A part time job

Tема: «A part-time job» 9 класс Цель: Узнать о правах молодежи в своей стране и сравнить с правами молодежи Великобритании. Задачи: ...
Раздел Иностранные языки
Класс 9 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Чуйкеева Г.С. Общеобразовательная средняя школа №3 имени Абая Открытый урок по английскому языку Tема: «A part-time job» 9 класс

Цель: Узнать о правах молодежи в своей стране и сравнить с правами молодежи Великобритании. Задачи: Образовательная: закрепить названия профессий, их значение, изучить новые слова по теме «Job». Развивающая: развитие навыков чтения, говорения и письма. Воспитательная: воспитание любви к труду, работа в коллективе, помочь в определении будущей профессии. Оборудование: интерактивная доска, карточки, раздаточный материал.

Ход урока:

I.Organization moment: 1. Good morning pupils! Sit down please! Open the copybooks and write down the date and our theme.

II. T: Today we are going to speak about jobs and teenagers' rights in our country, repeat name of jobs. .Целеполагание: Сегодня мы с вами повторим названия профессий на английском языке, их значение и поговорим о правах молодежи в Казахстане. T: Please look at the blackboard. Here is a picture of jobs. Read please phrases and name job (слайд 1) T: And now open your vocabulary and write down new words.(Записываем слова, читаем перевод) (слайд 2) Т: Try to guess the words of job and write them.

d……r r…….r m……c a……..r n…e l…r (слайд 3)

III.T: How you think do kids in Kazakhstan work? Is it easy to find a job? Do you work? Do your classmates work? Do you have a part-time or a full-time job? Is your job important for you? IV. Work with text «Kids at work». T: Open you book on page 93 and read the text, draw a diagram in your notebook to show the activities which Carol, Dmitry and Omar do. V. Complete the interview questions and match to the answers: a) What is __name? I'm sixteen. b) How much___get? Yes, I love my job. c) What __you do? $ 60 every week. d)What __your job? I deliver letters. e)__you like your job? 3 days a week. f)How__ are you? My name is Jennifer.

VI.Comparing the rights of teenagers in Kazakhstan and Britain.

In the USA teenagers can drive at 16 and many students can have part-time jobs at 15. At 18 they can vote. They become independent and may leave their parent`s home.

In Britain teenagers can ride a motorbike at 16 and drive a car at 17. Nobody can leave school before their sixteenth birthday.

( Учащиеся делятся на 2 группы и выполняют задание: «Права ребенка в Казахстане и Британии. Что общего?»)

VII. Which of these things are most important for you in your job? Choose the most important.

(Учащимся раздаются карточки с критериями будущей предпологаемой профессии на английском языке. Их задача: расставить все пункты в порядке убывания.)

Getting good pay

Having interesting work

Being responsible

Contacting people

Working with nice people

Having good health

Being hardworking

Getting job satisfaction

Having good holydays

Travelling

Short working hours

VIII.Подведение итогов урока. 1.Рефлексия. 2.Домашние задание. Выучить новые слова. Составить небольшой текст о правах подростков в Казахстане и в Великобритании. 3.Выставление оценок



































© 2010-2022