Food and drink, Meet my friend, The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Раздел Иностранные языки
Класс -
Тип Рабочие программы
Автор
Дата
Формат doc
Изображения Есть
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:

Food and drink

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: оқушыларды та-мақ аттарымен таныстыру.

Many and mucһ-тың қолданылуымен таныстыру.

Дамытушылық: оқу, жазу, ауызекі сөйлеуді дамыту. Граматикалық тақырыптар арқылы ойлау қабілеттерін дамыту.

Жаңа сөздер арқылы сөздік қорларын молайту.

Тәрбиелігі: сөйлеу мәдениеттілігін сақтауға, адамгершілікке өз пікірін еркін айтуға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Visual aids: the computer, flipcharts, pictures.

The procedure of the lesson.

1. Organization moment: (1-2 min).

2. The check-up of the home task. Answer the questions:

Which word is different? Why?

1. orange apple chicken banana (Chicken is different because it isn't a fruit.)

2. hamburger sandwich pizza recipe

3. brown green music red

4. face eye desk leg

5. milk juice tea butter

6. honey sofa sugar rice

3. Introduction of the new theme: Food and drink.

Open your copy books and write down the new date and the new theme, please.

New words:

Vegetable, drink, orange, egg, tomato, biscuit, potato, carrot, tea, juice, bread, cheese, rice, sugar, flour, salt.

4. Put these words into three groups. Give a name to each group.


Tomato coffee juice

Banana apple carrot

Potato tea grape

A B C


Grammar

1. We use many with countable nouns in questions and negatives.

How many eggs are there?

There aren't many eggs.

2. We use much with uncountable nouns in questions and negatives.

How much coffee is there?

There isn't much coffee.

Countable Uncountable

Oranges, apples, banana, coffee, tea, juice, bread,

grapes, eggs, tomatoes, carrots, cheese, rice, milk, butter,

potatoes sugar

5. Practice.

Complete the questions using much or many.

How people are there in the room?

How money do you have in your pocket?

How juice do you drink?

How petrol is there in the car?

How apples do you want?

How milk is there in the fridge?

6. Have a rest.

Step, step, clap, clap!

Step, step, clap, clap!

Turn yourself around

And then clap, clap, clap.

Hands up, clap, clap!

Hands up, clap, clap!

Turn yourself around

And then clap, clap, clap.

7. Read the text «Kazakh Traditional Food».

8. Speaking task: Pupils have to speak about their favorite food at least for two minutes.

(flipchart) Look at the picture and answer the questions.

9. Talk to your partner.

-What is the popular food in your family?

-What is your favourite food? Why do you like it?

-How often does your family have the Kazakh meat?

-What is your favourite drink?

-What other meals do people have in your country?

10. Complete the chart using the words in exercise 1 and looking at the pictures. (flipchart)

Fruit

Vegetables

Drinks

Other food


11. Evaluation.

12. Home task.



1 - grade

Unit1. Lesson 4.

Сабақтың тақырыбы: Meet my friend

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Өз досын таныстыру дағдысын қалыптастыру, «How old are you?» үлгілік фразамен таныстыру.

Дамытушылығы: Жаңа he\ she лексикалық бірліктерін енгізу. 1- ден 10 - ға дейін санау дағдысын одан әрі қалыптастыру.

Тәрбиелілік: Өзге адамдарды құрметтеуге баулу.

Сабақты материалдық қамтамасыз ету:СD - ойнатқыш, ағылшын тілінде жазылған заттардың орамалары, оқулық пен жұмыс дәптері.

Пәнаралық байланыс: музыка ( «How old are you?» әнін орындау).

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру сәті.

- Good morning, children! I'm …..(Мұғалім өз атын атайды, балалар мұғаліммен амандасады). How are you?(Cl. Fine thanks.) (Мұғалім нұсқауларын қолының ишарасымен көрсетеді).

ІІ Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.

Бүгін біз «How old are you?» сұрағын қойып, оған жауап беруді, бір - бірімізді танысуды сондай - ақ досымызды таныстыруды үйренеміз.

ІІІ. Тірек білімді белсендіру.

Ал енді араларша [z], [z] , [z] деп ызылдаймыз.

