Конспект урока по английскому языку «Is Russian language an International language?»

"Описание материала: Конспект урока по теме «Является ли английский язык международным» составлен по технологии проблемного обучения. Ученики сами называют тему урока, определяют его цель, развивают речевые, лексические, грамматические навыки и умения. Урок состоит из организационного момента, постановки темы урока, цели, речевой разминки. На уроке присутствует физкультминутка на английском языке, так же имеется проектная работа. На этом уроке используется интерактивная доска, где учащиеся р...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Конспект проблемного урока по английскому языку

в 7 А классе на тему «Is Russian an international language»

по учебнику М.З. Биболетова и Н.Н. Трубанева «Enjoy English» 7 класс

Тема:

Is Russian an International language?

Класс:

7 А

Цели:

  1. Выяснить, является ли русский язык международным

  2. Расширить кругозор учащихся

  3. Воспитать любовь и толерантность к чужой культуре

  4. Практиковать английскую речь

Задачи:

1. Развить навыки чтения по теме

2. Развить лексические навыки по теме

3. Тренировать навыки устной речи

4. Закрепить грамматические навыки и умения

Оборудование:

  1. Диск для физкультминутки

  2. Интерактивная доска, проектр

  3. Карточки для проектной и групповой работы

  4. Лист с названием темы

  5. Магниты

  6. Запись на доске (отрывок из статьи)

Подготовка учащихся

Заранее раздала стихотворения на английском языке с переводом на русский язык


Ход урока

1.Организационный момент

Good morning, boys and girls! Nice to see you again!

How are you? Who is on duty today?

Who is absent? (Nobody is absent) O`k

2.Постановка темы урока учащимися

T-Look at the blackboard, please! (запись на доске) Here one passage from the article about Russian language. Let`s read and translate it! Passage: «Teenagers from 28 countries had the opportunity to communicate with people in Russian during the 10- day Olympiad. It was the ninth International Olympiad for the Russian language and Literature for schoolchildren»

Ученики читают и переводят

T- What is this passage about?

Ученики говорят о чем этот отрывок из статьи

T-Yes, you are right. This passage is about the meaning of the Russian language in the world. My dear friends, what do you think, what is the theme of our lesson today?

Ученики предлагают тему урока…

T- Yes, right you are. The theme of our lesson is «Is Russian an International language?» ( в этот момент вешаю лист с темой урока над отрывком, который записан на доске)

3.Постановка цели учащимися:


T- And what do you think about the purpose of our lesson today?

Ученики предлагают свои цели урока

T- Yes, we`ll talk about the Russian language and decide if it is an International language in our time. And that`s why we`ll do some exercises, read some poems and discuss this problem

4.Речевая разминка:

T- Dancing is the language you can speak with everyone. But, what other languages are International? (ученики отвечают)

T- Yes, you are right. Spanish, English, German, etc. are International languages. So, listen to my statements and agree or disagree with me (ученики отвечают на мои вопросы, опрос фронтальный):

1. You are good at remembering new English words

2. Pupils in Russia learn only English as a foreign language

3. The easiest way to learn a foreign language is to chat on the Internet

4. The most popular language in the future will be German

5. Travelling can help us to learn a foreign language

6. English is not used in business

7. The knowledge of foreign language is important in our times

T- Thank you for your answers

5.Физкультминутка

T- It`s time to have a rest. Stand up, please. Let`s sing and dance! (включаю диск с песней «Head and shoulders»)

6. Активизация устной речи учащихся

So, we can learn English poems and translate them into Russian. And a lot of Russian poems were translated from Russian into English. What Russian writers do you know? What can you say about A.S. Pushkin? What poems have you learnt by heart? What do you know about K.I.Chukovskiy? (мои вопросы сопровождаются презентацией с портретами писателей и ученики отвечают на вопросы)

T- So, some pupils read us some poems by heart. Let`s listen to them.

Ученики рассказывают стихотворения А.С. Пушкина и К.И. Чуковского на английском и русском языках (один ученик на английском языке, а рядом стоящий перевод стихотворения)

T- As you can see, a lot of Russian poems were translated in English language

7. Активизация грамматических навыков и умений

So, look at the interactive board! (Работа с интерактивной доской. Нужно дополнить предложения путем преноса второй части предложения к первой по смыслу при помощи стикера ) My dear pupils, I prepare an exercise for you. Match the two parts to form complete statements.

There are lots of people….

A person can hardly hope to be up to date…

At present science and technical knowledge…

Learning a third foreign language is…

Success in foreign language learning…

…is not connected just with a person`s natural talent

…who speak more than one language

…much easier than learning the second one

…are progressing very fast

…if he can`t use a computer and speak a foreign language

8.Проектная работа

Now, you can share into three teams. Every team has the project. (На бумаге А4 оформила этот проект и раздала командам)

Mini-project:

1. Is Russian an international language?

2. In what countries do people speak Russian?

3. Why is it important for teenagers from other countries to learn Russian?

Present your team`s ideas to the class

Каждая команда объясняет свой ответ

9.Рефлексия, выставление оценок

So, we have understood that Russian language is an International language.

10. Домашняя работа

Домашняя работа записана на доске p.58, ex.24- in written form

p.49, ex.65- for good reading


© 2010-2022