Урок «Спорт – это весело» (7 класс)

Раздел Иностранные языки
Класс 7 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

План-конспект урока по английскому языку 7 классе по программе Биболетовой М.З., Трубаневой Н.Н. «Enjoy English» для 7 класса.

Урок представляет собой практикум по говорению и чтению по теме «Спорт - это весело» (Unit 4, Section 2, Keeping Fit).

Предметные цели: систематизировать знания учащихся по теме «Спорт», «Здоровый образ жизни», ознакомить учащихся с правилами образования и практиковать употребления прилагательных и наречий в речи, формировать навыки устной речи, развивать навыки изучающего чтения по теме «Здоровый образ жизни».

Метапредметные цели: формирование навыков самостоятельности, коллективного речевого взаимодействия, логику, мышление, способность осуществлять продуктивные речевые действия.

Личностные цели: развитие личности учащихся посредствам реализации воспитательного потенциала иностранного языка - осознание необходимости вести здоровый образ жизни путем информирования об общественно признанных формах поддержания здоровья и обсуждения необходимости отказа от вредных привычек.

Методологические цели: научиться формулировать свою цель, осуществлять выбор, освоить способ рефлексии с помощью метода «Шесть шляп мышления».

Предполагаемые цели учеников: научиться строить и аргументировать свои высказывания, отбирать в текстах необходимую информацию, находить и корректировать ошибки.

Способы их постановки: определяются индивидуально или с помощью учителя.

Фундаментальный образовательный объект: лексические единицы по теме «Спорт», «Здоровый образ жизни».

Материалы: мультимедийная презентация, выполненные в формате PowerPoint 2003; проектор; экран; компьютер; УМК Биболетовой М.З. «Enjoy English 7»; раздаточный материал; листья для венка; видеозапись «Do you do sport?», аудиозапись.

Список использованной литературы:

1. Федеральный государственный стандарт основного общего образования по иностранным языкам.

2. Авторская программа Биболетовой М.З., Трубаневой Н.Н. «Программа курса английского языка к УМК «Enjoy English»для учащихся 2-9 классов общеобразовательных учреждений». - Обнинск, Титул, 2006.

Ход урока

Этап урока

время

Деятельность учителя

Деятельность учащихся

1.Организационный момент

Beginning


1 мин

- Good morning! (Slide№1)


- Good morning!

Good morning!

Good morning to you!

Good morning!

Good morning!

We are glad to see you!

2. Начало урока

Warming up

1 мин

- I'm glad to see you too. I hope you are well and ready to work. You may take your seats! Who is on duty today?

(дежурный задает вопросы, дети отвечают)

2 мин

- Well, now look at the screen. (Slide№2, 3)

There is a poem on it. Please look at it and help to guess the missing words:

Sport is fun for boys and girls.

It's much better than the toys.

You can sledge, and ski, and skate,

And play snowballs with Kate.

You can swim and play football,

Hockey, tennis, basketball.

You can jump and you can run.

You can have a lot of fun!

-That's good work! Now tell us the theme of the lesson. (Slide№4)

-What things will we speak about today?

(дети подсказывают слова)





  • The theme of the lesson is "Sport", "Keeping fit", "Sport games".

  • We will speak about sports, about sport things, sport equipment, the ways to be healthy.

3. Основная часть.



Речевая разминка

3 мин

- Excellent! Today we continue to talk about different kinds of sport. We have already discussed and read about the most popular sports in Russia and other countries. Today we are going to find out how it is important to do sport and find the ways to be healthy.

- Let's begin our lesson with the revision of the most common ways of keeping fit. Try to answer my questions quickly.


  1. Do you do morning exercises?


  1. Do you do morning exercises at school?

  2. Do you have PE lessons at school?

  3. How many PE lessons do you have?

  4. Do you like PE lessons?

  5. Do you take part in school sport competitions?

  6. What sport competitions do you take part in?


  1. Why do people go in for sport?


  1. What do you do in your free time?

- Good of you. I see you like sport and know a lot about it.