[ ] деп айтып, шыбынның ызыңымен салыстыр. Бұл дыбыстарды айту кезінде тілімізді үстіңгі және төменгі тістер қатары арасынан көрсетіп, [ ], [ ], [ ] деп шыбындар сияқты ызыңдаған дыбыс шығарамыз.

ІV. Жаңа материалмен жұмыс.

he\ she жіктеу есімдіктерінің мағынасын ашу. Флэш - карталарды пайдалана отырып, мұғалім оларда ер бала мен қыздың бейнеленгенін айтады.

He is a boy. She is a girl.

Мұғалім ер бала мен қыздың аттарын кезек - кезек айтады. Жұптасып жұмыс істеу. Осы құрылымды пайдалана отырып, балалар, бірін - бірі таныстыруға тиіс.

Оқулықпен жұмыс.

1- жаттығу.

Суреттерге қараңдаршы. Онда кімді көріп тұрмыз? Ия біздің кейіпкерлеріміз Әлібек, Анар, Бота және жаңа ертегі кейіпкерлері . Ол біздің ғаламшардан ба?Қазір мәтінді тыңдап көрейік, оның жасы неше екенін білеміз.Кейіпкерлеріміздің аты кім? Жасы нешеде?

Муни айдан ұшып кепті.Біздің ғаламшар туралы ештеңе білмейді екен. Біз және біздің кейіпкерлеріміз оған көмектесеміз.

Track 10.

Муни:Hello. What's your name?

Әлібек:Hi. My name is Alibek. What's your name?

Муни: I'm Moony. I'm 8. How old are you?

Әлібек:I'm 6. I'm a boy.

Әлібек: This is Moony. He is 8.

Анар: Hello, Moony.

Әлібек: This is Anar. She is a girl. She is 7. And this is Bota.

Дидактикалық ойын.

Мұғалім допты әр балаға лақтырып: «How old are you?» - деп сұрайды. Ойын барлық бала сұраққа жауап беріп болғанға дейін жалғасады.

Жұптасып жұмыс істеу. Балалар бір - біріне сұрақ қояды.

P1: How old are you? P2: I am six\ seven.

2-жаттығу.Listen and sing

Ьұғалім балалармен бірге ән айтып, қимылдар жасайды. Мұғалімнің ұйғарымына қарай қимылдар әртүрлі болуы мүмкін.

Track 11.

How old are you?

I'm 7! And you?

I'm 5, I'm 5!

I'm 3! Look at me.

I'm 4! I'm 2!

Happy birthday to you!

I'm 9! I'm 8!

How happy I am!

3- жаттығу.Look and say

Мұғалім бірінші кейіпкер мысалында үлгі көрсетеді: This is Anton. He is a boy. He is 6.

Одан кейін балалар қалған кейіпкерлерді өз бетімен таныстырады.

4- жаттығу. Рөлдік ойын. Pair work. Listen and act out. Оқушылар тыңдалған диалог бойынша көрініс көрсетеді.

Track 12.

Olga: This is Alibek. He is a boy. He is seven.

Alibek: This is Olga. She is girl. She is 6.

Дәптермен жұмыс.

1-жаттығу.

Әр суретке сөйлем беріледі: Оны суреттегі балауызшам санын белгілейтін санмен толықтыру және туындаған сөйлемді айту қажет.

2-жаттығу.

Оқушылар суреттегі нүктелер санымен сәйкес келетін сан жазылған торкөзге қанатша белгісін қояды.

Сабақты қорытындылау

-Жарайсыңдар, балалар! Бүгін сендер «How old are you?» деген сұраққа жауап беруді және сөздерін үйрендіңдер



Subject: English

The theme of the lesson: The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.

The aims of the lesson:

  1. educational aim: To enrich pupils knowledge giving them more information about Great Britain. To earn facts about other countries. To enlarge vocabulary with new words; to teach pupils now to pronounce new words and now to write them;

  2. Developing aim: To develop students reading, writing and speaking skills by using the elements of new technology. To develop pupils intellectual and infotmative abilities;

  3. cultural aim: To bring up pupils to respect other countries and nationalities, to love their country and to make great efforts in the development of the country.

