Конспект урока У нас много общего. (We have a lot in common.)

Как сделать урок интересным, понятным , запоминающим?( “Еnjoy English 6 класс” М.З. Биболетова, Трубанева Н.Н.)        Тема: У нас много общего. (We have a lot in common.)  Цели урока:   1)      Введение новой лексики по теме: « Свободное время.»   и её первичное закрепление. 2)      Активизация навыков поискового чтения. 3)      Развитие навыков говорения (диалогической речи), чтения и аудирования. 4)      Развитие памяти и мышления. 5)      Воспитание культуры общения, поддержание интереса к учению, формирование познавательной активности.
Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Разработка урока.

( "Еnjoy English 6 класс" М.З. Биболетова, Трубанева Н.Н.)

Тема: У нас много общего. (We have a lot in common.)

Цели урока:


  1. Введение новой лексики по теме: « Свободное время.» и её первичное закрепление.

  2. Активизация навыков поискового чтения.

  3. Развитие навыков говорения (диалогической речи), чтения и аудирования.

  4. Развитие памяти и мышления.

  5. Воспитание культуры общения, поддержание интереса к учению, формирование познавательной активности.

.

Оборудование:

- интерактивная доска (изображения по новой лексике):

- карточки со звуками

Ход урока.


  1. Организационный момент.

( приветствие)

1-2 минут

Запись числа на доске.


  1. Введение в тему. ( Название темы на интерактивной доске.)


  1. Фонетическая зарядка.

5-6 минут

( Учащиеся показывают карточки с соответствующими звуками.)



  1. Речевая зарядка.

3-4 минуты




Дети составляют предложения с опорой на наглядность.



  1. Введение новой лексики по теме: « Свободное время.»

7-10 минут





Первичное закрепление новой лексики.



  1. Развитие навыков устной речи.

5 минут



  1. Физкультминутка.

2 минуты




  1. Активизация навыков поискового чтения.

(Вопросы на доске.)





  1. Закрепление введённой лексики.




  1. Подведение итогов и выставление оценок.


11. Домашнее задание.



  • Good morning children! I am glad to see you! (Ответ детей.) Sit down, please.

  • How are you?

  • What day is it today?

  • Who is absent today? (All pupils are present or Lena is absent. She is ill.)


  • Today we begin to learn the new topic. "We have a lot in common." Look at the blackboard. Can you translate? Today we shall speak about your free time. But first of all let's practise the English sounds. Listen to the words. Find the similar sound.


  1. gardening, dancing, post card , drama;

  2. for, author, sport

  3. fond, hobby, common

  4. see ,keep, people

  5. story, comedy, library

  6. first, work ,word

  7. news, beautiful, future

( Все звуки и слова повторяются вслух учащимися.)

Now I want to ask you some questions. You must be quick and attentive. (Задаю вопросы в быстром темпе.)


  • What is your name?

  • What is her name?

  • How old are you?

  • Do you like to eat sweets for breakfast?

  • Did you help your mother about the house?

  • Will you go to the park tomorrow?

  • Can you play the guitar?

  • What do you like?

The next question. What can you do when

you have your free time? You can use the pictures on the blackboard. (На доске изображения картинок и возможных ответов.)

I can play football. ( play games, ride a bike, sing songs, read books, ski, skate, dance ,listen to music, watch TV)

Today we shall learn some new words. Look at the blackboard, please. Let's read and translate.

1.Читаю слова сама.

2. Дети читают за мной.

3. Дети переводят слова с опорой на наглядность, используя языковую догадку.


  1. open air ( I like nature because I like to be in the open air.)

  2. to be fond of (I like music.=I am fond of music.)

  3. horseracing ( картинка.)

  4. model ( по догадке.)

  5. collect coins , labels, stamps

  6. to go by bike = ( go by bike)

  7. to have something in common

  8. jogging ( картинка.)

  9. diving ( картинка.)

  10. rugby (картинка.)

Игра « Good memory,»

(Дети в течении минуты пытаются запомнить слова , после чего проверяют..

- Попробуйте придумать предложения, используя эти слова.

-Well, you can use these words today,

-It is interesting to know what your relatives like to do. Let's read the names of different hobbies in ex. 3, p. 73. You will listen to the text. Tell us about the hobbies of your relatives. (Дети слушают, читают слова по цепочке и составляют предложения по образцу.) (My elder brother likes music.)

-I see you are tired. Let's have a rest.


  • Hands up! Hands down!

  • Shake! ( 3раза)

  • Stand up! On the tiptoes.

  • Turn around.

  • Step aside!

  • Step left! Step right!

  • And sit down!

Are you ok now? Lets continuer.

As you see our relatives have different

hobbies. We shall read the text at p. 73, ex,

4 and find out what hobbies the British

can have. Read on your own way and

answer the questions:

  1. What are the British fond of?

  2. What do they like to do? (English families are fond of having picnics. They like to sit in the open air. They are fond of music. They like to go to discos.

They prefer to go by bike.

So, we can say that people of all over the

world have a lot in common. We have the

same hobbies. We are fond of gardening,

dancing, sport, music and so on.

.

Let's remind the words from our lesson. I

speak Russian and you speak English.

Translate the sentences.

  1. Мои друзья увлекаются

погружением.

  1. Мы ходим танцевать каждую неделю,

  2. Я люблю играть на свежем воздухе.

  3. Ты умеешь играть в шахматы.

5. Я не хочу коллекционировать марки

Well, today we had a good work, I want to say : " Thank you for your good work!" We

have known a lot of words. Now we know

about your hobbies and the hobbies of

your relatives.

We have done a lot!

Lets write down your homework !

S.B, p. 72, ex. 2;

W.B p. 69, ex. 1, 2

The lesson is over. Bye.



© 2010-2022