- Преподавателю
- Иностранные языки
- Обобщающий урок по теме Seasons. 4 класс
Обобщающий урок по теме Seasons. 4 класс
Раздел | Иностранные языки |
Класс | 4 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Нечаева С.И. |
Дата | 28.02.2016 |
Формат | doc |
Изображения | Нет |
Нечаева Светлана Ивановна, учитель английского языка. МБОУ "ООШ №19" г.Бийска
Тема: Обобщающий урок по теме Seasons. 4 класс
Цель урока: Развитие речевой компетенции и учебно-познавательной компетенции учащихся
Задачи:
1.Тренировать обучающихся применять усвоенный лексический и грамматический материал в новых ситуациях общения;
2.Развивать внимание, мышление, логику высказывания.
3.Прививать детям любовь и понимание необходимости изучения культуры страны изучаемого языка; Развивать у учеников интерес к изучению английского языка, как источника получения интересной информации и новых знаний.
Оснащение урока:
Учебник Starlight 4 (Student's book) для общеобразовательных учреждений и школ с углубленным изучением английского языка К.М. Баранова, Дж. Дули, В.В.Копылова, Р.П. Мильруд, В.Эванс; картинки с изображением времен года;аудиозапись песни "Seasons";карточки
Ход урока
Этап урока
Деятельность учителя
Деятельность ученика
Вводный этап.
Организационный момент
1. Создает эмоционально-благоприятную атмосферу для предстоящей деятельности. Определяет готовность учащихся к работе.
Good afternoon, children.
I am glad to see you, sit down please.
How are you today? Are you OK?
I hope you'll enjoy our work.
As usual we start our lesson with some questions.
Who is duty today?
Who is absent today?
What day is it today?
1. Здороваются с учителем
Good afternoon, dear teacher. Садятся на свои места. Настраиваются на учебную деятельность .
I am OK.
Отвечают на вопросы учителя
Kate is on duty today.
It is Monda).
Целеполагание.
Мотивация к деятельности.
Актуализация знаний.
2.Мотивирует на предстоящую деятельность, организуя работу с загадками о временах года. Подводит к определению темы урока с помощью проблемного вопроса. Сообщает цель урока.
Please, attention on the blackboard. You can see some riddles here. Read them, please. What is it?
-
A little old woman with twelve children: some short, some long, some cold, some hot.
-
I come with cold and snow,
But you like me and know.
-
The days are cool,
When we eat apples
And go to school
-
What is without hands and without feet, without neck and head, but can open a door?
What are these riddles about?
In our lesson we are going to speak about seasons, weather, months and activities.
2. Читают загадки и отгадывают их, дают их общее тематическое название. Оперируют изученной лексикой по теме «Времена года». Высказывают предположения по поводу темы урока.
-
A year
-
Winter
-
Autumn
-
Wind
The riddles are about the seasons.
Речевая и фонетическая зарядка
3.Организует коллективную работу над отработкой звуков. Аудирование и фонетическая отработка песни "Seasons"
Spring is green
Summer is bright
Autumn is yellow
Winter is white
Look at the window and tell me, please - what is the season now?
3.Слушают и поют песню о временах года, отвечают на вопрос учителя.
Основной этап
Организация познавательной деятельности учащихся, закрепление и включение в систему знаний.
4.Активизирует изученную ранее лексику по теме «Времена года». Совместно с учащимися повторяет и совершенствует употребление грамматического правила «Сравнительные степени прилагательных» в устной речи.
How many seasons in a year? What are they?
Now I'd like to listen to you poems about seasons.
Thank you very much.
Now you should answer questions about "Seasons"
1. How many seasons are there in a year?
2. What are they?
3. What season is the coldest?
4. What season is the hottest?
5. What season brings the first flowers?
6. What season is "tasty"?
7. How many months make a year?
8. What are the names of the months?
9. What month is the shortest?
Now let's talk about the weather
Look outside. What is the weather like today?
Групповая работа. Класс делится на 3 группы и выполняют задания на карточках, учитель контролирует.
What are the words?
1. Snow falls in ................
2. Flowers grow in ............
3. Leaves turn brown in ............
4. New leaves grow on trees in ..........
5. Trees are green in ...........
6. Leaves fall in ...........
7. Flowers don't grow in ……………
Make up the sentences with given words
1. are, trees, the, green, and, autumn, yellow, brown, in
2. is, snow, winter, in, there, much
3. often, spring, it, in, rains
4. weather, the, in, sunny, is, summer
Odd one out
Autumn summer weather winter
Always rain snow shine
Blue grey spring yellow
Cloudy dry sunny usually
Coat hat scarf wind
4. Оперируют ранее изученной лексикой по теме «Времена года». Выполняют задания на установление соответствий, проверка правильности высказываний. Закрепляют грамматический знания в практической деятельности.