The type of the lesson: New lesson

The method of the lesson: warm -up, question - answer, group work, individual work, games.

Teaching technology: teaching by developing technology

Visual aids: English book by Verachshiagina, cards, wallpaper, pictures.

The outline of the lesson:

  1. Organization moment. 2- minute

  • Greeting;

  • Checking up attendance;

  1. Checking up the home task. 5- minute

Exercise

  1. Explaining he new lesson. 15- minute

  • Introducing with new words

  • Reading the text on page

  1. Consolidation of the lesson. 10 - minute

  • doing some exercises according to new theme;

  1. Reading

  2. Phonetic drills

  3. Relaxation

  4. Practice

  5. Speaking

  6. Writing

  7. Checking

  8. Home task

  9. The end of the lesson.

  • Giving marks

  • Giving home task

The process of the lesson

  1. Organization moment

Good morning, children. Sit down, please.

How are you? Who is on duty today? Who is absent?

What season is it now. What is the weather like today?

Is it cold (frost, snowy, foggy, windy, sunny)?

What month is it now?

When is your birthday

II. Checking up the home task

Exercise 14,15 on page 114

  1. Explaining the new lesson.

Today I'd like to tell you about the UK of Great Britain and Northern Ireland You recognize about parts of the UK. We shall learn some new words, read, answer the questions and do some exercises. And certainly you will play some games. Be attentive. You should remember all new words and the names during the lesson. You will get marks at the end of the lesson. Children, look at the blackboard. Listen, please the name of the country "The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland". Let's repeat all together. Look at the map, please.

  1. Consolidation of the lesson

Open your copy - books, write down the date, class work and the name of the topic.

In the north G. B. is washed by the Atlantic Ocean and in the east of Europe G. B. is washed by the North Sea. The flag of G. B. has three colors: red, blue and white.

  • Repeat all together, please: the Atlantic Ocean, the North Sea.

  • Now listen about parts of the UK. You should be attentive.

TFood and drink, Meet my friend, The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.he United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Food and drink, Meet my friend, The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.Food and drink, Meet my friend, The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.Food and drink, Meet my friend, The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.

England Wales Scotland Northern Ireland


  • The capital of England is London. Magic England has beautiful Landscapes. England is a country of red roses

  • The capital of Wales is Cardiff. There are many daffodils in the Wales Valleys

  • The capital of Scotland is Edinburgh. It is famous for bagpipers. Some men wear kilts. A thistle is the symbol of Scotland.

  • The capital of this country is Belfast. The symbol is a shamrock nd a red hand.

  1. Reading

  • Let's repeat and red about these parts one 's again.

  1. Phonetic drills.

  • Look at the blackboard and repeat after me

The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

Wales Cardiff

Scotland Edinburgh

Northern Ireland Belfast

The Atlantic Ocean Europe

The British Isles The North Sea.

  1. Relaxation

-Are you tired? Let's rest.

Stand up, hands up,

Hands to the sides,

Bend left, bend right,

Hands on the hips,

Hands down, sit down.

One, two, three-hop,

One, two, three-stop.

VIII. Practice

Енді сынып 2 топқа бөлінеміз.

1st group: Great Britain

2nd group: Northern Ireland

  1. Who is quicker?

Find the right capital of the countries. What is the capital of ……?

England Cardiff

N. Ireland Edinburgh

Wales London

Scotland Belfast

  1. Speaking

  • Answer the questions, please.

  1. How many parts are there in Great Britain?

  2. What are you?

  3. What is the capital of G.B.?

  4. What is the largest part?

  5. What is the smallest part?

  6. What is the symbol of England?

  1. Writing

  • Look at the blackboard. There are some sentences for you. You must write them and put True or False.

  • The symbol of England is a rose.

  • The full name of the country is G.B.

  • The symbol of Wales is a daffodil

  • The symbol of Scotland is a leek.

  • The flag of G. B. has two colors.

  • Scotland is the largest part.

XI. Checking

  1. Home task.

  • Open your diaries and write down your home work: learn in your notebooks about G. B.

    1. Marks.

    2. Ending the lesson.

- Our lesson is over. Thank you for work. Good - bye!




© 2010-2022