Урок по английскому языку для 2 класса по теме «Мой любимый спортсмен»

Конспект урока предназначен для 3 класса специализированной школы с углубленным изучением английского языка с 1 класса по учебнику Карпюк О. Д., Когут Н. А. На уроке повторяются изученные лексические и грамматические структуры,. названия одежды, цвета, а также образование утвердительных и вопросительных предложений в Present Simple. В данном конспекте показана работа над всеми видами речевой деятельности. Учитель использует такие виды работы, как работа в группах и в парах, работа с подстаново...
Раздел Иностранные языки
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Тема урока: My favourite sportsman.

Цель урока: тренировка в употреблении изученного лексического материала по теме

«Спорт», повторение названий цветов, одежды; повторение

грамматических структур, развитие умений строить вопросительные и

утвердительные предложения в Present Simple, развитие навыков

аудирования, устной диалогической и монологической речи, развитие

навыков чтения и письма; развитие фонематического слуха, памяти,

внимания и мышления; расширение познавательного интереса и кругозора

учащихся; воспитание здорового образа жизни.

Оборудование: подстановочные таблицы, раздаточный материал, опорные схемы,

магнитофон.

Ход урока.

I. Начало урока.


  1. Greeting.

    • Good morning, children. Get ready for the lesson. Today we are going to speak about different sports, our favourite teams and sportsmen.


  1. Phonetic drills.

We're having sports today.

Let's go out race and play.

Let's be winners, get a prize.

It is going to be nice.

Let's do judo. Let's have fun.

We can jump and we can run.

Let's play hockey and do gym.

We can be a real team!


  1. Warming up.

Урок по английскому языку для 2 класса по теме «Мой любимый спортсмен»

I like to play / do … volleyball


II. Основная часть урока.

  • I can see that you like to do sport and to play different sports games. But what is your favourite sport? What is your favourite team? What is your favourite sportsman?

Listening

- Look! This is Bill. Now listen to story about Bill and say what sport is his favourite.

This is Bill. He is English. He lives in London. His favourite sport is football. He likes to watch football matches on TV. His favourite team is Liverpool. It has got a very nice uniform. The sportsmen wear red T-shirts, red shorts and white socks.


  • What is Bill's favourite sport?

  • And do you remember what is his favourite team?

  • Yes, his favourite team is Liverpool.

  • Now listen to this story one more time and choose the picture with the uniform of this team.

( На доске находятся 3 рисунка:

Picture 1 - red T - shirt , white shorts and red socks;

Picture 2 - red T - shirt, red shorts and white socks;

Picture 3 - white T - shirt, red shorts, and white socks.)

Group work


  • Let's imagine, that you are football players, too. There are 3 football teams in our class. Now choose the captain of each team, name your team and draw your uniform.

  • Use the scheme.


  1. Our team is …

  2. We play football.

  3. We wear …

( Урок по английскому языку для 2 класса по теме «Мой любимый спортсмен» Каждая команда раскрашивает образец своей формы и составляют мини - монологи, представляя свою команду по плану)

Урок по английскому языку для 2 класса по теме «Мой любимый спортсмен»




Relaxation

Reading

  • Your favourite sport is football. But there are many other sports, too. Today we are going to read a letter from Ted to his friend Bob. Ted tells his friend about his favourite sport and about his favourite sportsman. Open your books .

(Дети читают текст письма в учебнике)

Dear Bob,

Thank you for your letter.

I am glad your favourite sport is car racing. It is my favourite sport, too. I like watching car races on TV. My favourite sportsman is Michael Frenoe. He is a prize winner in France this year. I like his uniform. It is red and white. I've got some posters and photos of Michael and his cars on the walls in my room.

Write about your favourite sportsman.

Best wishes,

Ted.

(После чтения текста ученики выполняют по учебнику задание True / False)

True / False


  1. Bob's favourite sport is horse racing.

  2. Ted's favourite sport is car racing.

  3. Ted's favourite sportsman is German.

  4. The uniform is red and black.

  5. The posters of Ted's favourite sportsman are on the walls in his room.

Writing


  • Now you know about Ted's favourite sport. I know that you have got your favourite sport and your favourite sportsman. Write the letter to your pen friend and then read it to your classmates

(Дети выполняют задание в рабочих тетрадях. Затем несколько человек читают свои письма одноклассникам)

Hello!

My name is ________________. I am _____________.

I am from ___________________________________.

________________________ is my favourite sport.

What is your _________________________________?

My favourite sportsman is _______________________.

What is your favourite sportsman?

Your pen - friend, _____________________________.

Dialogue.


  • Your letters are interesting. All of you have got friends. Ask them about their favourite sport, favourite sportsman or sport team.

  • Look at the example:

- Do you like sport?

- Yes, I do.

- What is your favourite sport?

- My favourite sport is football.

- What is your favourite team?

- My favourite team is "Dynamo Kiev".

- What uniform do they wear?

- They wear white and blue T-shirts, white shorts and white socks.

Come and see my posters.

- OK. Bye.

- Bye.

(Ученики сначала читают диалог, затем составляют диалог по опорной схеме, вставляя информацию о любимой команде или любимом спортсмене. В помощь ученики получают карточки с именами спортсменов или команд, а также описание их формы).

Опорная схема:

- Do you like sport?

- Yes, I do.

- What is your favourite sport?

- My favourite sport is football.

- What is your favourite team ( favourite sportsman )?

- My favourite team ( sportsman) is _____________________.

- What uniform do they ( does he / she wear )?

- They wear _______________________________________.

(He / she wears ___________________________________)

Come and see my posters.

- OK. Bye.

- Bye.

III. Итог урока

Summarizing.

Hometask - to read the Ted's letter in your books and prepare the dialogue in pairs.

© 2010-2022