- Yes, I do. I do morning exercises.

  • Yes, I do.

  • Yes, I do.

  • I have 3 lessons a week.

  • Yes, I do.

- Yes, I do.

- I take part in football, basketball and volleyball, swimming competitions.

  • People go in for sport to

become strong and energetic.

  • I like playing hockey in my free time.

1 мин

Name the sport (Slide№5)

(дети называют виды спорта)

Football, swimming, basketball, skiing, baseball, fishing, riding, tennis, sailing

3 мин

Guess the sport (Slide№6-11)

- Listen to the names of sport things which are used in the sports and name the particular kind of sport activity.

- a ring and gloves (Boxing),

- skates and two gates (Hockey),

- a ball and two gates (Football),

- a ball, a basket and hands (Basketball),

- a ball and a base (Baseball),

- a ball and a racket (Tennis),

- a ball and lawn (Golf),

- a net and a ball (Volleyball)

(дети называют виды спорта)

2 мин

Wordsearch (Slide№12-13)

Look across, down and horizontally to find the names of some of the sporting events that typically take place in the Summer Olympic games.

(дети называют виды спорта)

Badminton, hockey, judo, diving, basketball, volleyball, handball, boxing, polo, dance, rugby

2 мин

Active pause (Slide№14)

2 мин

Listening (Slide№15)

Listen and say what sport do the speakers do or did.

The 1 Speaker - swimming

The 2 Speaker - hockey and football

The 3 Speaker - football

3 мин

The proverbs about Sport (Slide№16-17)

Match the beginnings and endings of the proverbs

a-4, b-7, c-5, d-6, e-3, f-1, g-2.

5 мин

Group work (Slide№18)

"The favourite sport"

- Now I know that all you like sport and I'd like to find out the favourite kind of sport in your group. Interview your classmates, complete the table and report the results. Use the model:

Dima likes football. Ann's favourite sport is skiing.

(Учащиеся получают карты с таблицей. В верхней строке учащиеся записывают имена участников своей группы. В беседе выявляют любимый вид спорта и отмечают в таблице. Представитель от каждой группы по образцу сообщает о любимом виде спорта.)

5 мин

Diagram "Sport interests" (Slide№19)

(дети делают сообщение)

5 мин

Pros and cons (Slide№20-21)

Many people like sport. But a great number of people don't go in for sports. Are you good or against sport? Let's think about it. The 1st group will think and tell us about good sides of sport, another one - about bad sides of sport.

- Please change the lists and check them. Now read the phrase.

Reading

5 мин

(Slide№22)

Now it is very interesting to know what we should do to keep feet. Is it interesting for you? Read the text to yourself, find out how people keep fit and ask the questions to another group. Exercise 16, page 104 from your textbook.

  1. Why do most people to keep fit?

  2. What are the most popular individual sports?

  3. What do people of all ages and types to keep fit?

  4. What can people do to keep fit in the morning and in the evening?

Reflexion

3 мин

(Slide№23)

2 мин

-I`d like to give you small presents for your excellent work today.

It is a chaplet of laurel, which was given to a winner in old Greece.

But my laurel is unusual and it`ll remember you about the role of sports in our life. If we do sports, we are …

You have leaves of different colors. Put a green leaf if it was very interesting and useful for you at the lesson, a yellow one if it was interesting but rather difficult for you and a red one if you didn`t like it.

(звучит музыка)


healthy, strong, wealthy, happy.


Подведение итогов

2 мин

- The lesson is coming to the end and now your marks. Please, the leaders of the group, tell us them.

(капитаны групп самостоятельно оценивают работу членов группы)

Домашнее задание

1 мин

-Thank you, children! Open your diaries and write down your homework. (Slide№24)

Ex.27 p.106; WB Ex.3 p.73.

Saying good-bye

1 мин

-Thank you for your good work and attention. Good-bye! (Slide№25)




© 2010-2022