Разработка урока английского языка на тему Цвета

Раздел Иностранные языки
Класс 6 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Разработка урока английского языка

по теме «Цвета»

с применением интерактивной доски

Тема: «The Kingdom of Colours».

Цели:

Обучающие:

1) отработка лексики по теме «Цвета»;

2) обучение чтению и декламации стихов;

Развивающие:

1) развитие лингвистической догадки;

2) повышение мотивации обучения;

Воспитательные:

1) воспитание умения работать в коллективе;

2) развитие поликультурной личности;

Оборудование урока:

1. Аудиозапись «Вальс цветов» П. И. Чайковского звучит в начале и в конце урока.

2. Класс оформлен разноцветными красочными воздушными шарами и цветами из бумаги.

3. Карточки с разноцветными шарами и животными.

4. Карточки с песней.

5. Карточки со словами, обозначающими цвет на русском, английском и казахском языках.

6. карточки с названиями цвета и прилагательными, которые характеризуют человека.

7. Карточки, которые ученики должны разукрасить соответствующим цветом.

8. Карточки со стихами.

Ход урока:

Приветствие.

1. Teacher: Good morning, dear friends. I am glad to see you. Welcome to the Kingdom of colours. You know everything in the world is different. The world around us is different and colourful. And we'll speak about colours at our lesson. Let's recite a poem.

2. Phonetic drill.

Flowers, flowers

I love you.

You are yellow,

You are blue.

White and red,

And green and brown.

In the village.

In the town.

3. Listen to music.

"Waltz of flowers"

Do you know the composer of this waltz? Who wrote this waltz?

4. Представление цветов по карточкам.

I'll give you the cards and you'll describe them.

5. Well, now I see that you know the names of the colours.

I would like you to recite the poems about colours.

(каждый ученик описывает карточку и читает стих)

Blue sea…

Blue sea, green tree.

Brown hand, yellow sand.

Rose red, grey head.

Snow white, black night.

Blue is the sea,

Green is the grass,

White are the clouds

As they slowly pass.

I see green, I see brown.

I stand up and I sit down.

I see red, I see blue,

I see you and you, and you!

This is a big green frog,

This is a big white dog,

This is a big grey rat,

This is a big black cat.

A pencil-box has many pencils:

Red and green and blue.

I'll draw a picture

And give it to you!

I have many pencils.

Red and green and blue.

I'll draw a picture

And give it to you!

The frog is green,

Green, green, green

And so is the tree,

One, two, three, one, two, three.

Red, red, red the rose

Blue, blue, blue the dress.

Grey, grey, grey the rat

And so is the cat!

Flowers, flowers

I love you,

You are yellow,

You are blue

White and red,

And green and brown

In the village

In the town

Orange pencil, orange pencil,

Please draw a flower,

Please draw a flower,

A flower for me.

Green pencil, green pencil,

Please draw a froggie,

Please draw a froggie,

A little froggie for me.

Yellow pencil, yellow pencil,

Please draw a chicken,

Please draw a chicken,

A nice chicken for me.

Leaves are yellow, green, and brown

Autumn is in our town.

Roses are red

Violets are blue

Flowers are nice

And birds are too.

White and yellow

Red and blue

Take the flowers

In front of you.

6. Now let's sing a song about colours.

Colours:

Red and yellow, blue and green,

Blue and green, blue and green,

Red and yellow, blue and green,

Black and white and brown.

Orange, purple, pink and grey,

Pink and grey, pink and grey,

Orange, purple, pink and grey,

Black and white and brown.

(песня исполняется на мотив «Нам не страшен серый волк»)

How many colours are there in this song& count, please. (11)

7. Teacher: Very nice. But everybody has his (her) favourite colour or some colours. What is you favourite colour?

Отработка фраз:

My favourite colour is …

My favourite colours are …

8. А вы знаете, что выбор цвета показывает характер человека? Например, если человек любит красный цвет, это значит, что он общительный, а если черный цвет, то он мрачный. Сейчас я вам раздам карточки, в которых будут написаны характеристики 12 цветов. Ваша задача - подумать, к каким цветам могут походить эти описания.

Work in pairs, please.

Даю учащимся карточки со следующими описаниями (прилагательные даю с переводом). Читаем и отрабатываем слова.

Joyful (Yellow) Passive (Grey)

Sociable (Red) Gloomy (Black)

Calm (Purple) Romantic (Pink)

Conservative (Brown) Tidy (White)

Serious, logical (Blue) Calm (Green)

Introvert (Black) Creative, energetic (Orange)

После самостоятельного выполнения задания в парах, предлагаю всем вместе проверить, при этом прикрепляя на доску соответствующие описания к цветам (или вывожу на интерактивной доске).

9. Teacher:

Our president in his annual message to the people of Kazakhstan, which was called "New Kazakhstan in the new world" informed us, that we start realization of the project "The Three Languages Union". According to this conception "Kazakhstan should be known as a country of high educational level with people, who can speak three languages : Kazakh, Russian and English.

You study three languages at school too. Can you name these colours in Kazakh?

(учащиеся называют цвета по памяти, а затем выводится список цветов на 3-х языках и зачитывается вслух)

Black

Қара

Черный

White

Ақ

Белый

Red

Қызыл

Красный

Blue

Көк

Синий

Yellow

Сары

Желтый

Brown

Қоныр

Коричневый

Green

Жасыл

Зеленый

Grey

Сұр

Серый

Purple

Кулгін тусті

Фиолетовый

Violet

Ақшыл көк тусті

Сиреневый

Pink

Кулгін қызыл

Розовый

Orange

Қызылт сары

Оранжевый

10. Now I would like you to colour the pictures.

Work in groups.

(учащиеся разукрашивают картинки и делают презентацию, называя цвета).

Разработка урока английского языка на тему Цвета

Разработка урока английского языка на тему Цвета

11. Подведение итогов урока.

Well, today we have learned a lot about colours. You worked very well, that's why I put you good and excellent marks.

12. Hometask.

Your hometask is to learn the names of colours in three languages and to learn the song. Let's repeat this song. And now our lesson is over.

Good bye!


© 2010-2022