Разработка занятия кружка по английскому языку по теме Алфавит (2 класс)

Раздел Иностранные языки
Класс 2 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Разработка занятия кружка английского языка по теме «Алфавит».

Цель : повысить уровень языковой культуры учащихся, развивая их способности и творческий потенциал каждого ребенка, подготовить их к дальнейшему изучению иностранного языка в рамках школьной программы.

Задачи:

Практическая: активизировать знания учащихся по теме, научить применять знания в художественной форме.

Образовательная: познакомить с историей английского слова "book"; расширить кругозор учащихся сведениями о поэтах.

Воспитательная: развивать интерес к изучаемому языку.

Оформление:

  1. Плакаты со словами «We like English», «We want to know English»

  2. Иллюстрации к стихам

  3. Костюмы для инсценировки стихов

  4. Портреты А.С.Пушкина и Г.Байрона

  5. Подборка книг на английском языке

Программа занятия кружка.

  1. Вступительное слово учителя

  2. Исполнение песни «ABC»

  3. Рифмовки на буквы

  4. Стихи . инсценировка стихов.

  5. Сообщение о слове « book»

  6. Пушкин и английский язык.

  7. Заключительное слово учителя

Ход занятия кружка.

  1. Good afternoon dear boys and girls and our guests.Сегодня на занятии кружка у нас присутствуют гости. Мы покажем ,чему мы научились за этот короткий период времени. Давайте начнем наше занятие с исполнения песенки про алфавит, ведь изучение любого языка начинается с алфавита. (учащиеся исполняют песенку)

  2. Let's listen to rhymes about the ABC

A is for Apples

One apple for me

And one for you

One for him

And one for her.

B is for Bird

Birds like to sing

When its spring.

C is for Cat

My cat is grey

It likes to run

And it likes to play.

D is for Dog

I have a dog

Its name is Bobby.

E is for English

At lesson we learn Russian

And English, too.

F is for Five

And also for four.

G is for Girl

The girl is six

She likes to play.

H is for Hat

I am a boy

I have a cap.

I is for I

I am a boy

I have a toy.

J is for Jane and for John

Jane is a girl

The boy is John.

K is for Kite

Kate has a kite.

L is for lip

They are red.

M is for May and

For May Day

For March and

For Mother's Day.

N is for Nelly

And also for Nick.

O is for One

One and two is three

Three little cats

Are in a tree.

P is for Pen

With it I can write.

Q is for questions:

What is your name?

How are you?

R is for Roses

They are white and red.

S is for Spring

And for summer, too.

T is for Tie

We have many ties.

U is for Us

And also in a bus.

V is in Vine

And also in seven

It is in twelve

And eleven.

W is for Willy

And also for why

Why do you cry, Willy?

Why, Willy, why?

X is in Six

Let's count to six.

Y is for Yard

Children play in the yard.

Z is for Zoo

I like to go to the zoo.

That's good. I see that you know the English ABC.

  1. Let's listen to another rhymes.

One potato, two potatoes, three potatoes, four

Five potatoes, six potatoes, seven potatoes more

Bad one.

A , B, C, D, E, F, G

John is hiding far from me

Looking here, looking there

I can't see him anywhere.

Kitty meets Minny

"Minny", says Kitty

Look at my pinny

Isn't in pretty?

"Very", says Minnie

I like white and blue

"Thank you", says Kitty

And I like, too.

Pussy cat, Pussy cat

Where have you been?

I have been to mother

To see my little brother.

Pussy cat, Pussy cat

What did you do there?

I caught a little mouse

Under a chair.

The Gold fish are not made of gold

They are so clever and so gold

The gold fish like to look at us

And we can see them through the glass.

"Tick" the clock says

"Tick, tick, tick"

What you have to do

Do quick.

Well done. Let's sing a song.

I am We are

He is You are

She is They are

It is

4.That's right. We can dramatize some poems about animals.

Three Little Kittens.

Three little kittens

Lost their mittens

And they began to cry

"Oh, mother, dear

We greatly fear

But we have lost our mittens".

Lost your mittens

You naughty kittens!

Then you will have no pie.

Three little kittens

Found their mittens

And they began to cry

Oh, mother, dear!

See here

See here

We have found our mittens.

Found your mittens?

You clever kittens!

Then you will have some pie

But I smell a rat close by

Good-bye!

The cat and the mouse.

Little mouse, little mouse

Where is your house?

Little cat, little cat

I have no flat

I am a poor mouse

I have no house.

Little mouse, little mouse

Come to my house.

Little cat, little cat

I cannot do that

You want to eat me.

Thank you. Good.

Вы сегодня много пользовались английским языком и могли убедиться, как много вы уже знаете и умеете по -английски. Желаю вам дальнейших успехов в изучении английского языка.

Итак, продолжим занятие кружка.

5.Послушайте сообщение о происхождении слова "book"

6. А.С.Пушкин и английский язык.

Пушкин почти не знал английского языка, когда он впервые стал знакомиться с поэзией Байрона. В родительском доме, лет 9-10 от роду, он начал учиться английскому языку у гувернантки мисс Белли, но усвоил очень мало. В лицее английскому языку не обучали. Его друзья давали ему книги для изучения английского языка и он сам выписывал книги на английском языке. Постепенное изучение английского языка дало, наконец, возможность Пушкину окончательно овладеть этим языком. Знание языка помогло Пушкину познакомиться с английской литературой.

В январе 1998 года весь мир отметил 210-ю годовщину со дня рождения Байрона, двухвековой юбилей Пушкина.

  1. На следующих занятиях мы поговорим о сказках А.С.Пушкина. Одну из них попробуем прочитать по ролям. На этом занятие кружка мы завершаем.



© 2010-2022