Урок по английскому языку на тему

Разработка урока по английскому языку по теме "В зоопарке" к учебнику "Английский в фокусе" 5 класс, авторЮ.Е.Ваулина, Д. Дули. Цель урока:обучающие компетенции- освоить новые лексические единицы по теме"Животные мира", научиться рассказывать о жизни животных, научиться описывать животных, научиться составлять краткое резюме по теме. Развивающие компетенции- развивать навыки и умения во всех видах речевой деятельности припланировании вербального и невербального поведения. Развивать воображение п...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Урок английского языка в 5 классе

Подготовила учитель английского языка: Родионова Диана Георгиевна

МБОУ Лицей №1 им Г.С.Титова г Краснознаменск Московской области

Тема урока: «At the Zoo»

( УМК « Английский в фокусе - 5»)

Цели: предметные компетенции:

1) Обучающие компетенции:

  • Освоить лексические единицы по теме « Животные мира» во всех видах речевой деятельности;

  • научиться рассказывать о жизни животных, описывать их;

  • освоить формообразование и использование в связной речи глаголов в Present Simple;

  • развивать умения, составляющие лингвистическую компетенцию.

2) Развивающие компетенции:

  • развивать навыки и умения во всех видах речевой деятельности;

  • развивать воображение при моделировании ситуаций общения;

  • развивать проектно-исследовательские умения;

  • развитие языковой догадки с опорой на родной язык при аудировании

  • - обогащение знаний о животных.

3) Воспитательные компетенции:

  • мотивировать к изучению иностранного языка;

  • развивать возможности самореализации средствами иностранного языка;

  • воспитывать любовь к животным, экологическую культуру в целом.

Ход урока:

  1. Вводная беседа

Dear children, I know you love birds and animals. You take care of them. I am sure you will be glad to see different animals and birds in the zoo. Let's go to the zoo. I think it will be interesting. But before we go, listen a rhyme «To the Zoo».

To the Zoo

We are off to the zoo!

We are off to the zoo!

We haven't a moment to spare.

We are going to see the kangaroo.

And feed the big brown bear.

  1. Постановка учебной проблемы: Look at the picture of the textbook and say what the theme of our lesson is?

Now we are in the zoo. What a fine zoo it is! I can see a lot of animals. Ex. 2 p.68 ( Парная работа)

S1. What animals can you see at the zoo?

S2. I can see ……. Which animal has got a thick mane?

S1. The lion. Which animal has got long legs?

S2. The giraffe. Which animal has got a small beak?

S1. The peacock. Which animal has got big paws?

S2. The bear. Which animal has got big ears?

S1. The elephant. Which animal has got a short tail?

S2.The bear. . Which animal has got a thick beard?

S1. The monkey.

  1. Describe any of the animals. Make two false statements. Your partner corrects you. (Развитие умений монологической речи):

S1. A monkey has got a long nose, a thick beard and short legs.

S2. A monkey hasn't got a long nose and short legs. It's got a small nose and long legs. Etc.

  1. Read the first two lines of the dialogue. Where are Ben and Ann? Ex. 4, p. 68.

Задача: развитие умений прогнозирования содержания текста и умений изучающего чтения.

  1. Отработка грамматики: развитие навыков распознавания и употребления в речи глаголов в Present Simple: negative and interrogative. Ex.6. p.69.

Do you like the zoo? What does it look like? Does your friend like lions? Exc.

I don't like monkeys. He doesn't like big animals. Exc.

  1. Writing practice: ex.2,3 p. 42 in workbook.

  2. Физкультминутка: We can fly like a bird,

We can swim like a fish,

We can run like a dog,

We can jump like a frog,

We can jump, we can run,

We can get a lot of fun.

We can shake our hands.

We are friends, we are friends!

  1. Listening. Listen and complete the advertisement. Задача: развитие умения аудирования с выборочным пониманием заданной информации. Ex.8, p.69 (запись 89) ключи: 1) Park, 2) 10, 3) Christmas, 4) 12, 5) Lions.

  2. Speaking: Imagine you are at a zoo. Act out a dialogue. Include: asking about an animal, describing the animal, giving a reason why you like it.

S1. Do you like the zoo, Mark?

S2. Yes, I do. It's fantastic. What's that animal over there?

S1. Which one? What does it look like?

S2. It has got four legs, a long tail and yellow and black fur with stripes.

S 1. That's tiger. They are so beautiful.

S 2. Yes, they are. Look, what's that up in the tree?

S 1. It's a snake.

S 2. Ah! I don't like snakes.

S1. Why not?

S2. They are creepy.

S1. I find them clever. Anyway, let's go and see zebras.

S2 OK.

  1. Listen to these proverbs about animals and birds and translate them:

  • When the cat is away, the mice will play.

  • All cats are gray at night.

  • Every bird likes its own nest.

  • To kill two birds with one stone.

  • If you run after two hares, you will catch neither.

  • Better an egg today then a hen tomorrow.

  1. Подведение итогов.

Dear children, you had a very good time at the zoo. You have seen many animals and birds. You know their names, you know many verses about them. I liked your answers. Every pupil has been given a postcard with a picture of animal or bird. On the reverse side there is a mark for your knowledge in English.

  1. Рефлексия. Чему мы научились на уроке?

S1. Now I can describe any of the animals. S2. I can correct false statements. S3. I can act out a dialogue about visiting the zoo. Exc.

Домашнее задание: Write a paragraph about a wild animal. Ex.10,p. 69.



© 2010-2022