Открытый урок в 9 классе по теме: «The Secret of Success»

Раздел Иностранные языки
Класс 9 класс
Тип Конспекты
Автор
Дата
Формат rar
Изображения Нет
For-Teacher.ru - все для учителя
Поделитесь с коллегами:



Урок английского языка

по теме «The Secret of Success»

9 класс


Учитель: Цатурова Милена Борисовна

МОУ ООШ № 25

ВКК











ст. Курская 2016г.

Основная тема: «Going down Hollywood Boulevard»

Тема урока: «The Secret of Success»

Тип урока: Комплексное применение знаний

Класс 9

Цель: формирование знаний по теме и обучение речевым навыкам.

Задачи:

Образовательные: 1. Активизировать и совершествовать актуальный словарный запасобучающихся. 2 Совершенствовать коммуникативные умения обучающихся.

3 Активизировать навыки аудирования.

4 Развивать навыки чтения с целью извлечения специальной информации. 5 Формировать социокультурную компетенцию.

Развивающие: 1 Расширять кругозор учащихся.

2 Развивать внимание, память, самостоятельность, языковую догадку.

3. Формировать и развивать учебно-организационные умения и навыки (взаимоконтроль и самостоятельная работа).

4. Развивать способность к рефлексии, как важнейшей составляющей умения учиться.

Воспитательные: 1. Повысить мотивацию к обучению через использование ИКТ.

2. Развивать настойчивость и умение преодолевать трудности для достижения намеченной цели.

3. Разъяснять значение образования, трудолюбия, личных качеств для достижения успеха в жизни.

УМК: учебник для 9 кл. общ. учр.Кауфман К. И., Кауфман М. Ю. Счастливый английский.ру/Happy English.ru - Обминск: Титул, 2012. - 272 с.: ил.;CD MP3.

Предполагаемый результат:

Обучающийся должен продемонстрировать:

Предметные умения: Лексические навыки (владение лексикой по теме), умение строить монологическое вызказывание по теме, умение извлекать из текста специальную информацию о Джоан Кэтлин Роулинг.

Метапредметный:

  1. Личностные УУД: Формирование познавательных мотивов обучающихся, формирование коммуникативной компетенции в общении и сотрудничестве со свертниками, развитие интересов к иностранному языку.

  2. Коммуникативные УУД: Умение понимать речь учителя и одноклассников и сознательно строить речевое высказывание в соответствии с задачами учебной коммуникации; умение формулировать точку зрения; адекватно использовать речевые средства для решения коммуникативных задач.

  3. Познавательные УУД: Выделение основной информации из аудиотекстов и специальной информации из печатных текстов; умение определить общую цель и пути ее достижения.

  4. Регулятивные УУД: Умение самостоятельно ставить новые учебные задачи на основе соотнесение того, что уже известно и усвоено обучающимися и того, что еще неизвестно; владение навыками самоконтроля, само и взаимооценки.

Ход урока.

1. Организационный момент.

Teacher.: Good morning, students.How are you?

Student.: I'm fine, thank you.And you? Teacher: I'm fine too.

2. Мотивационный этап, (Picture 1)

1) Teacher: Listen to the proverb and translate it.

"There are many paths to the mountains, but the view is always the

same." (Chinese proverb)

Student1; «Много дорог ведут к горам, но вид всегда один»

2) Teacher: Answer the questions (Picture 2)

Is it difficult or easy to get to the top?

Student 2; I think, it's difficult.

What is sometimes compared with the top of the mountain in our life?

Student 3; In my opinion, it's success.

3. Совместное исследование проблемы (Постановка цели урока):

Teacher: What is the theme of our lesson? ( Picture 3)

Student 4: "The Secret of Success."( Picture 4)

Teacher: What do you need to be successful? (Picture 5) Students 1,2,3,4: It's talent, education. It's money. It's hard work. It's luck

Актуализация знаний:

Teacher: Let's make a cluster "Success"( Picture 6,7)

Самостоятельная работа (по вариантам).

Teacher: Translate into Russian using the words from the presentation/Check yourself: ( Picture 8,9)

I v.: 1 Если ты будешь много работать, то добьешься успеха

2 Мне необходимо немного везения.

II v.:1 Хорошее образование поможет тебе получить интересную работу.

2Если ты хочешь добиться успеха, ты должен верить в себя.

Teacher:Let's check your answers:

Students 1,2,3,4: I v : 1If you work hard, you will be successful

2I need a bit of luck.

II v. 1Good education will help you to get an interesting job.

