Урок казахской литературы в 5 классе І. Жансүгіров Күй поэмасы

Раздел Иностранные языки
Класс 5 класс
Тип Другие методич. материалы
Автор
Дата
Формат docx
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

«№48 жалпы орта білім беретін мектеп» КММ



Сабақтың тақырыбы: Ілияс Жансүгіров «Күй» поэмасы





Урок казахской литературы в 5 классе І.Жансүгіров Күй поэмасы
Урок казахской литературы в 5 классе І.Жансүгіров Күй поэмасы













БЖС ТЕХНОЛОГИЯСЫ «АУЫЗША САБАҚ - 1» КАРТАСЫ

Күнделікті жоспарлау.

Мерзімі: 02.02.2016 жыл

Сыныбы: 5 А

Пәні: қазақ әдебиеті

Тақырып: Ілияс Жансүгіров «Күй» поэмасы

Мұғалім: Алпысова Меруерт Ерлановна

Мақсаты: сабақта норматив талабына сай оқушылардың оқу материалын 63% меңгерудегі логикалық және сыни тұрғыдан ойлау шапшаңдығын, сөздік қорын, ақпараттық құзыреттілігін дамыту. Жетістікке жеткен адам көрсеткіші ретінде, пәнді сапалы меңгеруге қызығушылық таныту және ынталандыру.

Міндеті: технологиялық картаның міндетін орындау.

Жоспарланған нәтиже: қойылған мақсатқа жету.

1

Ұйымдастыру кезеңі мотивация

Оқушыларға картамен жұмыс тәртібі түсідіріледі. Сыныпты белсеңдіру үшін сөз көшбасшыға беріледі. Көшбасшы:

Біз жетістікке жетемізбе? .....ия

Біз 63% аламызба? ......ия

Онда сіздерге сәттілік....

Тақтаның жоғары оң жағына 63% нормасының саны қойылады.

№ 1 кесте

2

Оқушылардың субъектілік тәжірибесін өзектендіру

Өткен сабақ бойынша қарама - қарсы сұрақ қою.

ООМ 1 кезең жоғары, төмен нормаларын қоямыз

3

Қабылдауды ұйымдастыру

7 сөз бастапқы кезең тірек сөздерді жазады. Мұғалім тақырып сөздердің мағынасын түсіндіреді. Сосын ол сөздерді жабады.

Есте сақтау 7- сөз 30 сек

1 сөз жіберсе минус белгігері ООМ-ға белгіленеді

4

Ұғынуды ұйымдастыру

Жаңа тақырып бойынша мәтінді оқиды.

1 парағы 3 минут

5

Түсінудің бірінші тексерілуі

Қарама-қарсы сұрау.

+; -; деп белгіленеді

6

Бастапқы пысықтауды ұйымдастыру

Сыни сұрау. 10 дұрыс жауап, 20 қате бұрмаланған сұрақтарға жауап береді

Ескерту: сыныпта оқушы саны көп (26) болғандықтан, бұл бөлімді өткізіп жіберемін.

+; -; деп белгіленеді

7

Талдау Уақыт 5 мин

Тақырып бойынша сөздік қор өткізіледі.

Сөз нормативі -50

+; -; деп белгіленеді

8

Рефлексия

4-5 бағаларын нормаға сәйкес сабаққа талдау жасайды.Алға ұмтылуға ынталандырады.


9

Бағалар

Журналға баға қою нормативі

+4, +5 = 5

+3 = 4

+2 = 3

Сапа нормативі: 63% оқушы 5 алу керек.

10

Үй тапсырмасы

4 баға кем алған оқушылар үйге тапсырма беріледі.



І. Өткен сабақ тақырыбы бойынша қарама-қарсы сұрау.

1.С.Сейфуллин қай жылдары өмір сүрді? (1894-1938)

2. С.Сейфуллин қай жерде дүниеге келді? (Қарағанды обл, Нілді деген жерде)

3.Ақынның қандай шығармалары бар? (Аққудың айырылуы, Көкшетау, Қызыл ат, тар жол тайғақ кешу)

4. Сәкен өз шығармаларында нені жырлады?

5.Сәкеннің қандай өлеңімен таныстық?

6.Оқиға қай жерде болды?

7. Бетпақ дала табиғаты қандай?

8.Бетпақта қандай жануар мекен еткен?

9.Бөкенді суретте.

10. Киік неге киелі аң саналған?

11. Бетпақта қандай өсімдіктер өседі?

12. Киікті не үшін аулаған?

13.Киікті жаралаған кім?

14.Сәкен өлеңді қандай мақсатпен жазған?

15.Өлең қанша буынды, қандай ұйқаста жазылған?

16.Мергенге сипаттама жаса.

17.Ақ бөкенді кімге теңейді?

18. Киік не үшін «Қызыл кітапқа» еңгізілген?

19.Өлең қалай аяқталады?

20. Шығарма неліктен «Ақсақ киік» деп аталған?

21.Шығарма саған қалай әсер етті?

22. Киіктерді қалай қорғай аламыз?

ІІ. Тірек сөздер.

Қобыз, күй, Бозінген, керуен, селеу, құл, өліара.

ІІІ. Жаңа тақырып бойынша қарама-қарсы сұрақтар.

1.І.Жансүгіров кім?

2.І.Жансүгіров қай жылдары өмір сүрген? 1894-1938

3. Қай жерде дүниеге келген? Алматы обл, Ақсу ауданы

4. Неше жасынан анасынан айырылған?

5.1911 жылы не болады?

6.Неше жасында Мәскеуге оқуға келеді?

7.Ол кімдерге арнап өлеңдер жазған?

8. Поэма не туралы?

9.Күйді кім шертеді?

10. Күйді қандай дыбыстарға ұқсатады?

11. «Бозінген» күйі қалай басталады?

12.Боз тайлақты қалай күткен?

13.Боз тайлақ қандай бота туады?

14. Тайлақты не істейді?

15. Тайлақпен бірге тағы кім сатылған?

16. «Артығың менен сенің: білесің тіл,

Тіліңнің пайдасы не, жайымыз бір.»- деген кімнің сөзі?

17.Керуен қай жаққа кетіп барады?

18. Күйші қандай дауыстарды салады?

19.Баларға күй қалай әсер теді?

20. Күй құдыреті қалай жырланған?

21. Шығармада не айтқысы келген?

22. Қылқобыздың зарлы үнін ести аласың ба?

23. Поэма өзіңе қалай әсер етті?

24. Боз тайлақ батасымен қосыла ма?

25. Тайлақ пен боз інген тағдырында қандай ұқсастық бар?



© 2010-2022