- Преподавателю
- Иностранные языки
- Разработка открытого урока на тему: Animals
Разработка открытого урока на тему: Animals
Раздел | Иностранные языки |
Класс | 6 класс |
Тип | Конспекты |
Автор | Ивиллаева З.З. |
Дата | 26.01.2016 |
Формат | docx |
Изображения | Нет |
Тема урока: Animals
Цели урока: Повторение изученного материала по теме «Animals»;
Развитие навыков диалогической речи;
Повторение правил употребление времен в косвенной речи;
Ход урока
I.Фонетическая разминка:
Teacher: What animals are mentioned in the tongue-twisters you have learnt?
Pupils: A swan, a parrot, a dog.
T: Right. Let's repeat them together
Ученики повторяют скороговорки из предыдущих уроков хором и индивидуально.
Swan swim over the sea,
Swim, swan, swim!
Swan swim back again.
Well swim, swan!
II.Сообщение цели урока
T: Do you like animals? I'm sure you do. Today we are going to talk about pets and animals.
You will visit a pet shop and choose one of the pets.
III. Проверка домашнего задания
T: But first I want to check your home task. Have you made the questions?
Ask the questions to your classmates.
Ученики по очереди задают и отвечают на вопросы.
Примерные вопросы учащихся:
-What does it mean "to be ecologically clean"?
- Why is it important that people's habitats should be ecologically clean?
-What may cause serious diseases?
-Why are nowadays a lot of children born weak?
- How can you describe the modern way of life?
-What about your way of life?
-Do you walk a lot? How many hours a day do you spend watching TV?
-Why are people turning into legless creatures?
T: Thank each other, please. The questions and answers were excellent.
IVПовторение лексики по теме «Animals»
На доске написаны название животных:
-
A rabbit 8.a sheep 15. A tigers
-
A turtle 9. A parrot 16. An emu
-
A hamster 10. A tortoise 17. A panther
-
A mouse 11. A spider 18 a leopard
-
A squirrel 12. A deer 19 an ostrich
-
An elephant 13. A cuckoo 20. Cheetah
-
A lynx 14 a lion
Учитель раздает ученикам картинки, на которых изображены эти животные.
T: Look at the picture and match them with the words on the board.
После того, как ученики выполнят задание, учитель напоминает им об образовании множественного числа у некоторых слов,
например: A mouse-mice
A deer-deer
A sheep-sheep
VТренировка в ответах на вопросы
T: Open your book at page 91 . Read and answer the questions.
The words on the board can help you.
Ученики самостоятельно письменно отвечают на вопросы, а затем слушают запись и проверяют свои ответы.
VI Восстановление диалога
T: Have you ever been to a pet shop? What animals did you see there?
Ученики называют животных, которых они видели в зоомагазине.
T: Look at the picture on page 88. What animals can you see in the pet shop?
P: We can see a monkey, fish, a parrot, a tortoise, a hare, a snake.
T: Work in pairs and complete the dialogue between the customer and the shop assistant.
Примерный диалог:
-
Good afternoon. Can I help you?
-
Yes you can. I'm looking for a pet for my daughter. What would you recommend?
-
What kind of pet would she like? Something usual or exotic?
-
I'm not quiet sure. I know she wants to have a snake or crocodile, but she isn't going to have one.
-
How about a monkey or a turtle?
-
Hhmmm. They are not s friendly as dogs, are they?
-
No, but they are very clean and they eat less. Then maybe you'd prefer a bird, a parrot, a canary, for example.
-
Which would you recommend?
-
Well, you can teach a parrot to speak.
-
But parrots speak too much and too loudly. I would like…..
Несколько пар учеников читают свои диалоги по ролям вслух. Сильные учащиеся разыгрывают диалог.
VII Тренировка в употреблении косвенной речи
Ученики пересказывают содержание диалога по цепочке, используя косвенную речь.
VIII Итоги урока
Алматинская область
Енбкшиказахский район
С Х. Бижанова
Сш.им. акына М.Макатаева
Открытый урок на тему: «Animals»
Учитель английского языка: Ивиллаева Замира Зайнуллаевна