2 If you want to be successful , you have to believe in yourself.

4.Открытие нового знания (Picture10):

Teacher: Sometimes the path to success is very difficult and long. Let's see exercise 4, p.163 in your textbooks. I think you know these famous people (celebrities). But they started their careers very ordinary. Try to guess.

Try to match the star with his/her job (Photos of American celebraties). ( Picture 11)

- Try to match the star with his/her job.(Приложение1) ( Picture 12)

1.Madonna a)lion cage cleaner

2.Jack Nicholson b)MacDonald`s server

3.Sylvester Stallone c)ambulance driver

4.Stephen King d)mail sorter

5.Sharon Stone e)concierge

6.Walt Disney f)cashier at Dunkin Doughnuts

Аудирование (listening) (Picture 13).

Listen to the speaker and check your answers.

Keys (ex.5, p.164):

1. Before Walt Disney founded Disney Studios and became rich and famous, he

used to be an ambulance driver.

2. Before she became a famous pop star, Madonna worked as a cashier at

Dunkin Doughnuts.

3. Before his successful role in "Rocky", Sylvester Stallone had to work as

a lion cage cleaner.

4. The famous writer Stephen King had a lot of time to think about the ideas for

his future books when he was working as a concierge.

5. The actor and living legend Jack Nicholson was discovered when he was

working as a mail sorter.

6. Before she became one of today's most beautiful woman actresses, Sharon

Stone used to serve customers in McDonalds.

Tell us your answers.

Students 1,2,3,4 : Madonna worked as a cashier, etc.

Test yourself. (Pictures 14-19). Обучающиеся просматривают слайды презентации о знаменитостях из Америки и начале их карьеры и сверяют свои ответы.

5. Динамическая пауза: упражнения для глаз

Look left, look right. Look up, look down. Look around. Look at your nose, Look at that rose. Close your eyes.open, wink and smile.

6. Первичное закрепление:самостоятельная работа с самопроверкой по эталону.

Чтение и аудирование (reading and listening). (Picture 20)

Teacher: Before reading the text of exercise 1, p.165 let's introduce with the questions.

Read and translate them.

  1. Where does the woman come from?

  2. What jobs did the woman do?

  3. Try to guess what the woman is famous for now (Picture 21)

  • Read by yourselves and listen to the story.

Answer the questions. (Picture 22)

  1. Where does the woman come from?

  2. What jobs did the woman do?

  3. Try to guess what the woman is famous for now (Picture 21 - Photo).

Keys: 1. She comes from Chepstrow (South Wales).

2. She worked as a secretary, a teacher of English.

3. She is a famous writer.

4 Do you know the name of this woman? (Joanne Kathleen Rowling)

5 See the extract from the film (about Harry Porter) and guess her name (Picture 23).

6 The quiz (exercise 2, p.166). Say "true, false or no information".

  1. She was born in England.

  2. She has always been interested in the arts.

  3. Her first story was about a little fox.

  4. She was trained to be a writer.

  5. She wasn't a very good secretary.

  6. She taught French to Portuguese children.

  7. Her marriage wasn't happy and she left her husband.

  8. She had a very good time in Edinburgh.

  9. She wrote her book in cafes and restaurants because she was keen on coffee and cakes.

  10. Her name was Jessica.

  11. She didn't become a very famous writer but she sold one of her books.

Keys: 1. False (Wales) 7. True

2. False (languages) 8. False (difficult)

3. False (a rabbit) 9. False (It was warm there)

4. True 10. False (Joanne)

5. True 11. False (became)

6. False (English)

Взаимопроверка выполнения викторины ( см.Приложение)

7. Домашняя работа (homework) (Picture 25).

  • Ex.3, p.166. Look through the titles of the magazine articles about J. K. Rowling and answer the questions; a) What is her real name? b) Did she become very syccessful? c) What made her popular? d) What is the name of her most popular character? e) What are the titles of her books?

8. Обобщение усвоенного материала. (Picture 26)

Teacher: Well, today we have spoken a lot about successful people. What we need to be successful?

Students; (составляют кластер на доске) "Success" is talent, education, money,hard work, luck, personal qualities,someone's support, experience.


9. Рефлексия.

1. На уроке я работал

2. Своей работой на уроке я

3. Урок для меня показался

4. За урок я

5. Мое настроение

6. Материал урока мне был

7. Домашнее задание мне кажется

активно / пассивно

доволен / не доволен

коротким / длинным

не устал / устал

стало лучше / стало хуже

понятен / не понятен

полезен / бесполезен

интересен / скучен

легким / трудным

интересным / неинтересным

7


© 2010-2022