТабиғат – сұлылық қайнары.

Табиғат – сұлылық қайнары.Табиғат – сұлылық қайнары.Табиғат – сұлылық қайнары.

Табиғатты ластау

Улы, зиянды заттар шығару

Табиғат – сұлылық қайнары.Табиғат – сұлылық қайнары.

Ауа бассейнін қорғау

Табиғат – сұлылық қайнары.Табиғат – сұлылық қайнары.

Табиғатты ластанудан қорғау

Тазарту қондырғыларын орнату

Табиғат – сұлылық қайнары.Табиғат – сұлылық қайнары.

Ағаштер егу, күту

Биологиялық тазартқыштар қолдану

Атаменкен. ән

© 2010-2022