Казахский язык 9 класс

Тема урока :работа по тестам .Цель урока:проверка знаний учащихся по пройденым материалам культуры Казахстана и музыки, музыкальные инструменты. Грамматическая тема пройденых уроков : сложное предложение.Проверить знания учащихся по данной теме.Развить исследовательские способности учащихся.Урок состоит из четырех частей: первая - организационный момент, вторая - знакомство детей с целью урока, третья - проверка домашнего задания ,четвертое - повторение пройденого материала .Проведение работы по...
Раздел Иностранные языки
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Қазақ тілі.9 сынып

САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Тест жұмысы.

МАҚСАТЫ:

а.Қазақстан мәдениеті яғни музыка ,музыка аспаптары бойынша өтілген сабақтардың материалдарын жинақтап тиянақтау.Қүрмалас сөйлем б-а алған білімдерін тест арқылы бақылау.

ә.Оқушылардың ізденушілік қабілетін дамыту.

б.Сауатты оқу, жолдастарына көмек беру дағдыларын қалыптастыру. Мәдениеттілікке, кішіпейілдікке тәрбиелеу.

САБАҚТЫҢ ТҮРІ: дәстүрлі сабақ

САБАҚ БАРЫСЫ:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Сабақтың мақсатын айту.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

4.Өткен тақырыпты қайталау.

- Мағыналық жағынан тіркесетін сөздерді тауып жазыңдар.

Мәдени мұражайы

Халық күйші, домбырашы

Домбыра әні

Дина Нұрпейісова үні

Орталық. Мұра

- Сұрақтар:

  • Құрмалас сөйлем дегеніміз не?

  • Салалас құрмалас сөйлемнің түрлері.

  • Сабақтас сөйлемнің түрлері.

  • Аралас сөйлемнің түрлері.

- Тест жұмысы өткізіледі.

- Тест жұмыстары тапсырылады.


  1. ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ: Құрмалас сөйлем ережелерін қайталау.

Аралас сөйлем б/а мысал келтіріп жазу /3 сөйлем/



САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Қазақ шүленгерлері.

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:

а. Қазақ шүленгерлері туралы жалпы білім беру.Қазақ халқының дәстүрі туралы білімдерін толықтыру.

ә. Оқушылардың ғылыми ізденіске дағдыландыру.

б. Қазақ шүленгерлерін таныта отырып, қазақ тарихындағы дәстүрлердің орнын көрсету.

САБАҚТЫҢ ТҮРІ: дәстүрлі сабақ

САБАҚ БАРЫСЫ:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Сабақтың мақсатын айту.

1. Үй тапсырмасын тексеру.

1. Тақырыпты түсіндіру.

1. Бекіту.

- Мұғалімнің қазақ шүленгерлері туралы кіріспе сөзі.

Мәтінмен жұмыс. 32 б.24 тапсырма.

  • Мәтінді түсініп оқу;

  • Сөздік жұмысы;

  • орысшаға аудару;

  • сұрақтарға жауап беру;

242 тапсырма.

Түбірлес сөздерді теріп, топтап жазу.

М: қайырым мырза

қайырымдылық мырзалық

«Қазақ шүленгерлері» тақырыбына диалог құрастыру.

- Қайырымдылық деген ол не?

- Қайырымдылық деген кедейлерге қамқорлық жасау.

- Бұл дәстүр қалай аталады?

- Бұл дәстүр шүлен деп аталады.

- Шүлен берудің қандай жолдары болады?

- Шүленнің бернеше түріболады. Мысалы: мал тарату, тамақ беру, бұйымнемесе ақша үлестіру.т.б.

Жұмыстары тексеріліп бағаланады.

Үй тапсырмасы: 24тапсырма . 32 бет. Интернеттен қазақ дәстүрі б/а

Оқу және мазмұндау. ақпарат тауып,дайындапәкелу.


САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Мұхтар Әүәзов..

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:

а.М. Әуезовтың өмірбаянымен, әдеби мұрасымен оқушыларды таныстыра отырып,қазақ тіліндегі тілдік ортаны кеңейту.

ә.оқушылардың көркем мәтінмен және оның тілімен, композициясымен, кейіпкерлермен сауатты жұмыс істеуде жартылай зерттеушілік ізденіс жасай алуға үйрету.

б. Шығармашылықпен ойлайтын тұлғаны дамыту және қалыптастыру.

САБАҚТЫҢ ТҮРІ: дәстүрлі сабақ

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

  2. Үй тапсырмасын тексеру.

  3. Сабақтың мақсатын айту.

  4. Тақырыпты түсіндіру.

  5. Бекіту.

-Мұғалімнің сөзі:

Мұхтар Әуезовтың өмірі туралы. МұхтарӘуезов 1897 жылы қыркүйектің 28-нде дүниеге келген. Туған жері Шығыс Қазақстан облысы Абай ауданы Шыңғыстау ауылы.

