Сабақтың тақырыбы: Мәңгілік өмірді аңсаған Қорқыт

    Сабақтың тақырыбы: Мәңгілік өмірді аңсаған Қорқыт Сабақтың мақсаты: Оқушыларға сегізінші ғасырда өмір сүрген түркі халықтарының атақты ақыны, күйші Қорқыт туралы білім беру. Оқушылардың тілдерін дамыту, Қорқыт баба туралы аңыздарды, деректерді өз бетінше оқып, танысу арқылы зерттеушілік, шығармашылық дағдыларын арттыру. Өз елінің тарихына деген сүйіспеншіліктерін арттыру. Китаби деде Коркыт» («Книга деда Коркыта» ) — письменный эпический памятник тюркских народов. Каждое сказание имеет собст...
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:



Ашық сабақ


«Мәңгілік өмірді аңсаған Қорқыт»

Тақырып: Мәңгілік өмірді аңсаған Қорқыт.

Мақсат: Білімділік: оқушыларға атақты ақын, асқан күйші,аңыз кейіпкері

Қорқыт туралы жан-жақты түсінік беру.

Оның қобызының әуенінің айналасындағы дүниеге әсері

қандай екенін жеткізу.

Дамытушылық: өз ойын жүйелі жеткізуге сауатты сөйлеуге

дағдыландыру.

Тәрбиелік:өнерді сүюге, бағалай білуге баулу,

жан-жақты дамыған жеке тұлғаны қалыптасыру.

Сабақ барысы

Ұйымдастыру кезеңі:

Амандасу

Сыныпты түгендеу

ТІЛ ДАМЫТУ

Қазір жылдың қай мезгілі?

Көктем айларын атап шық?

Сәуір айының қай күні?

Аптаның қай күні?

Қ.ә. сабағы қай сабақ?

ЖАҢА САБАҚ

Бүгін сабақ барысында біз жаңа тақырыппен танысамыз.

Ал таныспай бұрын, біз сөздікпен танысып жұмыс атқарамыз.

СӨЗДІК ЖҰМЫС:

Сөздіктегі сөздерді бәріміз оқимыз

1 топ: ғасыр,сегізінші ғасыр, күйші, өмір сүру.

2 топ: әлем, ауыздан ауызға, суреттеу.

3 топ: аудару, бейне, аңыз, желмая.

4 топ: желмаясына мініп, өлім, ажал, құтылу, ғажап сұлу т.б.

- Осы сөздермен сөз тіркесерін құраңдар.

ТАҚТАМЕН ЖҰМЫС:

Ал балалар тақтаға назар аударамыз, мынау не?

Кім біледі?

Дұрыс бұл қобыз.

Сендер осы қобызды көріп қандай ассоцияция аласындар, яғни қандай ой келеді.

(муз. аспап, ағаштан істелген, екі ішекті, скрипкаға ұқсайды )

Дұрыс. Ал балалар осы қобызға қатысты біздің бүгінгі сабағымыз Мәңгілік өмірді аңсаған Қорқыт деп аталады.

МАҚСАТЫМЕН ТАНЫСТЫРУ

Дәптерлеріңе бүгінгі күнді жазып алыңдар.

ЖАҢА ТАҚЫРЫПТЫ ТҮСІНДІРУ:

Балалар өз бетімен дайындағандарын айтады.

Қорқыт 8-ші ғасырда. Сырдария өз. Жағасында өмір сүрген

Ол қобыз деген аспапты алғаш рет жасаған

Қорқыт әлемге әйгілі ақын

Ауыздан ауызға айтылып тараған

Оның жырлары Қорқыт ата кітабында басылып шықты

«Қорқыт ата кітабы Германияда Дрезден қаласында » сақтаулы.

Мәңгілік өмірді аңсаған.

Оның әуенін айналадағы табиғат ұйып тыңдаған.

КӨРНЕКІЛІКТЕРМЕН ЖҰМЫС:

Енді тақтаға назар аударайық

Тақтадағы сөздерді оқушыларға оқытқызып түсіндіру.

СЛАЙДТАРДЫ КӨРСЕТУ:

КІТАППЕН ЖҰМЫС:

Ал енді балалар қазір мәтінді оқимыз және аударамыз.

Балалар бірінен кейін бірі мәтінді оқиды, сонымен қатар аударады.

ӘР бөлімін атайық.