There are four seasons in a year: winter, spring, summer, autumn.
Winter
This is the season
When mornings are dark
And birds do not sing
In forest and park
This is the season
When children ski
And Grand Father Frost brings the New Year Tree.
Spring
This is the season
When snowdrops bloom
When nobody likes
To be in his room
This is the season
When birds make their nests
This is the season
We all like best.
Summer
This is the season
When nights are short
And children have plenty
Of fun and sport
Boating, swimming
All the day
Will a merry song
On a sunny day
Autumn
This is the season
When fruit is sweet
This is the season
When school friends meet
When noisy and gay
And browned by the sun
When their books and bags
To school they run.
Answers:
1. There are four seasons in a year. 2. They are winter, spring, summer, autumn. 3. The coldest season is winter. 4. The hottest season is summer. 5. It's spring. 6. It's autumn. 7. There are twelve months in a year. 8. They are December, January, February, March, April, May, June, July, August, September, October, November. 9. It's February.
Answers:
-
winter
-
summer
-
autumn
-
spring
-
summer
-
autumn
-
winter
Answers:
1. The trees are green, yellow and brown in autumn
2. There is much snow in winter
3. It often rains in spring
4. The weather is sunny in summer
Answers:
-
weather
-
always
-
spring
-
usually
-
wind
Физкультминутка
Now, let's have a break. Do morning exercises.
(учитель выбирает ученика для проведения зарядки)
- Who is eager to show the exercises?
- Stand up, stand still.
Hands up, hands down.
Hands on hips, sit down.
Stand up, hands to the sides.
Bend left, bend right,
Hands on hips, one, two, tree, hop.
One, two, three, stop. Stand still.
- Good, thank you. Sit down, please. Take your places. Go on our work.
Ученики повторят за одноклассником движения и слова.
Первичное закрепление.
Группа, выполнившая задание первой и правильно получает бонус.
Now let's revise Grammar «Степени сравнения прилагательных»
Индивидуальная работа с раздаточным материалом.
Check you Grammar
Winter is the (cold) season of the year
In summer the days are (short) than in winter
The weather is (warm) in spring than in winter
What is the (hot) season of the year
Complete the sentences
The coldest season is _________
_______and ______ are the wettest seasons
The driest and hottest season is _____
________ is the windiest season
The sunniest season is ________
Complete sentences
______ is colder than autumn and spring
_____ and winter are wetter than spring
Spring is warmer and sunnier than _____
Autumn and spring are cooler than _____
____ is cloudier and windier than summer
_______ is hotter and drier than spring
Make the sentences negative
1. A year has got 365 days
2. There are five seasons in a year
3. Winter comes after spring
4. It is snowing now
5. Children can ski and skate in summer
6. It was cold last week
Ученики сообщают учителю и повторяют правило образования сравнительной и превосходной степеней сравнения, выполняют на карточках индивидуально задания и сдают на проверку.
Answers:
-
coldest
-
shorter
-
warmer
-
hottest
Answers:
-
winter
-
spring, autumn
-
summer
-
autumn
-
summer
Answers:
-
winter
-
autumn
-
autumn
-
summer
-
spring
-
summer
Answers:
-
hasn't
-
aren't
-
doesn't
-
isn't
-
can't
6.wasn't
Завершаюший этап.
Подведение итогов урока.
Рефлексия.
Подводит учащихся к обобщению учебной деятельности на уроке.
Организует беседу по уточнению и конкретизации первичных знаний.
(Расскажите мне, что на уроке мы узнали? Вам понравился урок? А что вам особенно понравилось?)
Учащиеся самостоятельно высказываются о проделанной работе, о собственных достижениях на уроке (чему они научились), соотносят их с целями урока.
Now I know (can)……..
.
Оценка деятельности учащихся
Домашнее задание
Объясняет домашнее задание и выставляет оценки за работу на уроке.
Please, open your diaries and write down your home task: write a story about your favourite season (5-7 sentences)
Thank you for the lesson.
Our lesson is over. Good-bye.
Записывают домашнее задание.
Литература:
-
Учебник Starlight 4 (Student's book) для общеобразовательных учреждений и школ с углубленным изучением английского языка К.М. Баранова, Дж. Дули, В.В.Копылова, Р.П. Мильруд, В.Эванс - Москва , 2013
-
Ромашова Н.И., Яковенко Л.И. - Особенности обучения иностранному языку начальной школе. - Белгород, 2007.