- Преподавателю
- Иностранные языки
- «Алпамыс батыр» жырының сюжеті мен композициясы
«Алпамыс батыр» жырының сюжеті мен композициясы
Раздел | Иностранные языки |
Класс | - |
Тип | Рабочие программы |
Автор | Сейткулова К.А. |
Дата | 11.03.2014 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Сабақтың тақырыбы: «Алпамыс батыр» жырының сюжеті мен
композициясы.
Сабақтың мақсаты: Жырға әдеби талдау жасау, жырдың негізгі тақырыбын, идеялық, көркемдік мазмұнын ашу. Алпамыс бейнесінің халықтың алып қуатыныың қажымас қайратының сарқылмас күшінің көркі екендігін дәлелдеу.
Сабақтың әдісі: Сұрақ-жауап, іздену, талдау.
Сабақтың түрі: Білімді жүйелеу, жинақтау.
Сабақ көрнекілігі: Нақыл сөздер жазылған плакаттар, ақ қағаздар, кубик.
Сабақтың барысы: 1. Топтастыру.
2. Кубизм.
3. Эссе жазу.
4. Бес жолды өлең.
1. Қызығушылықты ояту.
Елдің бағын ашпаса,
Ер мұратқа жетер ме?
Ерінің сағын сындырса,
Ел мұратқа жетер ме?!- деп Әйтеке би айтқандай елін, жерін жаудан қорғап, еліне бостандық, бірлік сыйлаған батырлардың бірі, бүгінгі сабағымыздың негізгі арқау- досына берік, дұшпанына мейірімсіз, адалдықты ту еткен, бостандықты жыр еткен- Алпамыс батыр туралы.
Олай болса балалар, Алпамыс батыр туралы білгенімізді, түйгенімізді ортаға салайық. Ол үшін алдымен топқа бөлінейік.
Сыныпты үш топқа бөлемін: 1. Батыр
2. Қатыгез
3. Мейірім
Ал енді балалар осы сөздерді айтқан кезде біздің ойымызға не келеді, сонық бәрін топтастыру әдісі арқылы қағаз бетіне түсіріп көрейік.
2. Мағынаны ажырату: Кубизм стратегиясы
1. Зерттеңіз: жырдың идеясын, тақырыбын ашу.
А) Жырда қандай мәселелер сөз болады?
Ә) Жырдың негізінде жатқан басты ой неде?
2. Суреттеңіз: жыр кейіпкерлері туралы пікір жинақтау
А) Портреттеу, суреттеуді тауып, оның кейіпкерлер іс-әрекетін ашудағы
маңызы.
3. Салыстырыңыз: жырдағы әйелдер бейнесі бойынша Гүлбаршын мен Қаракөзайым бейнесін салыстыр. Батырлар бейнесі бойынша Алпамыс пен Қараман бейнесін салыстыр. Байшұбар мен Қараман атын салыстыр, ұқсастығын тап.
4. Қолданыңыз: Мәтіндегі ұнаған эпизодты рольде ойнап беріңдер.
Мәтіннен қанатты сөздерді, архаизм мен историзм сөздерді табу.
Әсірелеу, монолог түрлерін табу.
5. Пікірді қолданыңыз, я қарсы шығыңыз.
Алпамысқа өз жүрегін ұсынған Қаракөзайымның қылығына қалай қарайсыңдар?
Ш Ой толғаныс сатысы: «Жырдан алған әсерім» (эссе жазу)
Қорыту: Бүгінгі сабақта нені білдік?
Нәтижесі қандай?
Үйге тапсырма: «Туады ерлер елі үшін» тақырыбында шығарма жазу.