-Ал балалар енді сендер қазір тақырып бойынша бір-бір сөздер құрастырыңдар.

- эпитет

- етістік

- жай сөйлемдер құрастырамыз «дәптерге жазамыз»

Мақал - мәтел айту.

1.Өнерлі өрге жүзеді.

2. Өнерліге өлім жоқ.

3. Білім таппай мақанба

Өнер таппай баптанба.

4. Өнер - ердің қанаты.

5. Өнер - таусылмас азық

Жұтамас байлық.

6. Өнерлі бала сүйкімді

МУЗЫКА ТЫҢДАУ:

Балалар мен қазір музыка қосамын, ал сендер мұқият тыңтаңдар.

ОЙ ТОЛҒАНЫС:

РЕФЛЕКСИЯ:

Балалар қандай әсер алдыңдар?

Көз алдарыңа не елестетіңдер?

Мен тағыда музыка қосамын, ал сендер әсерлеріңді қағазға сурет түрінде бейнелеңдер.

ҚОРҒАУ:

(Өз суреттерін балалар бір екі сөзбен ғана қорғайды тақтаға жабыстырады)

ҚОРЫТЫНДЫ:

Қандай тақырып өттік?

Кім туралы?

Қорқыт ата кім?

Оның кітабы қайда сақталған?

Оның музыкасынан табиғат қандай әсер алды?

БАҒАЛАУ: ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ: 34-36 бет оқу, сөздерді жаттау.


1.Өнерлі өрге жүзеді.

2. Өнерліге өлім жоқ.

3. Білім таппай мақанба

Өнер таппай баптанба.

4. Өнер - ердің қанаты.

5. Өнер - таусылмас азық

Жұтамас байлық.

6. Өнерлі бала сүйкімді

1.Өнерлі өрге жүзеді.

2. Өнерліге өлім жоқ.

3. Білім таппай мақанба

Өнер таппай баптанба.

4. Өнер - ердің қанаты.

5. Өнер - таусылмас азық

Жұтамас байлық.

6. Өнерлі бала сүйкімді


1.Өнерлі өрге жүзеді.

2. Өнерліге өлім жоқ.

3. Білім таппай мақанба

Өнер таппай баптанба.

4. Өнер - ердің қанаты.

5. Өнер - таусылмас азық

Жұтамас байлық.

6. Өнерлі бала сүйкімді


1


«Өнер білім ...» аяқта


бұлағы

Көзі

Ақыл

2

Ауыз әдебиетінің неше түрі бар?


4

5

6

3

«Ұстаз» деген аудармасы


наставник

учитель

Ученик

4

«Наурыз» қандай мереке?


Тәуелсіздік

Республика күні

Жаңа жыл

5

«Шешен» деген сөздің аудармасы

ученный

красноречивый

умный

6

Құлпытастар қай жерде табылды?

Орхон жағасында

Енисей жағасында

Орхон Енисей жағасында

7

Ертегі нешеге бөлінеді?

2

3

4

8

Аңыз (аудармасы)

легенда

рассказ

Песня

9

Әбділда Тәжібаев қай жылы өмір сүрген?

1909-1995

1909-1994

1909-1993

10

Әл Фараби қай ғасырда өмір сүрген?

XI

IX

X




Қорқыт 8-ші ғасырда Сырдария өзеннің жағасында өмір сүрген

___________________________________________________________________

Ол қобыз деген аспапты алғаш рет жасаған

Қорқыт - әлемге әйгілі ақын

Ауыздан ауызға айтылып тараған

____________________________________________________________________________________

Оның жырлары Қорқыт ата кітабында басылып шықты

«Қорқыт ата кітабы Германияда Дрезден қаласында » сақтаулы


Мәңгілік өмірді аңсаған.

Оның әуенін айналадағы табиғат сүйсіне тыңдаған

___________________________________________________________________________

- Сәлеметсіз бе?

- Сәлеметсіз бе! Кел кір, орындыққа отыр.

- Қай жерін ауырды?

- Тамағым, басым.

- Қашаннан бері?

- Кешеден.

- Мен саған дәрі жазып беремін соны алып іш.

- Рақмет, сау болығыз.

- Сау бол.

Тазалық -саулық

негізі

Сәлеметсіз бе!

Сау болыңыз!

Жақсылық

мектептен

басталады!

Мектепте

тыныштық

сақта!!!

Тәртіпті

сақта!

Ас

дәмді

болсын!



© 2010-2022