Мұхтардың атасы Әуез, әкесі Омархан да өте сауатты, елге қадірлі жандар болған. Атасы Әуез кішкентай Мұхтарға Абай өллеңдерін, қара сөздерін жаттатқызатын, тіпті Абай аудармаларын, Татьянаның хатын, Онегиннің жауабын да кезде жаттатыпты. Мұхтардың өмір жолының баспалдақтары: ауыл мектебі, Семейдегі медресе, қалалық училище, Ленинград университеті, Ташкенттегі Орта Азия университетінің аспирантурасы. Жазушы артына 50 томдық дүние тастап кетті. Жазушының «Жетім», «Барымта», «Қилы заман», «Абай жолы» атты прозалық шығармаларынан басқа, драмалық шығарм-ы, аудармалары, ғылыми еңбектері бар.

- Дәптермен жұмыс:

Ақын туралы берілген қысқа мәліметтерін жазады.

Қай жылы , қай жерде туған?

Әкесі мен атасы қандай адамдар болған?

Мұхтардың өмір жолының баспалдақтары қандай?

Мұхтардың шығармашылық еңбектері.

- Деңгейлік тапсырмалар.

1д.- төмендегі сөздерді байланысу тәсілдеріне қарай талда.

2д.- өмір, сауатты,қара сөздері, тастап кетті, еңбектері сөздерімен сөз тіркестерін құрап жаз.

3д.- Өмір баспалдақтары, қадірлі жандар,Абай аудармаларын, позалық шығармалары берілген сөз тіркестерді пайдаланып сөйлем құрастырып жаз.

6.Жұмыстары тексеріліп ,бағалары қойылады.

7. Үй тапсырмасы:



САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Менің қалам.

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ:Оқушылардың алдыңы сабақта алған білімдерін жаңғырту және қалыптастыру.,Зерттеушілік ізденіске дағдыландыру. Отансүйгіштікке, адамгершілікке тәрбиелеу.

САБАҚТЫҢ ТҮРІ: дәстүрлі сабақ

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Үй тапсырмасын тексеру.

3. Сабақтың мақсатын айту.

4.Бекіту.

-1тапсырма

Сұрақтарға жауап беріледі. 7.Қалада қандай оқу орындары бар?

1.Біздің аймақта қандай қалалар бар? 8.Бұл қалада қандай атақты адамдар тұрған?

2.Бұл қалалар туралы не білесіңдер? 9Оларға арналған ескерткіш,мұражайлар бар ма?

3. Ол қандай қала? 10.Қалада қандай көл, өзендер бар?

4.Бұл қала қөне ме, жаңа ма?

5.Ол бұрын қалай аталған?

6.Бұл қала облыс орталығы ма?

- Сөздік жұмысы

Ұлт өкілдері атақты өсіп келе жатқан

Жаңа ескерткіш

Орталық мұражай жеке меншік

Оқу орны туу

Аудан өсу

-Мына сөз тіркестерді орысшадан қазақшаға аударыңдар

Я живу,родился и вырос,мой город, молодой(старый, древний)город,растущий город,зеленый город, широкие проспекты, широеие улицы, государственный дом,частный дом,учебные заведения,знаменитые люди.

- Деңгейлік тапсырмалар орындалады :

3 д. - сйлем.бірыңғай мш.н пайдаланып 5 сөйлем құраңдар.

2д. - Осы сөз тірк. пайдаланып әңгіме дайындаңдар.

1д. - өз облыс орталығыңның тарихына зерттеу жұмысын жүргізіңдер..

- «Менің қалам.»тақырыбына диалог құрастырыңдар.

- Жасаған диалогтарын талдап, бағаланады.

баға қойылады.

7.Үй тапсырмасы: 52 бет. 4 тапсырма.

«Қазақстан рәміздері» тақырыбы б/а реферат жазу.


САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ: Өткенді қайталау. Тест.

САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: Алдыңғы сабақтардағы алған білімдерін бақылау .

Ешкімнің көмегісіз тапсырмаларды орындауға үйрету.

САБАҚТЫҢ ТҮРІ: дәстүрлі сабақ

САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ:

1.Ұйымдастыру кезеңі.

2.Сабақтың мақсатын айту.

3 Өткенді қайталау.

4.Тест өткізу.

-Мұғалім:

Бүгінгі сабақта өткен сабақтардағы тақырыпты қайталап , бақылау жұмысын өткіземіз.

Жай сөйлем

Салалас құрмалас сөйлем

Етістер

Есімше

-Жай сөйлемнің түрлері туралы не білесіңдер?

Салалас құрмалас сөйлем ол қандай сөйлем?

Етіс дегеніміз не?

Есімше дегеніміз не?

-Тест жұмысы өткізіледі.

5.тестілерін жинап ,тексеруге тапсырады.

6. үй тапсырмасы беріледі:

Жай сөйлем. Салалас құрмалас сөйлем .

Ережелерді қайталау.










































© 2010-2022